BŘEZNOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

(Aktualizováno)
V pořadí již třicátý ročník loutkářského festivalu Turnovský drahokam a dvacátý ročník Noci s Andersenem – letos s položením základního kamene nové stavby knihovny ve Skálově ulici. A také besedy, přednášky, koncerty, cestovatelská setkání, poslední plesy a maškarní zábavy, šibřinky, jazzový hudební festival, Čokofest…

Upozornění: Akce po 12. březnu, uvedené v tomto přehledu, se neuskuteční. Aktuální přehled po vyhlášení nouzového stavu najdete  ZDE

Úterý 3. března
* DEN PRO PĚSTOUNSKOU PÉČI. Celodenní konzultace k tématu pěstounská péče. Přijít lze kdykoli od 8.00 do 16.00 hodin. Můžete se i objednat na jiný termín na tel. 702 384 074. Centrum Náruč, Skálova ul., www.naruc.cz.
* JAK JSEM JE POZNAL. Literární pořad o českých spisovatelích a výtvarnících, kteří se postavili proti totalitnímu režimu – Pavlu Kohoutovi, Ludvíku Vaculíkovi, Ivanu Martinu Jirousovi – Magorovi a dalším přiblíží Bohumír Procházka, člen jičínského literárního klubu. Hudební doprovod a citace textů Kateřina Procházková. Dětské oddělení knihovny A. Marka od 18.00 hodin.

Středa 4. března
* PAVLA HORÁKOVÁ. Spisovatelka, rozhlasová redaktorka a publicistka, překládá beletrii z angličtiny a srbštiny (mj. díla Kurta Vonneguta, Saula Bellowa či Laina Bankse; v roce 2001 obdržela Tvůrčí odměnu Obce překladatelů). Rovněž přispívá do anglického vysílání Českého rozhlasu 7, kde v letech 2001–2007 působila jako kmenová redaktorka. Její vůbec první román pro dospělé Teorie podivnosti (Argo 2018) získal cenu Magnesia Litera 2019 – Litera za prózu. O literatuře, kulturní kavárna KUS od 19.00 hodin, vstup volný.

Čtvrtek 5. března
* VESELÁ ŠKOLIČKA – informační schůzka pro rodiče, zájemce o přípravku na školní docházku pro předškoláky. ZŠ Žižkova, II. třída, od 16.00 hodin. Podrobnosti na tel. 775 964 312, Centrum Náruč, www.naruc.cz.
* VEČER NA SBOŘE: LITERÁRNÍ HYSTERIE. Literárně nekonvenční pořad o spisovatelce Boženě Němcové k jejímu 200. výročí narození. Přednáší Karolína Meixnerová. Tento večer se koná také v rámci 200. výročí založení knihovny v Turnově. Při tomto pořadu bude vyhlášen učitel roku města Turnova. Dům Na Sboře ve Skálově ulici od 18.00 hodin.
* JOSEF II. Přednáška o významném reformátorském panovníkovi. Přednáší MUDr. Petr Minařík. Pobočka knihovny na vlakovém nádraží Turnov II od 18.00 hodin.
* KAVÁRENSKÝ KVÍZ. Pro účast potřebujete svůj tým (tvořený 2-4 lidmi), ten můžete nahlásit e-mailem na: weissova@kcturnov.cz nebo přímo před konáním kvízu, tedy alespoň 30 minut před začátkem. Výherce čeká odměna v podobě poukazů na pořady KCT a také sleva na útratu v kavárně KUS. KC Střelnice, kavárna KUS, od 18.00 hodin. Vstupné 100 Kč / tým.

Pátek 6. března
* POSLOUCHÁNÍ SOV V ÚDOLÍ JIZERY. Pořádá Dům přírody v Dolánkách, sraz je u domu v 17.30 hodin.
* MATURITNÍ PLES SUPŠ A VOŠ. K tanci a poslechu hraje kapela Holiday Express. KC Střelnice od 19.00 hodin, vstupné v předprodeji 200 Kč, na místě 250 Kč.
* HVĚZDNÁ SETKÁNÍ. Moderovaný večer se známými osobnostmi uměleckého a veřejného života. KD Tatobity vždy od 19.00 hodin. 6. března zde přivítají zpěváka Josefa Laufra, 3. dubna herce Josefa Dvořáka, 15. května tanečníka Marka Dědíka a herce Romana Zacha a 12. června herce Jiřího Lábuse. Předprodej vstupenek na všechna vystoupení probíhá v Obecním úřadě Tatobity, nebo je možná rezervace na tel. 481 381 161 a 724 179 996. Cena vstupenky je 190 Kč.

Sobota 7. března
* TANEČNÍ ODPOLEDNE – od 16.00 hodin „hasičárna“ v Daliměřicích, k tanci i poslechu hraje Turnovanka a hosté. Více na www.turnovanka.cz.
* PAŘÍŽ. Přednáška se zaměří na nejdůležitější kulturní stánky současné Paříže a jejího okolí. Přednáší David Bareš. Pobočka knihovny na vlakovém nádraží Turnov II od 17.00 hodin.
* ARIADNA NA NAXU – R. STRAUSS. Záznam opery, kino Sféra od 19.30 hodin, vstupné 250 Kč.
* ŠIBŘINKY. Pořádá Sbor dobrovolných hasičů Příšovice v místní Sokolovně. K tanci hraje kapela Adaptace. Masky vítány. Začátek ve 20.00 hodin, vstupné 100 Kč. Občerstvení zajištěno.

Neděle 8. března
* PÍSNIČKÁŘKY NAPŘÍČ ŽÁNRY aneb Muzikantky – Dámy – Ženy. Už po osmé se letos sejdeme opět v den MDŽ na koncertě tří osobitých písničkářek na rozhraní folku, rocku, world music, alternativy, prostě napříč žánry. KC Střelnice od 19.00 hodin, vstupné v předprodeji 100 Kč, na místě 160 Kč.
Vystoupí:
– KAYA, vlastním jménem Karla Salabová, je písničkářka z podhůří Jizerských hor. Pohybuje se na české folkové scéně, i když rámec folku přesahuje svým projevem, texty i používáním looperu ve své hudbě.
– ĽUBICA CHRISTOPHORY. Druhou vystupující je křehká mladá žena ze Slovenska. Autorka, jejíž hlas známe z alba Oldřicha Janoty Ora pro nobis i z jeho stejnojmenné kapely, mohla své album natočit sama. Je autorkou melodií i textů, zpívá, hraje na kytaru, tleská si do rytmu.
– VLADIVOJNA LA CHIA. Na závěr vystoupí neběžná osobnost naší hudební scény Vladivojna La Chia, česká skladatelka, zpěvačka, textařka, producentka a výtvarnice. Narodila se v roce 1983 v Ostravě. V roce 2019 byla s kapelou pozvána do prestižního sálu Kennedyho centra ve Washingtonu a pak ještě navštívila kluby v San Francisku a L. A.

Středa 11. března
* TOMÁŠ KUBEŠ: ČERNOBYL – SPÍCÍ PEKLO. Katastrofa jaderné elektrárny v Černobylu ovlivnila svět, nic není jako dříve. S následky se potýkáme dodnes a ještě dlouhých 22 tisíc let budeme. Cestovatelský klub, kino Sféra od 18.00 hodin, vstupné 90 Kč.

Čtvrtek 12. března
* TRANSSIBIŘSKÁ MAGISTRÁLA. Mladí cestovatelé z Beer withtravel se zajeli podívat na Sibiř vlakem. Podělí se o své zážitky z cesty. Pobočka knihovny na vlakovém nádraží Turnov II od 17.00 hodin.

Pátek 13. března
* PLES RADOSTÍ s Big’O’Band. KD Kacanovy od 20.00 hodin. Pořádá spolek Radosti.
* MACKIE MESSER KLEZMER BAND. Klezmerová kapela z Českého ráje zve na koncert v Turnoff Cafe. Začátek ve 20.00 hodin (www.mackiemesserklezmerband.cz).

Pátek 13. až neděle 15. března
* XXX. POHÁDKOVÝ DRAHOKAM. Turnovský drahokam je prestižní loutkářskou přehlídkou Libereckého kraje a Českého ráje. Program v samostatném článku.

Sobota 14. března
* JOSEFOVSKÁ MAŠKARNÍ ZÁBAVA v sokolovně ve Vesci pod Kozákovem. Hraje Adaptace. Začátek ve 20.00 hodin, nástup masek bude ve 20.30 hodin. Akce není pouze pro masky, nemaskované obecenstvo je vítáno, neb hlasuje pro nejlepší masku. Občerstvení zajištěno. Od 14.00 hodin se v témže sále koná dětský karneval (DJ Brožek).
* Obnovený divadelní spolek Jirásek srdečně zve na DIVADELNÍ BÁL. Koná se od 20.00 hodin v sále Hospody v Olešnici. K tanci a poslechu hraje Duo Big Band, vstupné 100 Kč, kostýmy vítány.

Pondělí 16. března
* ROZMANITÉ TVÁŘE MAROKA. Krásy této země představí Luboš Vránek, Hostinec U Studničků v Tatobitech, začátek v 18.00 hodin.
* PŘÍBĚH OPRAVDOVÉHO HERCE.
Inscenace Tomáše Vůjtka je inspirována skutečným příběhem úspěšného českého herce, který se v roce 1949 dobrovolně stal spolupracovníkem StB. Díky svému mužnému vzhledu sváděl ženy, které chtěli estébáci kompromitovat, aby je mohli vydírat. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 320 Kč, na místě 360 Kč.

Úterý 17. března
* VÁCLAV KNOP, IVO ŠMOLDAS & MICHAELA KUKLOVÁ. První host, turnovský rodák Václav Knop, herec, režisér a dabér, utkvěl v paměti mnohých z nás například jako tělocvikář Jonáš v seriálu Hospoda, aktuálně ho můžete vidět v seriálu Slunečná (2020) televize Prima. Druhým hostem bude umělec – básník, redaktor, publicista, scenárista a komik Ivo Šmoldas. Třetím hostem bude herečka, modelka a také dabérka Michaela Kuklová, která se řadí k nejkrásnějším českým princeznám. Pohovka, Městské divadlo Turnov od 19.00 hodin, vstupné 200 Kč, 140 Kč seniorské vstupné na OSV.
* TOMÁŠ PFEIFFER – setkání s biotronikem od 18.00 hodin v Sokolovně ve Skálově ulici.


Středa 18. března

* PTÁCI NEJEN ČESKÉHO RÁJE. Známý ornitolog a autor řady knih o přírodě Českého ráje RNDr. Zdeněk Mrkáček představí nový fotografický atlas o ptactvu nejen Českého ráje. Jeho součástí je CD s hlasy některých druhů ptáků, klubovna DD Pohoda od 14.00 hodin. Ve stejnou dobu bude pořad reprízován 19. března v penzionu Žižkova a 23. března v penzionu na Výšince.
* KYTAROVÉ DUO CD. Kytarové duo CD tvoří Martin Cába a Vít Dvořáček. Duo bylo založeno v roce 2016 studenty oboru klasická kytara na pražské Akademii múzických umění a působí pod pedagogickým vedením Petra Saidla. K největším dosavadním úspěchům dua patří 1. cena a titul laureáta v mezinárodní interpretační soutěži K. Ditters z Dittersdorfu a hudební klasicismus ve Vidnavě, kterou získalo na konci roku 2017. Turnovský hudební večer, Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 140 Kč, na místě 170 Kč.

Čtvrtek 19. března
* TURNOVSKÝ ŠTĚK 2020. 19. ročník oblastní postupové přehlídky dětských divadelních, loutkových a recitačních souborů z Turnova a okolí. Tradiční setkání mladých divadelníků proběhne v prostorách Městského divadla v Turnově. Vstupné – děti zdarma, dospělí 50 Kč. Začátek v 8.30 hodin.
* PŘÍBĚH OBRAZU: POBITÍ SASÍKŮ POD HRUBOU SKÁLOU. Přednáška Jakuba Lustiga se zaměří nejen na historii vzniku obrazu, ale i na kompoziční řešení a mnohé další zajímavosti, které se obrazu týkají. Pobočka knihovny na vlakovém nádraží Turnov II od 17.00 hodin.

Pátek 20. a sobota 21. března
* NEFORMÁLNÍ JAZZOVÝ FESTIVAL. Účinkují:
– pátek 20. března: Soul Sisters, Ondřej Štveráček Quartetfeat, Gene Jackson
– sobota 21. března: Yo Soy Indigo, Marek Novotný & Epoque Quartet
KC Střelnice vždy od 18.30 hodin, jednodenní vstupné v předprodeji 160 Kč, na místě 200 Kč, na oba dny v předprodeji 280 Kč.
SOUL SISTERS: Projekt zpěvačky Lucie Víškové, v němž uslyšíte nejslavnější hity S. Wondera, A. Franklin a dalších interpretů v originálním podání s prvky jazzu, latin music a soulu. S úspěchem vystupují v jazzových klubech, na festivalech i firemních akcích po celé ČR.
ONDŘEJ ŠTVERÁČEK: Saxofonista Ondřej Štveráček patří už více než dekádu k nejvýraznějším postavám nastupující jazzové generace v Česku.
GENE JACKSON: Gene Jackson je skvělý americký bubeník, který bubnoval devět let po boku velikána světového jazzu Herbie Hancocka.
YO SOY INDIGO: Yo Soy Indigo je hudební skupina založená zpěvačkou, skladatelkou a kytaristkou Emily Thiel z Connecticutu v USA. Její podmanivá a osobní textová tvorba je pozdvižena brilantním vokálním výkonem a pozoruhodnou souhrou ostatních členů.
MAREK NOVOTNÝ: Marek Novotný je český jazzový klavírista. V roce 2010 dokončil studium kompozice a aranžování na University of Massachusetts ve Spojených státech amerických. Několik let mj. spolupracuje s čínskou zpěvačkou Feng-yün Song.

Sobota 21. března
* NEZBEDNÉ POHÁDKY. V první pohádce se děti setkají s Karkulkou, Kmotrou Liškou a dobráckým Strýčkem Vlkem, který je schopen z hladu sníst i gramofonové desky, ale babičky nebo Karkulky by se ani nedotkl. Nezbedná kůzlátka v druhé pohádce dělají své hodné babičce samou starost. Hraje Divadlo Andromeda. Městské divadlo Turnov od 10.00 hodin, vstupné 60 Kč.
* TANEČNÍ ODPOLEDNE – od 16.00 hodin „hasičárna“ v Daliměřicích, k tanci i poslechu hraje Turnovanka a hosté. Více na www.turnovanka.cz.
* ŠIBŘINKY V SOKOLOVNĚ V PŘEPEŘÍCH. Ráz: Maškarní rej. Hraje kapela PROROCK, začátek ve 20.30 hodin. Vstupné 150 Kč, masky 100 Kč. Rezervace na e-mailu: sokol.prepere@seznam.cz, nebo tel. 608 619 129.

Neděle 22. března
* POHÁDKOVÁ, HEDVÁBNÁ, DRÁTKOVÁ – tvůrčí výtvarná dílna pro rodiče s dětmi zaměřená na výrobu postaviček z pohádek na Noc s Andersenem. Malování na hedvábí, výrobky z modelovacích drátků. Dětské oddělení knihovny v Jeronýmově ulici od 10.00 hodin.

Pondělí 23. března
* FANTASTICKÁ ŽENA. Životy dvou kamarádů ve středním věku pořádně zamíchá tajuplná seznamka a doslova fantastická žena, která se jim zčistajasna objeví v bytě. V hlavních rolích uvidíte dobře známé tváře – Patricii Pagáčovou / Dianu Šoltýsovou, Václava Krátkého / Ondřeje Volejníka a Adriana Jastrabana / Jarmila Škvrnu. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 360 Kč, na místě 400 Kč.

Úterý 24. března
* POHÁDKOVÝ PODVEČER – VEČERNÍČEK MĚL NAROZENINY. Pohádkový podvečer je přípravou dětí na pohádkovou Noc s Andersenem. Vydáme se do pohádkového světa opět s divadlem Rolnička. Dětské oddělení knihovny v Jeronýmově ulici od 16.00 hodin.

Středa 25. března
* MARIO KUBAŠ: SEVERSKÉ PLAVBY. Jaké je to plout na plachetnici za polárním kruhem? Který ostrov v Severním Atlantickém oceánu je považován za Mont Blanc jachtingu? Co to znamená mít sever v duši? Jaké je to plout na rozbouřeném Atlantiku? A jak ovlivnili Vikingové chod evropských dějin? Mario Kubaš, ředitel divadelního festivalu Modrý kocour, herec a novinář se představí v méně známé roli. Jako jachtař vás provede po svých plavbách ve vodách kolem Irska, Skotska, Faerských ostrovů, Norska a Finska. Cestovatelský klub, kino Sféra od 18.00 hodin, vstupné 90 Kč.

Čtvrtek 26. března
* CESTOVATELSKÝ ČTVRTEK: AUSTRÁLIE – VELKÁ CESTA. Přednáška RNDr. Jaroslava Lísky. Navštívíte Sydney, Canberru, Melbourne, Velkou oceánskou cestu, Grampiany s klokany, univerzitní Adelaide a další zajímavá a krásná místa. Sálek ICM knihovny v Jeronýmově ulici od 18.00 hodin.
* KOUZELNÝ SVĚT NÁUŠNIC. Tvořivá dílna pro dospělé. Přijďte si vyčarovat náušničky snů. V nabídce bude široká nabídka materiálů i komponentů, včetně ukázek hotových šperků. Kapacita 10 osob, cena 300 Kč. Závazná rezervace na e-mailu: ladicka@email.cz. Výtvarná dílna Žluté ponorky v Husově ulici od 18.00 do 22.00 hodin.

Pátek 27. března
* POKREVNÍ BRATŘI. Hra ve svém úvodu představí dva přátele, kteří žijí své životy v prostorách ústavu. Oba však sní o svobodném životě v normálním světě. Hrají: Jakub Chundela, Petr Hofhans, Matěj Hajn a Lenka Dékány. Městské divadlo Turnov, v předprodeji 120 Kč, na místě 160 Kč.

Pátek 27. a sobota 28. března
* NOC S ANDERSENEM 2020. Již 20. ročník pohádkového programu a spaní Noc s Andersenem je tady! Tentokrát je hlavním tématem 200. výročí založení turnovské knihovny. Program začíná tradičně u knihovny v Jeronýmově ulici, kde se sejdeme u stromu Pohádkovníku v 17.30 hodin, pohádkový průvod se vydá na pochod městem v 18.00 hodin. Na účastníky čeká opět sázení stromu Pohádkovníku a zároveň bude symbolicky položen ke stromu základní kámen k nové budově knihovny. Následuje program na náměstí Českého ráje a v jednotlivých spacích místech.

Pátek 27. až neděle 29. března
* ČOKOFEST 2020. I letos se můžete těšit na mnoho stánků a prodejců nabízejících nejrozmanitějších čokoládové dobroty. Součástí festivalu bude výstava historie čokolády, ukázky vaření s čokoládou, degustace, četná vystoupení a samozřejmě i soutěže. Vstupenky můžete kupovat v síti TICKETSTREAM. KC Střelnice, vstupné od 40 Kč.

Sobota 28. března
* OLDIES PARTY: LEGENDY PYRÁMU. Zažil jsi mejdany devadesátých let? Kdo tehdy nechodil na Pyrám, jako by nebyl. Turnovská legenda devadesátek DJ Aleš Mastník a host DJ Jarda Hoření to rozbalí s megahity nejen z dob, kdy Pyrám žil… Sokolovna Podháj od 20.00 hodin. (Upozornění: kapacita sálu je omezena!)
* NAŽIVOOO REFRESH. Zahrají kapely: Rain, Taranis, Hallodrn, Tixtide a Laxigal. Rockotéka DJ Dortos. Refresh music club Turnov od 20.00 hodin, vstupné 100 Kč.

Pondělí 30. a úterý 31. března
* VE STODOLE U SLEPIC. Divadelní soubor Nakafráno zve diváky na reprízu své nové hry. Městské divadlo Turnov vždy od 19.30 hodin.

Středa 1. dubna
* TRAVESTI REVUE TECHTLE MECHTLE A KOČKY. Travesti show, Městské divadlo Turnov od 19.00 hodin, vstupné v předprodeji 290 Kč, na místě 310 Kč.
* LABUTÍ JEZERO. Umění v kině, Balet v kině, přímý přenos, kino Sféra od 20.15 hodin, vstupné 250 Kč.

Čtvrtek 2. dubna
* KAVÁRENSKÝ KVÍZ. Pro účast potřebujete svůj tým (tvořený 2-4 lidmi), ten můžete nahlásit e-mailem na: weissova@kcturnov.cz nebo přímo před konáním kvízu, tedy alespoň 30 minut před začátkem. Výherce čeká odměna v podobě poukazů na pořady KCT a také sleva na útratu v kavárně KUS. KC Střelnice, kavárna KUS, od 18.00 hodin. Vstupné 100 Kč / tým.

Sobota 4. dubna
* MAŠKARNÍ BÁL. Letos padla volba společnosti na Kobra Party Band Universal, jejichž repertoár se klene od pankráckého vršíčku až po brazilské pláže a zahrnuje tvorbu od Abby přes Michaela Jacksona a Queen až po Rage Against The Machine či Bruno Marse! Maškarní bál pro dospělé, KC Střelnice od 20.00 hodin, vstupné v předprodeji 240 Kč, na místě 300 Kč.

Úterý 7. dubna
* MRZÁK INISHMAANSKÝ. Komedie o tom, co se stane, když do nejzapadlejšího zapadákova v Irsku přijedou filmaři až z Ameriky. Hraje Kašpar, Divadlo v Celetné, Praha. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 420 Kč, na místě 460 Kč.

Středa 8. dubna
* DIVERZANT: POVEGLIA – OSTROV SMRTI. O ostrově Poveglia kolují různé strašidelné pověry, ale pravdou je, že na něm byl lazaret pro osoby nakažené morem, které cestovaly do Benátek. Cestovatelský klub, kino Sféra od 18.00 hodin, vstupné 90 Kč.

Čtvrtek 9. dubna
* HELENA VONDRÁČKOVÁ: VZHŮRU K VÝŠKÁM. Legenda české populární hudby vyráží na další česko-slovenské turné. KC Střelnice od 19.00 hodin, vstupné od 590 Kč.

Sobota 11. dubna
* OSLAVA 4. NAROZENIN DOMU PŘÍRODY V DOLÁNKÁCH S JARNÍMI DÍLNIČKAMI. Regionální jarmark a komentované prohlídky expozice s tradičním vyráběním tematických výrobků pro dané roční období. Od 9.00 do 16.00 hodin.
* CYRANO Z BERGERACU. Přímý přenos představí divadlo Playhouse ve West Endu. Činohra, záznam, kino Sféra od 19.30 hodin, vstupné 250 Kč.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.