ROVENSKO ZTRATILO DVĚ VELKÉ OSOBNOSTI

0

Tvář a charakter města nejsou dány pouze jeho vzhledem, ale také lidmi, kteří v něm žijí nebo v různých dobách žili. Někteří z těch, co už s námi na tomto světě nejsou, zde zanechali výrazné stopy a z odkazu jimi vykonaného díla můžeme nadále čerpat, inspirovat se jím a vzpomínat na tyto lidi s vděkem a uznáním.
V rozmezí několika dnů ztratilo Rovensko pod Troskami dvě velké osobnosti, které byly ve městě po mnoho let středobody veřejného života.

Dne 1. června odešel Václav Brunclík, tiskař a bývalý starosta města. Byl aktivním členem Sokola a do vzpomínek mnohých se zapsal zejména jako respektovaný a oblíbený trenér fotbalových a hokejových týmů, převážně dětských a dorosteneckých. Největší měrou se podílel na záchraně archivních spolkových materiálů, které nechal svázat a sám zpracoval inventář a archivní pomůcku. Historie TJ Sokol Rovensko a předchozího Sportovního klubu tak zůstala díky němu uchována pro další generace. Rovenské fotbalové kabiny dnes zdobí Václavovy portréty členů rovenských fotbalových týmů, které maloval několik let, i dřevěná socha fotbalisty stojící před kabinami.
V letech 1990-1994 byl Václav Brunclík starostou města a zasloužil se mimo jiné i o rekonstrukci radnice. Mnozí si Václava připomínají také jako nadaného herce převážně komických rolí, které sehrál nejen jako člen rovenského ochotnického souboru, ale i v rámci různých kulturních akcí. Jeho veselá nálada byla vždy pozitivním zdrojem pro okolí. Byl také jedním ze zakládajících členů rovenského motoklubu, kterému se hodně věnoval a psal i klubovou kroniku. S oddílem rovenských Bobříků jezdil jako jeden z vedoucích. „Strýček Váša“, jak si sám občas říkal, byl velmi oblíbený nejen dětmi, ale i dospělými, a to zejména pro svoji laskavost a obrovský smysl pro humor. V Rovensku mu téměř nikdo neříkal „pane Brunclík“, byl to prostě Vašek, Váša, Venca… Milovaný kamarád a člověk, s nímž bylo dobře.

Dne 9. června zasáhla město zpráva o odchodu Dany Brožkové, dlouholeté učitelky a později ředitelky rovenské mateřské školky, ve které právě ona založila oddělení s waldorfským zaměřením. Dana navždy zůstane ve vzpomínkách dětí i rodičů jako laskavá, chápající a vstřícná učitelka.
Stejně jako Vašek Brunclík, i ona věnovala mnoho svého času ochotnickému divadlu a na prknech rovenského jeviště sehráli mnoho rolí společně. Od devadesátých let se Dana velmi aktivně podílela na kulturních akcích nejen jako členka spolků, ale i z pozice městské zastupitelky. S myšlenkou pořádat v Rovensku „Pohádkový les“ přišla právě Dana. Se svojí nezdolnou energií dokázala do této akce zapojit v průběhu třiceti let téměř celé město. Na „Pohádkovém lese“ se výrazně podílela nejen organizačně, ale každým rokem si zahrála i jednu z pohádkových postav. Díky Daně byla v Rovensku obnovena také tradice masopustů. Stála u zrodu místního Okrašlovacího spolku a byla jeho dlouholetou předsedkyní až do svého vážného onemocnění. Ani pak se nevzdala. Cestovala, tvořila… Byla veselá a odhodlaná. A i když jí nemoc nedovolila pokračovat v práci ve školce a vzdala se i funkce předsedkyně Okrašlovacího spolku, stále tu pro nás zůstávala jako ta, která se vždy ochotně zapojí, nezištně pomůže, poradí a svými dlouholetými zkušenostmi inspiruje ostatní.
Léta se věnovala rukodělné práci a byla v tomto směru velmi nadaná a nápaditá. Své umění sdílela s rovenskými maminkami a babičkami, s nimiž se pravidelně scházela, a společně pak tvořily krásné věci, kterými obohacovaly třeba předvánoční jarmark. Její výrobky z přírodních materiálů potěšily mnohá srdce. Uměla zpracovat surovou ovčí vlnu, dokonce se ji naučila spřádat na starém kolovrátku.
Dana s manželem Jiřím vychovala dvě dcery, Danu a Radku. Kromě toho, že obě jsou lékařky, dokázaly několikrát stanout na nejvyšších příčkách ve světových i tuzemských soutěžích v orientačním běhu. Z vnoučat se Dana bohužel netěšila příliš dlouho, ale byla šťastná za každou chvíli, kterou s nimi mohla prožít.

V Daně Brožkové i Václavu Brunclíkovi Rovensko mnoho ztrácí.
Vzpomínáme na Vás a jsme šťastní, že jsme tu s Vámi byli.
Kateřina Matysová, Jiří Bíma

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.