ODEŠLA OPERNÍ PĚVKYNĚ MARCELA MACHOTKOVÁ, RODAČKA Z TURNOVA

0

Se zármutkem a bolestí v srdci nás v Turnově zasáhla smutná zpráva, že v úterý 7. prosince 2021 v odpoledních hodinách zemřela v Brandýse nad Labem ve věku 90 let emeritní sólistka opery Národního divadla, paní Marcela Machotková.

Narodila se v Turnově 12. října 1931 a naše město proslavila v oblasti operního zpěvu. Vystudovala pražskou konzervatoř v oborech klavír a zpěv. Svou operní kariéru započala v Divadle F. X. Šaldy v Liberci v roce 1960, kde působila do roku 1964. Poté nastoupila angažmá v Plzni a od července roku 1966 byla sólistkou opery Národního divadla v Praze. Zde setrvala dvacet dva let až do roku 1988. Její životní rolí byla role Mařenky v Prodané nevěstě, kde jsem ji také já jako mladá studentka poprvé slyšela zpívat. Nikdy na to nezapomenu. Role Mařenky ji proslavila také v zahraničí, zpívala ji ve Vídni, Haagu, Amsterodamu, Budapešti. Hostovala ve Velké Británii a Finsku. Mezi její další nezapomenutelné a významné role patřila Rusalka, Vendulka v opeře Hubička, role kněžny v opeře Čert a Káča a řada dalších.

Za svého života získala nejen obdiv a úctu od návštěvníků operních představení v Praze a v cizině, ale také od nás turnovských milovníků operního zpěvu. Zúčastnila se mnoha hudebních večerů v Turnově, zpívala v roli Rusalky na hudebním festivalu Dvořákův Turnov a Sychrov. Obohatila dvě generace svým operním uměním a zapsala se do srdcí všech svou noblesou, krásou a životní moudrostí.

V roce 2014 ji byla za všechny její kulturní počiny udělena Cena obce města Turnova, jako výraz úcty a obdivu. Stála jsem s ní na jevišti ve velkém sále KC Střelnice také v roce 2012 při večeru na počest 740. výročí města Turnova. Paní Marcela Machotková se ráda do Turnova vracela, obohatila svou osobností i rodácká setkání v Turnově a Praze. V roce 2017 převzala Cenu Thálie za celoživotní operní mistrovství. O rok později byla jako rodačka z Turnova vyznamenána Poctou hejtmana Libereckého kraje za celoživotní přínos v oblasti divadla.

Autorka textu s M. Machotkovou při poslední pražské návštěvě

Měla jsem tu čest popřát Marcele Machotkové spolu se zástupci vedení města k jejím 85. narozeninám v roce 2016. Tento rok vznikl také dokument z jejího života, který natočil Milan Brunclík.

Netušila jsem o pět let později, že naše setkání 15. října 2021 u ní v pražské vilce bude to poslední. Přijela jsem jí za město Turnov popřát vše nejlepší k 90. narozeninám a společně s předsedkyní pražské pobočky Spolku rodáků a přátel Turnova Annou Mánkovou jsem v úžasu vyslechla mnoho krásných vyznání z jejího bohatého uměleckého i soukromého života. Celé odpoledne proběhlo ve vzpomínkách a já nezapomenu na toto poslední úžasné setkání s noblesou, moudrostí a životním nadhledem této výjimečné osobnosti.
Přála jsem paní Marcele Machotkové za všechny turnovské přátele a obdivovatele hlavně pevné zdraví. Bohužel, do týdne byla hospitalizována, i když se jí snažila ze všech svých sil pomoci paní Anna Mánková. Poté už nepřicházely žádné povzbudivé zprávy. A včera večer přišla ta poslední o jejím odchodu.
Nezapomeneme na paní Marcelu Machotkovou. Čest její památce.
Eva Kordová, knihovnice a radní města

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.