NAJDĚTE SVÉHO DĚDEČKA…

0

…babičku, maminku, sestřenici, syna, vnuka, prastrýce, tchýni, souseda, známého a další. Ano, přijďte hledat a poznávat vám známé tváře při příležitosti oslavy 130. výročí založení Klubu českých turistů na výstavě, kterou pořádá Odbor turistiky KČT Sokol Turnov.

Kde? V Kamenářském domě Muzea Českého ráje v Turnově, Skálova ulice. Kdy? Od 8. dubna do 10. června 2018. Pro koho? Pro všechny kamarády a známé všech generací, kteří se potkávali na schůzkách, výletech i táborech našeho odboru, prožili spolu mnoho dobrodružství a chtějí si připomenout zážitky z mládí.

Pro všechny ty, kteří se chtějí podívat, co snad kdysi tropil jejich děda, babička, teta nebo strýc.
Pro všechny rodiče a prarodiče, kteří si rádi připomenou, co všechno prožily jejich děti na turistických táborech.
Pro širokou veřejnost, která se může podívat, co to ta turnovská turistika celé roky vlastně provádí.
A pro ty, kdo by se k nám chtěli připojit – děti do Turistického oddílu mládeže (TOM, od 10 let) a MiniTOM (od 6 let) a jejich rodiče, kteří se mohou přesvědčit, že turnovská turistika má bohatou tradici a s dětmi to umí.

Proč?
Protože se určitě někdo z vaší rodiny nebo známých v minulosti zúčastnil turnovského turistického tábora. Už před neuvěřitelnými sedmdesáti dvěma lety – v roce 1946 – se konal pod hlavičkou Sokola první poválečný tábor v Doksech. Na zažloutlých fotografiích rozeznáme mezi borovicemi vojenské stany na podsadách a cvičence v roztodivných sestavách na pláži Máchova jezera. Inu, Sokolové. A od té doby nebyl jediný rok bez tábora. Stálé i putovní, letní i zimní, vodácké i cyklistické, v Čechách, na Moravě, na Slovensku a někdy i v zahraničí. Stovky dětí, teenagerů i dospělých běhaly po lesích, pádlovaly po řekách, zdolávaly vrcholy, vyhrávaly závody, zpívaly u táboráků, vysílaly Morseovku nebo hrály čelenky.

Protože tábor nebo výprava znamená dobrodružství v přírodě, skvělé kamarády, společné zážitky, umění postarat se sám o sebe, strach z noční samoty, odvahu poznávat neznámé.
Protože jsme zapátrali ve vzpomínkách, archívech, krabicích s fotkami, starých kronikách a denících a sestavili pro vás procházku tím nejlepším z historie turnovské turistiky.
Protože čas pádí neuvěřitelně rychle, na táborech rodičů s dětmi se batolí už x-tá generace malých turistů a až z ní vyrostou Tomíci, budou prožívat podobné příběhy jako jejich rodiče nebo prarodiče.

Jak? Na výstavě s názvem „Najděte svého dědečka…“ najdete mnoho fotografií, na kterých můžete najít sami sebe, své příbuzné i známé, i vybavení, nad kterým se dnes už jen pousmějeme, přesto ale ve své době patřilo ke špičkové outdoorové výbavě. Můžete i přidat své vzpomínky, fotografie nebo vyprávění.
Budeme moc rádi, když přijdete zavzpomínat, zapátrat, podělit se o zážitky, přidat své příhody nebo i obrázky nebo se jen tak podívat.
Naskenováno a posbíráno je zhruba 5 000 ks, retušováno asi tak 100.

Váš KČT Sokol Turnov

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.