TURNOVSKÝ FOKUS JE TU DVACET LET

0

Občanské sdružení FOKUS Turnov bude v roce 2014 slavit 20. výročí od svého vzniku. Je to profesionální organizace, která pomáhá osobám s chronickým duševním onemocněním a osobám s mentálním postižením, starších 16 let. Organizace má také zkušenosti s komunitním plánováním sociálních služeb a disponuje i poradenstvím pro své uživatele a rodinné příslušníky. FOKUS Turnov je členem celorepublikového Sdružení FOKUS.

Koncem roku 2012 byl ukončen „Individuální projekt Libereckého kraje – IP1“  hrazený Evropským sociálním fondem. Tento projekt pomohl našemu sdružení s financováním jedné významné sociální služby – Sociálně terapeutické dílny – určené především osobám s chronickým duševním onemocněním.
Situace po ukončení projektu není vůbec jednoduchá. Financování ze státního rozpočtu (44 %) v žádném případě nedostačuje pokrýt rozpočet této služby na celý rok 2013. Přitom zájem o sociální službu je značný, a to nejen ze strany uživatelů, ale také ze strany odborníků.
Bohužel naše občanské sdružení není jediné, které se potýká s nedostatkem peněz. Je to každý rok celorepublikový problém.

Chtěla bych tímto poděkovat městu Turnov za pravidelnou dotaci z fondu na podporu v sociální oblasti, bez které bychom nebyli schopni naši organizaci ufinancovat. Dalšími významnými donátory jsou také Nadace Euronisa, která nám přispívá dvakrát ročně na nákup výtvarných potřeb pro zajištění práce našich uživatelů, a KAMAXu Turnov s. r. o.

Zvláštní poděkování také patří dárcům, kteří každoročně sami přispívají do našeho rozpočtu. Jsou to Jitka Pernerová, Uršula Severová, Alena Dostálová a Ondřej Halama. Stalo se také pravidelností, že TJ Turnov v čele s Filipem Stárkem vydraží na svém sportovním plese výrobky od našich uživatelů a přispějí nám tak do rozpočtu zajímavou částkou.

Naše práce je smysluplná. Pomáhá uživatelům služeb Fokusu žít plnohodnotný život mezi obyvateli města Turnova a okolí.
Jen si pořád klademe otázku, jak dlouho ještě budou poskytovatelé sociálních služeb v nejistotě? My se již téměř 20 let snažíme každý rok přežít…

Luďka Kanclířová, manažerka sdružení, lud.kan@centrum.cz
www.fokusturnov.cz (a jsme na facebooku)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.