LIBERECKÝ KRAJ PODPOŘIL CENTRUM PRO OSOBY S AUTISMEM V TURNOVĚ

0

Rada kraje souhlasila s poskytnutím účelové investiční dotace občanskému sdružení SLUNCE VŠEM se sídlem v ulici Jana Palacha v Turnově ve výši 3,5 mil. Kč na úhradu nákladů spojených s realizací výstavby Komunitního centra Turnov. Jedná se o finanční prostředky určené na výstavbu objektu v Turnově, který bude sloužit jako Centrum denních služeb. „Toto centrum bude sloužit dospělým klientům s těžkým mentálním postižením a autismem. Objekt budou moci využívat i další subjekty poskytující sociální služby či zabezpečující volnočasové aktivity v sociální oblasti, například pro seniory,“ uvedl radní pro sociální věci Pavel Petráček (ČSSD).

Vznik Komunitního centra Turnov je v souladu se strategickým dokumentem Libereckého kraje Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb v Libereckém kraji 2009 – 2013. Návrh musí ještě odsouhlasit Zastupitelstvo LK na svém srpnovém zasedání. (Turnovští zastupitelé mají v srpnu jednat o podmínkách přenechání pozemku na stavbu centra – pozn. red.)
Oficiální slavnostní otevření CENTRA DENNÍCH SLUŽEB SLUNCE VŠEM, které bude sloužit dospělým klientům s těžkým mentálním postižením s autismem, se koná v prostorách nového centra v ulici Jana Palacha (objekt mateřské školy) v úterý 4. září 2012 od 15.00 hodin.

Občanské sdružení SLUNCE VŠEM
V Turnově už dlouhá léta funguje u nádraží velmi kvalitní Dětské centrum Sluníčko, do kterého dojíždějí rodiče s postiženými dětmi z Mnichova Hradiště, Lomnice nad Popelkou, Semil, Liberce, Turnova a okolních obcí. Nyní zde docházku ukončila první generace těžce mentálně postižených autistů, kteří dovršili dospělý věk. Co dál? Existuje v Libereckém kraji nějaké pokračování péče o takto postižené, aniž by museli opustit prostředí svého domova a zároveň měli možnost se dále socializovat? Tak se začali ptát rodiče dospívajících autistů. Odpovědět si museli sami. Žádné zařízení není.
Jako první krok rodiče těchto postižených dětí v roce 2004 založili občanské sdružení SLUNCE VŠEM. Zakládající členky a zároveň maminky se začaly začleňovat do veřejného života, navázaly spolupráci s městem Turnov a Krajským úřadem v Liberci, vytvořily klubovnu pro odpolední aktivity s dětmi. Popsat celé ty roky, například od získávání finančních prostředků, informací, zkušeností či kontaktů, by bylo dlouhé. Tak možná postačí, že po letech usilovného snažení stojí tato aktivita u jednoho z hlavních cílů: Občanské sdružení SLUNCE VŠEM poskytuje od 1. července 2012 novou sociální službu pro dospělé osoby s těžkým mentálním postižením a autismem. V září bude otevřeno Centrum denních služeb, navazujícím krokem by potom měla být výstavba samostatného objektu. Předsedkyní sdružení je Marcela Kurfirstová. Více na www.sluncevsem.cz.

(Zdroj: Oficiální tisková zpráva Libereckého kraje)

Související články (celkem 11)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.