JE NA TURNOVSKU BEZPEČNO? PODLE POLICEJNÍCH STATISTIK ANO

0

„Městskou policii jsme před dvěma a půl lety přebírali v relativně zbědovaném stavu, nyní jsem přesvědčen o tom, že se kvalita práce zlepšila a my jsme se přiblížili standardu činnosti, jaká by měla být,“ uvedl místostarosta Aleš Hozdecký, který má činnost městské policie na starosti. Skutečností je, že vstřícnost strážníků se směrem k veřejnosti zlepšila, ty tam jsou doby, kdy městská policie byla v ulicích Turnova vidět hlavně v kabině dodávky odtahové služby, která křižovala městem a za několika tisícovou pokutu odvážela i auta zaparkovaná „jen“ na hraně předpisů.

Nejednomu řidiči tak bylo odtaženo auto odstavené tři metry od přechodu, když má být pět, strážníci si vybírali problémová místa ve městě, kde bylo dopředu jasné, že „vydělají“. Lidé tuto činnost samozřejmě kritizovali, protože kde měla být uplatněna spíš domluva a upozornění, nastoupila represe v plné síle. „Úplně jsme změnili náplň této činnosti. Odtahy využíváme spíš pro potřeby občanů a jen opravdu v těch nejkřiklavějších případech jako represivní nástroj,“ řekl velitel městské policie Luboš Trucka. Podle něho se práce městské policie v poslední době soustředila zejména na dlouhodobě problémová místa, zřízena byla samostatná dopravní hlídka, která ve městě operuje ve všední dny.

 

V roce 2008 byl doplněn počet strážníků na konečných patnáct, byla vypracována nová koncepce činnosti městské policie. Ve službě je ve všední dny jedna dopravní hlídka, a čtyři hlídky pořádkové. Strážníci jsou občanům k dispozici nepřetržitě sedm dnů v týdnu. „Lidé naši práci v ulicích více zaznamenávají, mají-li nějaký problém, už si zvykli, že přímá linka na městskou policii je 156. Však jsme také za poslední rok evidovali velký nárůst žádostí občanů o pomoc,“ zdůraznil Trucka. Zatímco v roce 2006 městská policie řešila kolem 600 případů, vloni to bylo už 2397! Z tohoto počtu je evidováno právě nejvíce žádostí o pomoc – na linku 156 telefonovalo 1370 občanů.

 

n200903102046_zap_127_09_mp„I přes plný stav jsme stále limitováni počtem strážníků, opravdu nelze být všude. Hlídky nemohou být nasazeny nepřetržitě ve všech okrajových částech města. O problémových místech ale víme a zaměřujeme se na ně,“ upozornil velitel městské policie. Podle něho k nim například patří dřevěný hrad v sídlišti u nádraží, nebo park před nádražím, který hlídá jedna z kamer městského bezpečnostního systému.

 

Kamer je nyní osm, najdete je v centru na náměstí Českého ráje a Havlíčkově náměstí, na parkovišti U Raka, křižovatce u gymnázia, v Palackého ulici u Komerční banky, u autobusového nádraží a v Nádražní ulici. Letos by měla být instalována další kamera u sportovní haly u nádraží a druhá u atletického stadionu.

 

n200903091038_zap_124_09_policiePodle statistik je právě bezpečnostní kamerový systém a změna práce městské a státní policie jedním důvodů úbytku kriminality na Turnovsku. Podle Vladimíra Studničky, vedoucího turnovského oddělení státní policie, klesla vloni kriminalita v centru města o těžko uvěřitelných 41 procent! „V roce 2008 zpracovalo naše policejní oddělení celkem 716 trestných činů, což představuje 37,5 procenta trestné činnosti celého okresu Semily. Na Turnovsku bylo zaznamenáno o 18 procent trestné činnosti méně než rok před tím,“ shrnul Studnička. Dlouhodobě nejproblematičtější je trestná činnost související s motorovými vozidly. I zde ale vloni došlo k poklesu skoro o 30 procent, policisté evidovali 140 těchto trestných činů, ve kterých jsou zahrnuty krádeže vozidel a vloupání do nich. Také ostatní kriminalita za loňský rok na Turnovsku poklesla o 34 procent. Spácháno bylo 80 trestných činů, což je o 42 méně než v roce 2007. „Nejbezpečněji je v okrajových čtvrtích Turnova – na Károvsku, v Pelešanech, v Mašově, na Bukovině a v sídlišti v Přepeřské ulici. Podle našich statistik je nejrizikovější oblast sídliště Výšinka a okolí, ale i zde došlo vloni k poklesu kriminality o 25 procent,“ uzavřel Studnička.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.