ROUDENI SLAVÍ ČTYŘICÍTKU V PLNÉ SÍLE

0

Český ráj je zaslíbená země letních karnevalů a zábav. Bývaly doby, že letní zábavu pořádali prakticky v každé obci na Turnovsku. Dnešní padesátníci a starší pamatují zábavy na vyhlášených místech, jako Hrádek u Štěpánovic, lesní scéna na Podháji, na Všeni, na hřišti v Ploukonicích, na návsi v Odolenovicích. V létě jste každou sobotu mohli vidět party mladistvých, jak už odpoledne pěšky vyrážejí směr nějaká zábava, na kterých hrály kapely jako Systém 3, Diskant, Eminent a taky Rouden band.

„Pravdou je, že jsme svého času hrávali na Plzeňsku jako revival Odyssey, tak vím, že letní karnevaly tam také frčí. Ještě potom na pár místech jižních Čech, na Hradecku a Pardubicku, ale hlavně v Českém ráji. Jednu dobu to byl opravdu regionální fenomén,“ rekapituluje frontman Rouden bandu Radek Špína.

Už legendární historky kolují o jejich začátcích, jak začali hrát na španělky s nedokonalými snímači a první bubny měli z hrnců nalezených na střepáku, potažených igelitem. To už se v dnešní době plné moderní techniky zdá jako opravdový pravěk. Za těch čtyřicet let kapela prožila mnohé, občas se kluci na zábavě poprali, hráli všude, kde to bylo možné. Venku, uvnitř, v sokolovnách, na hřištích či mezi skalami, na soukromých akcích. „Už od počátku za námi lidi táhli, v Březině jsme dokonce měli fanklub, kluci tehdy jezdili na každou naši zábavu. Asi nejslavnější období jsme měli jako revival Odyssey. Když se tahle ve své době velmi populární kapela rozpadla, nabídl nám jejich frontman Vašek Běhavý, jestli bychom nechtěli dělat právě jejich revival. A protože jsme už tehdy pár věcí, jako Nádraží Florenc či Divadelní společnost J. K. Tyla, hráli, tak to klaplo a my pak hodně jezdili hlavně na Plzeňsko, ale prakticky po celých Čechách,“ přibližuje Radek Špína (na snímku za bicími).

A ještě jeden vrchol skupina zažila. Mohou za něj narozeniny jednoho z Roveňáků, kterému kamarádi na oslavu pozvali jeho oblíbený Abraxas. Se Slávkem Jandou si natolik sedli, že Roudeni s Abraxasem odehráli několik koncertů.
„My jsme ale vysloveně tancovačková kapela. Nikdy jsme si na víc nehráli. Nikdy jsme neměli ambice šokovat vlastní tvorbou. Chceme, aby lidi přišli a bavili se. A lidi pořád choděj, tak je nechceme zklamat. Že máme letos nějaké větší výročí zase tolik nehrotíme. Nechali jsme udělat trička a rolapy, a hlavně jsme oprášili několik písní, které jsme dřív hrávali. Z toho mám docela radost, jak jsme po letech nazkoušeli Pražákům těm je tu hej,“ dodává se smíchem frontman Rouden bandu.

Více se o kapele dozvíte na stránkách http://roudenband.wz.cz/.
Letos mají Roudeni naplánovanou obvyklou šňůru vystoupení. V červenci ještě se Sevenem zahrají v domovském Rovensku pod Troskami a také v Přepeřích, potom třeba na Žehrově, 24. září je na programu tradiční pouťová zábava v Rovensku v sále radnice, nějaká vystoupení je ještě čekají do konce roku.
Skupina hraje ve složení: Radek Špína – bicí, zpěv, Vláďa Dlouhý – klávesy, zpěv, Jirka Pařízek – kytara, zpěv a Jarda Dvořák – bass, zpěv.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.