PŘÍŠOVIČTÍ HLEDÍ DOPŘEDU

0

V sobotu 23. června si Příšovičtí připomněli sedmisté výročí od první zmínky o obci. Tehdy se šlechtici přeli o majetek, v tomto konkrétním případě to byl dokonce zeť krále Přemysla Otakara II. „To ale bylo v roce 1318, my jsme se rozhodli zmapovat nejen posledních sedm století, ale jít mnohem dál, protože oblast kolem Příšovic byla osídlena již před několika tisíci lety,“ přibližuje starosta obce František Drbohlav. Vše se jim podařilo shrnout do jedné knihy, která byla v rámci oslav slavnostně uvedena do života.

Z vystoupení dětí z místní školy

„Na oslavy jsme se připravovali víc než rok a i když nám v sobotu úplně nepřálo počasí, myslím, že se vše vydařilo. Radost mám ze setkání s rodáky, roztroušenými po celé republice i za jejími hranicemi, přijel i známý botanik a spisovatel Václav Větvička, jehož jeden předek tady byl řídicím učitelem a rodina tu dodnes má na hřbitově hrob,“ uvedl starosta. Kromě křtu knihy o Příšovicích byla v sále sokolovny k vidění výstava fotografií a dokumentů ze života obce, na pódiu se střídaly místní děti s renomovanými hudebními skupinami, připraveno bylo bohaté občerstvení.

Oslavy se odehrávaly před nově zrekonstruovanou sokolovnou

Obec Příšovice má v současnosti 1 250 obyvatel, pracuje s ročním rozpočtem ve výši zhruba 23 mil. Kč. Podle starosty je obec finančně stabilizovaná, v letošním roce probíhá za pomoci státní dotace druhá etapa revitalizace potoka Příšovky. V posledních letech se podařilo uskutečnit dva velké projekty – rekonstrukci sokolovny a zdravotnického střediska. V příštím roce by měla vzniknout občany dlouho vyhlížená cyklostezka mezi Příšovicemi a Přepeřemi, v obci začnou budovat novou čistírnu odpadních vod. Do budoucna by Příšovičtí chtěli upravit areál Písečáků na vyhledávanou rekreační zónu, hotová je studie přístavby domu s pečovatelskou službou.

Václav Větvička podepisoval knihu o obci a samozřejmě i své knihy

Starostové Hocke a Drbohlav a místostarostka obce Laššová na projektem rekreační zóny u Písečáků

… křest knihy

…dva uskutečněné projekty

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.