POSVÍCENÍ UZAVŘELO HLAVNÍ SEZONU NA DLASKOVĚ STATKU. DO KONCE ROKU SE ALE MŮŽETE JEŠTĚ TĚŠIT NA NĚKOLIK NOVINEK

0

Svatováclavské posvícení a loutkářská pouť – poslední větší akce letošní sezony – přilákala v sobotu 23. září na Dlaskův statek především rodiny s malými dětmi. Pro ně bylo připraveno několik divadelních představení – mimochodem: Loutkářský soubor Na Židli letos oslavil již 45. narozeniny! Tradiční folklorní část letos obstaral soubor Horal z Vrchlabí, zahrála i jazzová kapela.

V říjnu bude Dlaskův statek uzavřen a v listopadu a v prosinci zde chystají novinku. Nejenže bude po oba měsíce otevřeno – platí stejná otevírací doba jakou má muzeum, tedy od úterka do neděle od 9.00 do 16.00 hodin -, ale návštěvníci se budou moci těšit na novou výstavu plnou čar, magie a lidových zvyků, které se váží k dušičkám. „Něco podobného jsme tu ještě neměli. Ke svátku zemřelých se váže mnoho pověr, dnes jsme to už všechno zapomněli a zůstala nám jen návštěva hřbitova. Naši předkové tohle období více prožívali. Připomeneme také svátky svatého Martina, Cecilie a Kateřiny a také svatého Ondřeje (30. listopadu), který je spojen s věštěním – počasí, úrody, narození, svatby či smrti,“ přibližuje nový výstavní počin etnografka turnovského muzea Vladimíra Jakouběová. Jak dodala, ráda by zde někdy ve spolupráci s muzeem v Nové Pace připravila výstavu na téma spiritismu, který lidé praktikovali také v chalupách v Pojizeří, což už se dnes moc neví.

V prosinci na „dušičkovou“ výstavu plynule naváže tradiční vánoční. I ta bude s jednou novinkou. „V sobotu 16. prosince budeme s řezbářem Alešem Vostřezem vyřezávat perníkové formy, s Maruškou Peškovou uvaříme punč a nachystáme k tomu něco sladkého, a s Alenkou Tomášovou si zazpíváme koledy a taky si povíme něco o adventních a vánočních obyčejích a zvycích. Připravíme takové příjemné odpoledne pro ty, kteří přijdou a na chvíli se zastaví. Už jsme si to ostatně vyzkoušeli na jaře při Svatojánské noci,“ dodala Vladimíra Jakouběová.

V novém roce se Dlaskův statek opět přihlásí masopustem a dalšími oblíbenými akcemi. Už nyní tady také myslí na příští léto. Každý den v týdnu by tu měl pracovat nějaký řemeslník. „Bude se tu také stále něco dít, hospodyně bude na dvoře bělit prádlo, hospodář štípat dříví, budeme plést košíky, prostě se budeme snažit přiblížit každodenní život v hospodářství, do kterého se budou moci zapojit také návštěvníci,“ zve na příští sezonu etnografka turnovského muzea.

V rámci loutkářské poutě dětem také zahrál soubor Na Židli, který letos slaví 45 let. Na snímku Eva Kordová s Petrem Zárubou – představení se hrála na statku ve stodole…

…součástí byl také řemeslný trh

Tvůrčí dílna…

Folklorní soubor Horal z Vrchlabí

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.