NA KOLE JEN S PŘILBOU V DOLÁNKÁCH U TURNOVA

0

V úterý 4. srpna proběhla v odpoledních hodinách na cyklostezce v Dolánkách u Turnova, poblíž Dlaskova statku jedna z dalších preventivních akcí zaměřených na bezpečnost cyklistů v rámci celorepublikové kampaně „Na kole jen s přilbou“.

I přes nepřízeň počasí se do terénu nakonec vydalo nemalé množství sportovců, a to různých věkových skupin. Od těch nejmenších po seniory a nechyběli ani čtyřnozí mazlíčci, kteří se spokojeně vezli v přívěsném vozíku za jízdním kolem.
Preventistky Krajského ředitelství policie Libereckého kraje společně s dopravními policisty a zástupci Týmu silniční bezpečnosti připomínali cyklistům nejen pravidla bezpečného chování, povinnou výbavu jízdního kola, důležitost používání cyklistické přilby, ale také jim zdůrazňovali ohleduplnost v silničním provozu.

Při kontrolách cyklistů se ukázalo, že jízdní kola nejsou dostatečně vybavena, a to již bohužel mnohdy přímo od samotného výrobce. Přesto by si cyklisté měli kolo sami dovybavit prvky povinné výbavy.
Co vše patří do povinné výbavy, najdete ZDE: //amk.unas.cz/ddh/vyuka/003.htm.

Dalším úskalím je používání cyklistických přileb. Zejména starší generace její používání nepovažuje za důležité a nebude si přeci zvykat na něco nového. Bohužel jsou stále i rodiče, kteří nechají i své malé cyklisty bez ochrany hlavy.
Zákon č. 361/ 2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích říká: „…cyklista mladší 18 let je povinen za jízdy použít ochrannou přilbu schváleného typu podle zvláštního právního předpisu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě“. Jestli dítě nosí helmu, záleží především na rodičích. Rodiče jsou zároveň pro své děti v tomto směru vzorem.
Cyklisté nejsou nijak chráněni a při pádu či kolizi může dojít k vážným zraněním. Přilba skutečně zmírní následky úrazů a mnohdy ochrání váš život. Nosit cyklistickou přilbu není žádná ostuda. V dnešní době je na trhu široký výběr typů i barev přileb a každý si mezi nimi jistě najde tu svou.

Vladimíra Šrýtrová
koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.