NA VALDŠTEJN SE VRÁTILI JEHO DŘÍVĚJŠÍ MAJITELÉ

0

V sobotu 16. září proběhla za slunečného počasí akce Život na Valdštejně, která se uskutečnila v rámci vrcholícího týdne oslav Dnů evropského dědictví. Tématem letošního ročníku byl Život na památkách a hrad Valdštejn v této souvislosti představil některé ze svých bývalých majitelů. S těmi se mohli návštěvníci setkat v rámci organizovaných kostýmovaných prohlídek, které začínaly v každou celou hodinu od 11.00 do 15.00 hodin.

Tyto prohlídky nahradily ty klasické s průvodcem a umožnily lidem poznat Valdštejn jinak, a to skrze osobnosti, které spoluvytvářely jeho historii. Na prvním nádvoří zahájil prohlídku zakladatel hradu Jaroslav z Hruštice, který přítomné seznámil s vývojem hradu od třináctého století do současnosti. Následoval přesun do slavnostního sálu klasicistního domu, kde Marie Felicitas, hraběnka z Aehrenthalu, představila poslední šlechtický rod, který hrad vlastnil a své povídání zpestřila hudebními vystoupeními na dobový klavír z 19. století. Koneckonců Marii Felicitas učil v mládí hrát na klavír sám hudební skladatel Bedřich Smetana.

V kapli sv. Jana Nepomuckého se lidé dozvěděli z úst její zakladatelky Marie Markéty z Valdštejna zajímavosti ze stavebního vývoje i více o sochařské výzdobě z dílny Jelínků z Kosmonos. V nejstarší části hradu, konkrétně na pískovcovém schodišti před vstupem do hradní lednice, uvítal přítomné slavný husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova, který povyprávěl o obsazení Valdštejna roku 1424 i detailech samotného dobývání.
Zajímavostmi nabitou prohlídku uzavřela v rytířském sále romantického paláce hraběnka Izabela Kateřina z Harrachu, manželka nejslavnějšího majitele hradu – Albrechta z Valdštejna. Ta přiblížila historii svého rodu i rodu svého manžela.

Speciální denní kostýmové prohlídky, které byly novinkou letošní sezony, navštívilo přes 130 lidí a setkaly se s pozitivním ohlasem.
Radim Štícha, Turnovské památky a cestovní ruch, příspěvková organizace

Snímky z prohlídkové trasy; většina návštěvníků si udělala vlastní fotodokumentaci…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.