MALÁ SKÁLA NA CESTĚ STÁT SE OPRAVDOVOU PERLOU ČESKÉHO RÁJE

0

Hned na dvou místech Malé Skály se v sobotu 14. dubna uskutečnilo slavnostní odemykání nové vodácké sezony na Jizeře. Není žádným tajemstvím, že konkurence v podobě půjčoven lodí na řece přibývá, ve svém důsledku na tom podle starosty obce Michala Rezlera může vydělat hlavně zákazník, který si přijde loď půjčit a splout oblíbený úsek z Malé Skály do Dolánek. „Více poskytovaných služeb může vést i k jejich zkvalitnění a hledání nových možností. Já osobně nepreferuji žádnou skupinu z půjčoven lodí, proto jsem při samostatných akcích podpořil obě dvě,“ uvedl starosta Rezler.

Vlastní odemykání řeky se před polednem nejdříve uskutečnilo v prostorách Žluté plovárny (půjčovny lodí Žlutá plovárna, SK Tuleň). V 11.00 hodin řeku slavnostně „odemkl“ starosta obce Michal Rezler, poté se uskutečnil závod lodí „O pohár Josefa Jíry“, na místě se lidé mohli podívat na areál z výšky upoutaného horkovzdušného balonu, byla tu skákací trampolína, hrad a další atrakce zejména pro děti. Pro dospělé tu byl mj. trh s regionálními produkty.

n201204142241_rep_45_012_jizeraOd 14.00 hodin se uskutečnilo další otevření řeky několik desítek metrů pod maloskalským jezem v místě půjčovny lodí Klokočí.cz (půjčovny lodí Klokočí.cz, LoděKoza, Outdoor School a Půjčovna lodí pod Pantheonem). Zde na trasu k Zrcadlové koze vyjela zhruba třicítka lodí s posádkami s igelitovými pytli na odpadky, aby účastníci stejně jako vloni před sezonou uklidili oba břehy řeky. Zde se slavnostního odemčení řeky zhostila maloskalská legenda, zdejší rodák Miroslav Šimek, český kanoista, olympionik, mj. majitel dvou stříbrných medailí z olympijských her v Barceloně (1992) a Atlantě (1996), které získal v tandemu s Jiřím Rohanem.
„Vodácký sport je v naší obci populární, snažíme se návštěvníkům vycházet vstříc. V létě je v obci opravdu hodně živo, návštěvnost vzrůstá, do budoucna budeme muset řešit nějaké další odstavné plochy pro osobní auta,“ přibližuje starosta Michal Rezler. Jak dodává, obec má připraven projekt na rekonstrukci vodovodu a výstavbu kanalizační sítě v části Vranové II., kde je i vyhledávané odstavné parkoviště s občerstvením a navazující benzinovou stanicí. Stačí přejít lávku pro pěší a jste na Žluté plovárně, resp. na nástupišti budoucí cyklostezky Greenway Jizera. „Vše podle mě začíná dostatečným zázemím, v souvislosti s touto stavbou by u parkoviště mělo vzniknout nové sociální zařízení, patrně sem přesuneme i informační centrum, vybudujeme zde zázemí především pro rodiny s dětmi, které tvoří velkou část letních návštěvníků,“ představuje starosta vizi dalšího rozvoje.

n201204142241_rep_47_012_jizera

n201204142241_rep_48_012_jizera

n201204142241_rep_49_012_jizera

n201204142241_rep_46_012_jizeraV obci žilo k 1. lednu t. r. 1.141 obyvatel. Ti zde mají k dispozici základní služby v podobě zdravotního střediska, prodejny potravin, pro děti tady funguje základní devítiletá škola, mateřská škola musela být vloni rozšířena o další oddělení, které už je také zaplněno. Obec se v rámci tvorby nového územního plánu bude snažit vytvořit nové plochy pro individuální výstavbu, protože o život v Malé Skále je opravdu velký zájem. Současné a budoucí zázemí z ní tvoří velmi příjemné místo pro život…
Starosta se vyjádřil i ke kontroverznímu festivalu Benátská noc, která rozdělila obec zhruba na dvě poloviny. Jedna si stěžovala na několikadenní hluk a nárůst lidí, kdy se Malá Skála vždy na přelomu července a srpna proměnila ve dvacetitisícové město, druhá část si uvědomovala, jakým přínosem jeden z největších hudebních festivalů v republice pro obec je. „Můj názor je dlouhodobě neměnný. Jsem zastáncem pořádání festivalu, proto mě mrzí, že letošní 20. ročník se uskuteční místo u nás ve Vesci u Liberce. Já viděl ve festivalu především skvělý marketingový nástroj. Maloskalské údolí je velmi malebné. Kdo sem jednou přijel, vrací se. Takhle jsme přišli o mnoho návštěvníků, kteří zde třeba v rámci Benátské noci trávili týdenní dovolenou nebo přijížděli i mimo ni. Těžko říct, jestli se to ještě někdy vrátí, já bych i nyní hlasoval pro,“ uzavřel starosta Rezler.

n201204142242_rep_50_012_jizera

n201204142242_rep_51_012_jizera

n201204142242_rep_52_012_jizera

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.