GREENWAY JIZERA: UŽ NE POUZE NA PAPÍŘE! MŮŽETE VYRAZIT NA CESTU!

0

Víc než desetiletí se mluví o záměru vytvořit podél Jizery od pramene až po soutok s Labem standardní cyklostezku. První velká akce na propagaci této myšlenky se uskutečnila před šesti lety. Tehdy se na cestu od ústí řeky v Polabí a od pramene v Jizerských horách vydaly dvě skupiny cyklistů. Setkaly se ve Svijanech. Zde tehdejší hejtmané Bendl a Skokan a další zástupci obcí a partnerů podepsali společné memorandum na téma podpory výstavby cyklostezky (ZDE). „Někomu by se mohlo zdát, že za pět let jsme o mnoho nepokročili, není to pravda,“ uvedl před časem ředitel Sdružení Český ráj Jiří Lukeš. Právě toto sdružení je garantem celé cyklostezky a v současnosti i investorem výstavby jednoho z úseků. Po době dlouhých a náročných příprav nastalo období nejtěžší – bylo třeba sehnat peníze.

To se nakonec Sdružení Český ráj podařilo z evropských fondů. Z 9,5 kilometru dlouhého úseku z Líšného do Turnova byla v sobotu 13. dubna slavnostně otevřena první část z Líšného do Malé Skály a v létě na to naváže otevření cyklostezky mezi Malou Skálou a Turnovem, resp. Rakousy. Stavba včetně tří nových lávek přes řeku přijde na 33,4 mil. Kč, přičemž dotace EU pokrývá 92,5 % nákladů.

n201304132140_rep_58_013_mslisny

n201304132140_rep_59_013_mslisny

n201304132140_rep_60_013_mslisny

„Nebudujeme cyklostezku, budujeme stezku pro pěší a cyklisty. Povrch není zvolen asfaltobetonový, ale z minerálního betonu, stezka sice není tak komfortní, nedá se v celé její délce jet na in-line bruslích, ale je  šetrnější k okolní přírodě. Pohybujeme se na pomezí dvou chráněných území, tak jsme preferovali cyklostezku bez ropných produktů. Ani prostorové poměry nám neumožňují budovat širší komunikaci. Každopádně si myslím, že nová cyklostezka bude dobře a smysluplně sloužit návštěvníkům i místním,“ uvedl při slavnostním otevření prvního úseku Jiří Lukeš, když současně pojmenoval asi největším výhrady ze strany budoucích uživatelů.

V současné době se nestaví pouze mezi Turnovem a Malou Skálou, ale i v Semilech, ve středních Čechách u Káraného, projektuje se v okolí Železného Brodu, Mladé Boleslavi aj. Hotové jsou dílčí části úseků ve Svijanech, Semilech a z Turnova na Loužek.

n201304132139_rep_52_013_mslisny

n201304132139_rep_53_013_mslisny

n201304132139_rep_54_013_mslisny

Náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Hana Maierová připomněla složitou a dlouhou cestu od úvah k realizaci. „Ve Sdružení Český ráj jsme začínali ve skromné podobě. Postupem let se tým sdružení zprofesionalizoval, stavba Greenway Jizera je první investiční akcí, kterou sdružení zajišťuje. I přes všechny problémy si myslím, že se jedná o potřebný a smysluplný projekt. V cestovním ruchu nejdou věci tak rychle dopředu, jak bychom kolikrát chtěli,“ připomněla Maierová.
Tu nedávno ve funkci předsedy sdružení nahradil starosta Semil Jan Farský: „Řeky v minulosti byly základní spojovací komunikací, jsem rád, že se k tomu částečně vracíme. Věřím, že se cyklostezkou jednou podaří spojit Baltské moře s Černým mořem, a že tato trasa přinese rozvoj pro daná území v podobě služeb, pracovních příležitostí a dalších aktivit. Čeká nás ještě několik těžkých úkolů. Nejtěžší je asi průchod soutěskou Riegrovy stezky, ale věřím, že se nám to postupně podaří.“

Slavnostního otevření prvního úseku cyklostezky se zúčastnili starostové Líšného Jiří Mikeš a Malé Skály Michal Rezler, byla zde starostka Rakous Milena Bílková, starosta Železného Brodu André Jakubička, poslanec parlamentu, starosta Semil a předseda Sdružení Český ráj Jan Farský, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, náměstkyně hejtmana Hana Maierová, náměstek hejtmana pro životní prostředí Josef Jadrný, radní pro dopravu Vladimír Mastník a další hosté.

n201304132139_rep_55_013_mslisny

n201304132140_rep_56_013_mslisny

n201304132140_rep_57_013_mslisny

Slavnostní zprovoznění části cyklostezky se uskutečnilo na pozadí tradičního odemykání Jizery na Žluté plovárně v Malé Skále, kde byl pro návštěvníky připraven celodenní program s atrakcemi pro děti, vyhlídkovým balonem, pohádkovou loukou, vystoupeními hudebních skupin ad.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.