FATA MORGANA TO NEBYLA, PARNÍ LOKOMOTIVA OPRAVDU JELA PO DÁLNICI

0

Ve čtvrtek 17. prosince po poledni mohli být někteří řidiči na dálnici mezi Turnovem a Mladou Boleslaví v mírném šoku. Přes keře nemuseli v protisměru spatřit rozložitou plošinu nákladního trajleru a tak mohl být vjem, že hned vedle dálnice vedou koleje a po nich jede parní lokomotiva, dokonalý. Nebyla to ale pravda, mašinka z turnovského lokomotivního depa se stěhovala do vznikajícího muzea cukrovarnictví do Dobrovice u Mladé Boleslavi po silnici.

„Průmyslová parní lokomotiva CS400 stála na pomníku v turnovském lokomotivním depu přes dvě desetiletí. Protože depo není v současnosti v provozu, souhlasili jsme s dlouhodobou zápůjčkou do připravovaného muzea v Dobrovici,“ sdělil zástupce Českých drah Martin Šritr. Tyto lokomotivy byly vyráběny přímo pro cukrovarnické vlečky na konci 40. a v 50. letech minulého století. Do Turnova do depa se mašinka dostala ze Smiřic v roce 1983, na pomník byla umístěna o dva roky později.

„Měli jsme trochu obavu, jestli se lokomotivu podaří bezpečně naložit na návěs. Akci po technické stránce organizovala společnost Horamont, jeřáb z firmy Hanyš zhruba po hodině příprav bravurně během pár minut přenesl lokomotivu na trajler. Z laického pohledu to vypadalo jako hračka. Stejně úspěšně dopadl samotný převoz i vykládka v Dobrovici,“ komentoval přesun lokomotivy Martin Šritr.

n200912191458_rep_292_09_masinka

n200912191458_rep_293_09_masinka

n200912191458_rep_294_09_masinka

V Dobrovici v současnosti vzniká velký projekt „Muzea cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice“ (více ZDE). Svého druhu půjde o jediné podobné muzeum v České republice. „Otevírat budeme v červnu 2010, muzeum vzniká v areálu dnes nevyužívaného hospodářského dvora v Dobrovici, jež má vysoký kulturně-historický a památkový význam. Důvodem vzniku muzea je zájem o zachování kulturního dědictví jmenovaných oborů a rozšíření nabídky pro cestovní ruch,“ uvedla ředitelka vznikajícího muzea Ludmila Radková. Právě cukrovarnictví patřilo ještě nedávno mezi tradiční a hojně rozšířené obory v naší zemi. V současnosti jsou v provozu nicméně už pouze dva cukrovary v Čechách a pět jich najdete na Moravě. V Dobrovici stojí největší fungující cukrovar v České republice, proto má umístění specializovaného muzea právě sem svoji logiku. Všichni zúčastnění si od nového projektu slibují oživení turistického ruchu v místě, které je na dohled od vyhledávaného Českého ráje. Cukrovarnická parní lokomotiva, přivezená z Turnova, bude jednou z ozdob muzea…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.