DŘEVOSOCHAŘI BUDOU TVOŘIT PRO OBNOVU PAMÁTKY PROTRŽENÉ PŘEHRADY

0

Sympozium Desná 2014 bude letos věnováno obnově a zviditelnění památky „Protržená přehrada na Bílé Desné“. V roce 2016 si připomeneme 100. výročí tragické události protržení přehrady. Již 13. ročník tohoto tradičního dřevosochání motorovými pilami se bude konat v týdnu od 26. do 31. května v zahradě Riedlovy vily v Desné. Vytvořená umělecká díla budou nabídnuta k prodeji v aukci, která proběhne v sobotu 31. května od 17.00 hodin. Výtěžek aukce bude věnován „Protržené přehradě“. Celotýdenní akci zakončí v sobotu večer od 21.00 hodin tradiční vernisáž při svíčkách. Záštitu nad celou akcí převzali senátor Parlamentu ČR Jaroslav Zeman a náměstek hejtmana Libereckého kraje Marek Pieter.

„Protržené přehradě může pomoci v podstatě kdokoliv, kdo si v sobotní aukci, která se bude konat 31. 5. od 17.00 hodin v zahradě Riedelovy vily, zakoupí sochu či plastiku vytvořenou řezbáři během Sympozia Desná 2014, “ říká starosta Desné Jaroslav Kořínek.

„Letos se bude sympozium konat již po třinácté a jeho obliba neklesá u umělců, ani u návštěvníků. V zahradě vládne po celý týden skvělá atmosféra, návštěvníci oceňují nejen umění sochařů, ale také doprovodný program a atmosféru celé akce. Od roku 2005, kdy se s aukcemi začalo, jsme podpořili různé neziskové organizace a sdružení celkovou částkou 869 879 Kč. Letošní ročník jsme se rozhodli věnovat Protržené přehradě – kulturní památce, která je teď v popředí našeho zájmu. Nyní prochází celý areál torza přehrady rozsáhlými úpravami a změnami v souvislosti s blížícím se stým výročím tragické události, k níž došlo v roce 1916, a která dala této památce jméno,“ dodává starosta.

Během celého týdne tvorby bude kromě práce desítky dřevosochařů k vidění práce dráteníka, skláře či kováře a dalších řemeslníků. Děti i dospělí budou moci vyzkoušet svoji zručnost v tvůrčích dílnách a zakoupit kvalitní Regionální produkty Jizerských hor. 

Návštěvníci Sympozia Desná 2014 se také mohou těšit na bohatý kulturní program. V pátek 30. května večer bude od 19.00 hodin hudební vystoupení Věry Kláskové a Ondřeje Poura s irskými baladami. V sobotu 31. května startuje v 10.00 hodin celodenní program na téma „Přijel k nám cirkus“ pod taktovkou kreativní, umělecké a artistické divadelní společnosti Cirkus trochu jinak. Vše zakončí velkolepá Ohňová show, která dokreslí atmosféru večerní vernisáže při svíčkách a letošní dřevosochání uzavře.

Markéta Dědková, oddělení tiskové a vnějších vztahů, Krajský úřad Libereckého kraje, marketa.dedkova@kraj-lbc.cz

Pro další informace kontaktujte Lenku Neumannovou, hlavní organizátorku akce,
tel. 737 248 434, e-mail:
kulturadesna@gmail.com

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.