10 LET OD POVODNÍ: HEJTMAN OCENIL ZÁCHRANÁŘE I OBĚTAVÉ STAROSTY

0

Vzpomínková akce k deseti letům od ničivých srpnových povodní v roce 2010 spojená s poděkováním a oceněním těch, kteří tehdy pomáhali v nouzi, leckdy i s nasazením vlastních životů, se za účasti hejtmana Libereckého kraje Martina Půty a dalších pozvaných hostů uskutečnila v sobotu 8. srpna v Bílém Kostele nad Nisou.

„Dorazili i ti, kteří tehdy pomáhali, pak zase odjeli a deset let jsme se neviděli. Bylo milé se s nimi znovu potkat. Rád jsem viděl tehdejšího hejtmana Stanislava Eichlera i lidi, kteří v době povodní v roce 2010 byli ve vedení záchranářských složek, například generála Romana Hlinovského,“ řekl hejtman Martin Půta.

Biskup Jan Baxant, hejtman Půta a starosta Bílého Kostela Jiří Formánek při prohlídce výstavy v místním kostele

Českou státní hymnu zazpíval Luděk Vele, emeritní sólista opery ND v Praze

Kromě samotného ocenění se uskutečnil pietní akt spojený s vystoupením emeritního sólisty Národního divadla Luďka Veleho, přítomen byl i litoměřický biskup Jan Baxant. Účastníkům vzpomínkové akce zahrály také skupiny Vltavín, Anabáze, Archa a Yo Yo Band, program završila diskotéka.

„Co je podle mého nejdůležitější a na co nesmíme zapomenout, je příběh od 8. srpna 2010 do současnosti. V době, kdy všichni začali sčítat škody, tak do našich obcí začali přijíždět první lidé, kteří přijeli pomáhat, stovky dobrovolných i profesionálních hasičů z celé země, vojáci, policisté, stovky dobrovolníků. Přijeli, protože v televizi viděli příběhy lidí, kteří přišli o všechno. Příběh lidské solidarity a pomoci je pro mě nejsilnější vzpomínkou. Když nám je nejhůř, tak umíme táhnout za jeden provaz. Věřím, že i nadále budeme umět rozeznat tu chvíli, kdy je třeba si pomáhat,“ doplnil hejtman Půta, který byl v době bleskové povodně roku 2010 starostou Hrádku nad Nisou.

Blesková povodeň ze 7. srpna 2010 byla nejničivější ve Frýdlantském výběžku, v Hrádku nad Nisou a v Chrastavě. Pět lidí zemřelo, škody na majetku byly vyčísleny na 8,2 miliardy korun, Liberecký kraj se s odstraňováním následků povodně vypořádával téměř deset let.

Arnošt Černý spolu s hejtmanem a starostou Turnova

Jedním z oceněných byl také starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka

Setkání v Bílém Kostele nad Nisou byl přítomen také starosta Turnova Tomáš Hocke, který mj. využil možnosti navrhnout k ocenění někoho z Turnovska. Zvolil Arnošta Černého, který byl tehdy velitelem turnovských hasičů a koordinoval pomoc v nejzasaženější obci – v Raspenavě, kterou se před deseti lety prohnala třímetrová povodňová vlna.
Zeptali jsme se: Jak se za posledních 10 let změnila ochrana Turnova před povodněmi? „Významně. Máme sklopný jez u Juty, výrazně jsme rozšířili a prohloubili koryto Jizery kolem mostu v Palackého ulici, jsme daleko opatrnější, co se týká stavebních aktivit v aktivních zónách. Také se zlepšil systém včasného informování,“ vypočítává aktuální opatření starosta Turnova Tomáš Hocke.
Jak dodal, připravuje se také revitalizace menších toků, jakou jsou Stebénka a Libuňka, mezi nové prvky povodňové ochrany patří také suchý poldr v lese na Vesecku. „Všechna tato opatření nám pomáhají v souboji s velkou vodou. Naposledy letos v červnu, když pomohlo prosté sklopení jezu u Juty a Jizera zůstala v březích. Ještě se s Povodím Labe bavíme o stavbě povodňové hráze Na Lukách, ale k její realizaci dojde až po řádném vyhodnocení toho, co jsme již udělali,“ shrnul starosta T. Hocke.

Podvečerní koncert kapely Yo Yo Band (foto LK)

Hejtman Martin Půta povodně před deseti lety zažil jako starosta Hrádku nad Nisou, vedení kraje se ujal na podzim 2012, je tedy spojený především s aktivitami zaměřenými na opravu povodňových škod. „Když jsme nastoupili v roce 2012 do vedení kraje, zjistili jsme, že nemáme zajištěné peníze na více než miliardovou škodu na komunikacích a že neexistuje ani příslib, že nějaké peníze přijdou,“ říká Martin Půta. To se ale nakonec povedlo napravit. Shodou náhod se tak stalo na posledním zasedání Nečasovy vlády před jejím pádem. Tehdy vláda schválila Libereckému kraji více než miliardovou pomoc.
Poslední mostek jsme opravili v roce 2015, letos v červnu jsme viděli, že peníze byly investovány dobře. Koryta Smědé a Lužické Nisy, řek, jejichž zvýšené hladiny napáchaly největší škody, jsou prohloubeny a jejich břehy upraveny, mosty nemají sloupy uprostřed říčního koryta a voda tak může rychleji odtékat. Proto byly letošní škody na poměry nízké,“ uvedl hejtman.
Podle něho se ale na protipovodňových opatřeních bude samozřejmě pracovat dál, a nejen ve Frýdlantském výběžku, opatření se týkají i Jizery a dalších toků. „Toto téma bude pro Liberecký kraj prioritní i v dalším období. Samozřejmě ale nejen to, velké peníze budeme investovat do zdravotnictví, máme schválený model financování výstavby Centra urgentní péče v Liberci. Do budoucna věřím, že vládní činitelé pochopí, že stát nemá jen fakultní nemocnice, o které se má starat, ale najít peníze je nutné i na podporu krajských páteřních nemocnic, nebo lidem musíme říct, že budou muset za špičkovou lékařskou péčí do Prahy nebo Hradce Králové. V této zemi chybí dlouhodobá strategie, co má být v jednotlivých regionech financováno. Dál budeme tlačit na vládu ohledně rychlého napojení do Hradce Králové a do Prahy. Není možné, aby z pátého největšího města kraje jste do Prahy jeli vlakem dvě a půl hodiny,“ uzavřel hejtman Půta.
(TvA s využitím TZ LK)

Společný snímek oceněných s pozvanými hosty

Přehled oceněných za jejich činnost při bleskových povodních v srpnu 2010:
* Mgr. Marie Matušková, bývalá starostka Višňové
* Josef Šíma, SDH Pertoltice
* Arnošt Černý, bývalý velitel poloprofesionální jednotky turnovských hasičů (JPO II), nyní stále starosta Okresního sdružení hasičů ČSM Semily (v době srpnových povodní v roce 2010 byl velitelem poloprofesionální jednotky turnovských hasičů (JPO II), která pomáhala zasahovat v jedné z nejpostiženějších obcí – Raspenavě)
* Josef Šperl, velitel JSDH Frýdlant
* Zdeněk Homza st., řadový člen jednotky SDH Zákupy
* Josef Hrdý, tehdejší velitel SDH Nová Ves
* Jaromír Toman, tehdejší starosta obce Dětřichov
* Radek Skalický, Raspenava
* Ing. Jaromír Mottl, bývalý velitel JSDH Hrádek nad Nisou
* Martin Janoušek, vedoucí odboru výstavby a územní správy Městského úřadu Chrastava, člen krizového štábu
* Lubomír Popp, vedoucí oddělení krizového řízení ORP Liberec, tajemník krizového štábu ORP Liberec
* Josef Hurník, pracovník krizového řízení ORP Frýdlant, tajemník krizového štábu ORP Frýdlant
* Josef Horinka, starosta města Hrádek nad Nisou
* Jan Krečman, člen povodňové komise města Hrádek nad Nisou

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.