ZA HANOU MAIEROVOU

0

(Text bude průběžně aktualizován) V pondělí 26. července večer zemřela ve věku nedožitých 68 let dlouholetá zastupitelka a radní města, místostarostka a starostka Turnova Hana Maierová.
Byla i statutární náměstkyní hejtmana a radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje. Dlouhé roky pracovala jako historička v turnovském muzeu.

Starostkou Turnova byla dvě funkční období od roku 2006. V letech 2012–2016 byla náměstkyní hejtmana pro resort cestovního ruchu, památkové péče a kultury. I přes zdravotní potíže zastávala v posledních letech funkce zastupitelky a radní města. (Na titulním snímku z listopadu 2010 je společně s Milenou a Václavem Šolcovými.)

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ
Podle předběžných informací by mělo poslední rozloučení s Hanou Maierovou proběhnout v sobotu 31. července v sále KC Střelnice. Od 10.00 do 12.00 by se měla uskutečnit oficiální část, poté do 15.00 hodin bude prostor, aby se s ní sem mohl přijít rozloučit kdokoli, kdo bude chtít.

Požádali jsme osobnosti veřejného života o reakci na její odchod:

Je mně velmi smutno na duši, že odešla má přítelkyně, dlouholetá kolegyně a spolupracovnice. Že odešla tak rychle, ale vím, že si nepřála dlouho trpět. Jen nechtěla způsobit bolest svým nejbližším. Teprve nyní si všichni uvědomí, když už není mezi námi, její nezastupitelné místo nejen v našich osobních životech, ale ve veřejném dění. Je spojena historicky s rolí první starostky města Turnova. Nadhled, moudrost, rozvážnost, slušnost, vstřícnost, zájem o lidi kolem sebe s velkou upřímností. Obrovská pracovitost a zodpovědnost za všechna rozhodnutí, která učinila. Nemusela vždy souhlasit, ale diplomaticky a s velkou dávkou osobní zkušenosti dokázala vyslovit svůj názor. Pro mne osobně je také spojena s kulturním děním Turnova, muzeem, festivalem Dvořákův Turnov a Sychrov a dalším.
Pečlivá, milující a rozdávající se maminka, babička, sestra, švagrová, podporující přítelkyně s velkou empatií. Osobnost města Turnova.
Eva Kordová, knihovnice a radní města

Včera večer mě zasáhla smutná zpráva. Odešla Hana Maierová, bývalá starostka Turnova a také statutární náměstkyně hejtmana pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch. V předchozím volebním období předsedala v krajském zastupitelstvu kulturnímu výboru. Hanku jsem poznal jako pracovitou dámu, která dokázala s výjimečnou vytrvalostí prosazovat a hájit zájmy nejenom Turnova, ale také všech kulturních institucích v našem kraji. Pro Turnov a pro kraj odváděla hodně dobré práce. Dva roky mě také jako náměstkyně zastupovala, hodně mně to dalo, byla klidnou silou, která uměla hledat kompromisy a dohody.
V posledních letech trpělivě a s úsměvem na tváři snášela všechny zdravotní potíže, které ji potkaly. Takovou si ji budu pamatovat. Bude mi moc chybět.
Martin Půta, hejtman Libereckého kraje

Včera – 26. července 2021 – ve večerních hodinách zemřela Hana Maierová. Emeritní místostarostka a starostka města Turnova, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje, aktivní radní a zastupitelka města, a především noblesní dáma a má přítelkyně, s kterou jsem se mohl poradit a byla ochotná vždy pomoci. Pro město Turnov i Liberecký kraj udělala neuvěřitelné množství práce, za které jí a její rodině patří velké poděkování.
Jako historička a archivářka Muzea Českého ráje začala od roku 1994 působit v radě města, v roce 1999 byla zvolena místostarostkou a v roce 2006 starostkou Turnova. V roce 2012 byla zvolena do Zastupitelstva Libereckého kraje a stala se náměstkyní hejtmana pro rezort cestovního ruchu, památkové péče a kultury. V Turnově se podílela na důležitých projektech (Čistá Jizera – včetně přípravy rekonstrukce ulice 28. října, výstavba dopravního terminálu u nádraží, zahájení úprav turnovských sídlišť, rekonstrukce Valdštejna, obnova synagogy, příprava projektů rekreačně sportovního areálu Maškova zahrada ad.). Působení ve vedení Libereckého kraje ukončila v roce 2016 získáním evropské dotace na výstavbu horolezecké expozice v Turnově a na modernizaci Severočeského muzea v Liberci. Dále se věnovala práci radní a zastupitelky města Turnova.
S velkou lítostí Tomáš Hocke, starosta Turnova

Zprávu o odchodu Hanky jsem se dozvěděla včera po půlnoci. I když jsem od jejích lékařů věděla, že se její zdravotní stav hodně zhoršil, zpráva o jejím odchodu mě zaskočila. Hanka byla bojovník, doufala jsem, že to ještě nevzdá, tak jako se nevzdávala po celý život nejen v osobním, ale i ve veřejném životě.
S Hankou jsem se poprvé setkala v roce 1979 jako její nová kolegyně v muzeu. Až do konce devadesátých let jsme byly společně u všech důležitých změn instituce, která pro nás obě byla srdeční záležitostí. Naše spolupráce ale neskončila ani po jejím odchodu z muzea, kdy se rozhodla plně věnovat veřejné práci. Mnoho muzejních projektů jsme spolu řešily jak v rámci města, tak i posléze, kdy měla jako radní na starosti krajské kulturní organizace. Oceňovala jsem jí pracovitost a důslednost, a i když jsme někdy nesdílely stejný názor, vždy jsme uměly najít kompromisní řešení, se kterým jsme byly obě spokojeny. S jejím odchodem končí jedna velice důležitá etapa, která významně posunula dění našeho regionu, a to nejen v oblasti kultury. To, co mne mrzí nejvíc je skutečnost, že je to další z mých vrstevníků – muzejních kolegů, kteří nás opustili předčasně. Kolegů, kteří měli vize, a hlavně zápal tyto vize uskutečňovat. A mezi ně Hanka rozhodně patřila.
Vladimíra Jakouběová, Muzeum Českého ráje

Hanka byla skvělá ženská a velká osobnost, která natrvalo přesáhla rámec našeho města. Bok po boku jsme se na radnici dlouhá léta snažili přeměnit náš Turnov. Často jsme se smáli naší dvojí roli – já musel být ten zlý a přísný tahoun dopředu a ona byla naopak ta hodná, která žehlila problémy a vztahy. Neuvěřitelně skvěle reprezentovala Turnov všude, kam přišla. Proto byla mnoho let i výraznou osobností Libereckého kraje. Říkal jsem jí nedávno, že kam se v Turnově podívám, tam navždy uvidím její úsilí přetavené ve velký úspěch: Střelnice, Valdštejn, židovská synagoga, městské památky nebo opravené centrální ulice. Postavila základy kulturní sféry, cestovního ruchu a partnerské spolupráce se zahraničními městy. Snažili jsme se postupovat krok za krokem, prakticky a racionálně. Vždycky jsme si rozdělili úkoly a ona je měla většinou splněné dřív. Legrační byly i naše časté diskuse, zda postavit v Maškovce jako první koupaliště, nebo zimní stadion. Nakonec to vyřešila klasicky po svém proto, aby naše město nebylo jejími slovy – „zaprděné“. Hančin hlas rozhodl proti doporučení svých koaličních kolegů, když podpořila výstavbu obou areálů dohromady. Pokud by tehdy nedala na svůj přirozený instinkt, tak se dnes stále díváme na louku u Jizery. A úplně nakonec zmíním, jak jsem jí vnímal osobně. Skvělá máma, manželka a babička, pro kterou byla rodina nade vše. Naše děti nám rostly před očima a ona měla vždy ohromnou radost, jaké skvělé dcery vychovala. Ke všem se chovala slušně a měla mimořádný smysl pro spravedlnost. Práci věnovala celý den a nikdy se nechlubila, nebo neslibovala nereálné. Na prvním místě pro ni nebyl mediální obraz, ale skutečná práce ve prospěch města. Práce, která přinesla stovky pozitivních výsledků a proměn Turnova.
Milan Hejduk, bývalý starosta Turnova, ředitel svazku VHS Turnov

Když odejde významná osobnost, kterou bezesporu Hanka byla, je to vždy velká ztráta. Pokud to je ale člověk vám velice blízký, je ta ztráta mnohem bolestivější.
Pro mne byla Hana nejen kamarádkou a přítelkyní, ale brali jsme ji téměř jako člena rodiny. Jsem vděčen za čas, který jsme spolu strávili při různých společenských, kulturních a sportovních akcích, kde svým vystupováním, noblesou a nadhledem dávala všemu patřičnou eleganci, ale i lidskou úroveň. Jsem vděčen za chvíle strávené společnými diskuzemi nad problematikou mezilidských vztahů, povídáním o našem městě, o politice, o cestování i o naší historii. Vždy mě udivovala úžasnou pamětí a znalostmi. Hana však byla především výborná matka a hlavně babička. Vnoučata byla asi nejčastějším tématem našich hovorů a člověk z nich vždy cítil velikou lásku k nim i radost z jejich úspěchů.
Hani, budeš nám všem velice chybět.
František Zikuda

Turnovská pecka za rok 1998 (H. Maierová, E. Kordová a V. Feštr)

Slavnostní zasedání zastupitelstva v aule Obchodní akademie a Hotelové školy, předávání Ceny obce za rok 2006 (na snímku starosta Hejduk a radní města)

Snímek kandidátů na starostu (Jansa, Svobodová, Jarolímek, Maierová, Sláma, Grund) – podzim 2006

…s Josefem Kunetkou

Slavnostní otevření nové Střelnice (24. října 2008)

Otevření synagogy v Krajířově ulici (20. listopadu 2008)

VHS Turnov, Čistá Jizera, podpisy smluv (únor 2009)

Nejstarší z rodu Valdštejnů na Valdštejně (říjen 2009)

Předávání čestných občanství města (2009)

Raspenava, pomoc Turnova při povodních (10. srpna 2010)

Den otevřených dveří v Kamaxu (září 2010)

Muzeum Českého ráje, slavnostní otevření Kamenářského domu (16. září 2010)

První občánek Turnova roku 2011

Turnovští zastupitelé na kraji (2012)

1. březen 2013 – změna na postu starosty Turnova

…s Evou Kordovou (zasedání turnovského zastupitelstva)

…s hejtmanem Martinem Půtou (odemykání Jizery v Malé Skále)

…slib zvolených zastupitelů (30. října 2018)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.