JE TU OPĚT SEZONA PARNÍCH JÍZD

0

V sobotu 18. května se parní vlak tažený turnovskou lokomotivou 310.0134 vydal na pravidelnou jízdu na Pohádkový les do Rovenska pod Troskami a zpět. Tato jarní jízda patří už k tradici, parní lokomotiva ji vynechala jen v době, kdy byla v opravě. Třeba před dvěma lety, kdy prošla náročnou opravou kotle, na kterou se lidé skládali ve veřejné sbírce. Prostřednictvím serveru „Hithit“ se tehdy vybralo hodně přes 200 tisíc korun, což všechny zúčastněné velmi mile překvapilo. Raritou byl padesátitisícový dar pilotů a letových dispečerů českých aerolinek. Od té doby je mašinka v poměrně dobré kondici.

Parní vlak 18. května na železničním mostě v Turnově…

„Letos v létě opět připravujeme parní jízdy mezi Turnovem a Rovenskem pod Troskami a z Turnova do Semil. Jak se nám v posledních letech osvědčilo, střídat budeme parní vlaky s historickou motorovou soupravou a krátkým výletem historickým autobusem na místech obrátky. V soupravě parního vlaku bude i tuto sezonu zahrnut divadelní vagon,“ shrnuje Alexander Stamenov z Klub přátel železnic Českého ráje, který se o parní lokomotivu a historické vagony stará.

…ve stanici Hrubá Skála

A nejen to, v turnovském lokomotivním depu se pracuje na záchraně dalších historických vozů a dalších drážních vozidel. Spolek se stará i o depo samotné, které je spolu s funkční točnou historickým unikátem. Není mnoho míst v republice, kde nevyužitá lokomotivní depa takto žijí. Klub zde pořádá i pravidelná setkání fanoušků železnice. „Máme připravenu další sérii historických osobních a nákladních vagonů, aktuálně hledáme sponzory, kteří by nám pomohli náročné opravy zafinancovat, vlastní práce si potom děláme svépomocí,“ uvádí Stamenov.

Parní vlaky do Českého ráje poprvé vyjely v roce 2003, s turnovským parním vlakem v čele s lokomotivou řady 310 se můžete setkat i na dalších místech v regionu. Oblíbené jsou parní jízdy na lokálkách na Jilemnicku a v okolí Liberce, parní vlak si zahrál i v několika českých filmech.

…na trase mezi Ktovou a Rovenskem pod Troskami

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.