NA SLAVNOSTECH SVIJANSKÉHO PIVA SE LETOS VYPILO 55 TISÍC PŮLLITRŮ PIVA

1

Tradiční Slavnosti svijanského piva přilákaly v sobotu 15. července do areálu koupaliště ve Svijanském Újezdu na osm tisíc návštěvníků, které neodradila ani nepříznivá předpověď počasí. Letos totiž poprvé v osmadvacetileté historii akce hrozilo, že by mohl organizaci festivalu narušit déšť. Nakonec ale všechny příchozí počasí odměnilo – hudební produkci téměř dvaceti skupin a interpretů, namátkou: Mňága a Žďorp, Traktor, Krucipüsk, Dymytry nebo Mandrage, či zpěvačky Evy Pilarové, si po pouhých několika přeprškách v úvodu programu mohli užít naplno.

Vedle hudby se na Slavnosti chodí především za pivem, a to opět teklo plným proudem. Všech dvanáct svijanských piv se za lidovou cenu točilo z celkem 160 píp. „Letos poprvé jsme pivo čepovali do nových, ekologických vratných kelímků, které se nám velice osvědčily. Celkem z nich hosté vypili 55 tisíc půllitrů piva. Kvůli horšímu počasí sice nebyl překonán loňský návštěvnický rekord, ale i tak můžeme být spokojeni. Hlavně nás těší, že se všichni při hudební produkci na třech pódiích skvěle bavili,“ řekl Roman Havlík, ředitel Pivovaru Svijany, který akci ve spolupráci s obcí pořádá.

Kulturní program letos podpořil i Liberecký kraj. „Cením si dlouholeté vzájemné spolupráce Svijanského Újezdu a Pivovaru Svijany, ze které vzešly již dvacáté osmé slavnosti, které patří mezi tradiční a hojně navštěvované akce v našem kraji,“ řekl liberecký hejtman Martin Půta.
Akce se zúčastnili i bývalý ministr financí Andrej Babiš či prezidentský kandidát Marek Hilšer. „Účast Andreje Babiše jsme využili k diskuzi o rozšiřování EET. V rozhovoru se stánkaři si totiž mohl sám udělat názor na to, jaký dopad může mít plánovaná třetí fáze elektronické evidence tržeb na prodejce na podobných akcích a jak by se mohlo její necitlivé zavádění negativně podepsat na životě v menších obcích,“ poznamenal Roman Havlík.

V rámci doprovodného programu si mohli návštěvníci vyzkoušet, jak náročné je být pivním degustátorem, nebo využít řadu různých atrakcí. Obec byla i letos na oblíbenou akci skvěle připravena. Díky dobrému značení místa konání slavností, dopravním úpravám a velkokapacitnímu parkovišti nebyly hlášeny žádné větší dopravní komplikace. Také ubytování ve stanovém městečku se obešly bez větších problémů.

(Zdroj: Luboš Spálovský, Temper Communication, lubos.spalovsky@temper.cz)

Pivovar ve Svijanech byl založen v roce 1564 a je tak jedním z nejstarších českých pivovarů vůbec. Jeho novodobá historie se datuje od poslední změny vlastnického uspořádání v roce 1998, kdy se novým vlastníkem upadajícího pivovaru s výstavem 37 tisíc hektolitrů stala ryze česká společnost Pivovar Svijany s. r. o., (po roce 2005 Pivovar Svijany, a. s.). Od té doby pivovar zněkolikanásobil výstav až na loňských rekordních 624 890 hektolitrů a stal se jednou z nejoblíbenějších značek tradičního českého piva. Do svého rozvoje pivovar v uplynulých letech investoval více než 700 milionů Kč, mj. to byla i rekonstrukce zámku Svijany. Více informací na www.pivovarsvijany.cz.

Sdílet

Autor článku

1 komentář

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.