PŘÍJEZD SV. MARTINA ANEB BUDE PO TEPLOTNĚ ŠÍLENÉM LÉTĚ TAKÉ ŠÍLENÁ ZIMA?

0

V pátek 9. listopadu vpodvečer zhruba pět stovek lidí přivítalo v Turnově II sv. Martina na bílém koni. Setkání již popáté připravila zdejší základní škola. „Akci pořádáme již pravidelně a vždy nás těší, že ji navštíví mnoho dětí i dospělých, a to nejenom těch, kteří jsou s naší školou nějak spjati. Lidé z Turnova II si již na vítání svatého Martina zvykli, jsme rádi, že můžeme zpestřit kulturní život v této části města,“ uvedla hlavní organizátorka akce, učitelka ZŠ Alešova Vendula Bičíková.

Školní sbor

Příjezd sv. Martina

I v letošním roce tak kromě příjezdu sv. Martina na bílém koni zazněly písně spojené s tímto svátkem. Ty si pro příchozí připravil sbor 1. a 2. stupně školy v Alešově a Skálově ulici. Zároveň mezi diváky přišly postavy, které se objevují mezi sv. Martinem a Štědrým dnem – nechyběli tak Mikuláš, Barbora či Josef s Marií. „Zájem nás těší, ve stánku nezbyl ani jeden štrúdl, za který děkujeme pracovníkům naší školní jídelny,“ dodal ředitel školy Michal Loukota. „Děkujeme také městu Turnov a kulturnímu centru za poskytnutí osvětlení a ozvučení, Pekárně Mikula za vynikající svatomartinské rohlíčky…“

Svátek sv. Martina (11. listopad) se u nás slaví jako počátek zimy – pečou se svatomartinské husy, nalévá se svatomartinské víno, sv. Martin přijíždí na bílém koni a s ním má přijít zima. Ta si pravděpodobně, stejně jako v minulých letech, dá ale načas.
(TvA s využitím TZ ZŠ Skálova)

BUDE PO TEPLOTNĚ ŠÍLENÉM LÉTĚ TAKÉ ŠÍLENÁ ZIMA?
Máme za sebou teplotně opravdu „šílené“ léto. Ono prakticky začalo již po odchodu mrazivé periody na přelomu února a března a od té doby se denní teploty vesměs udržovaly vysoko nad dlouhodobým průměrem, a proto i letos jsme v Turnově zaznamenali množství tropických dnů v letním období a také tropických nocí, a co je již také několikaletý meteorologický folklor – nedostatek srážek.
Prakticky od jara až do podzimu byl zeslaben vliv oceánského proudění blokující tlakovou výší nad Anglií a severní Evropou, a tak se jednotlivé oblačné systémy do střední Evropy dostávaly velmi těžko. Během léta padlo v Turnově celkem 19 teplotních rekordů, pro zajímavost ten první již 13. dubna, kdy jsme v Turnově naměřili 26,1 ˚C!
Pokud přišly bouřky, tak měly velmi lokálně rozdílnou intenzitu a jejich postup díky blokujícímu západnímu proudění se převážně orientoval od východu nebo jihovýchodu a ve dvou případech došlo v Turnově k zajímavému úkazu, kdy nad celým vyprahlým Českem nebyl ani mráček, ale nad Turnovskem se vytvořila lokální a poměrně vydatná bouřka.

Bude zima také tak extrémní?
Vše ukazuje na skutečnost, že se letos můžeme dočkat i vysoké sněhové nadílky, a to zejména v lednu a v únoru. Listopad a prosinec slibují spíše teplejší počasí s malou šancí na stálejší sněhovou nadílku. Ta by měla nastat spíše až po Novém roce. Teplotně bychom se v zimě měli celkově pohybovat v mezích normálu, větší mrazivé periody nastanou až ve druhé půlce zimy. Šance na výskyt zimních bouřek je paradoxně vyšší na konci listopadu a v prosinci.
A pokud vás zajímá, zda bude na Štědrý den v Turnově sníh, nebo ne, tak máte ještě čas zkoumat situaci. Ve druhé polovině listopadu opět na toto téma vyhlásíme soutěž o hodnotné ceny!
Vlastík Brůček Plamínek, APC Turnov, tel. 603 544 715
www.brucektarot.cz

Sv. Martin na bílém koni

Vánoční postavy…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.