TURNOV OSLAVÍ 150 LET UČŇOVSKÉHO ŠKOLSTVÍ

0

Ve dnech 4. a 5. října proběhnou v Turnově oslavy 150 let učňovského školství. Akci pořádá Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola Turnov v budově školy na Alešově ulici, která je neodmyslitelně spjata s novodobým učňovským školstvím v Turnově.

Oslavy, které proběhnou 4. října od 12.00 do 17.00 hodin a budou pokračovat i následující den 5. října od 9.00 do 13.00 hodin, jsou koncipovány nejen jako příležitost pro setkání absolventů, učitelů a partnerských firem, ale nabízejí možnost i široké veřejnosti blíže se se školou a její historií seznámit. Návštěvníci se můžou těšit nejen na bohatý kulturní program, výstavu fotografií z historie školy, ukázky prací žáků a jejich odborných dovedností, ale také na prohlídku nového Centra odborného vzdělávání, které bylo vystavěno z příspěvku Libereckého kraje a Evropské unie a je vybaveno nejmodernější technikou – mj. CNC stroje, 3D tiskárny, 3D měřicí stroje, průmyslová robotická ruka a IT vybavení.

„Od září 1869, kdy do lavic zasedli první učni, prošel jejími branami již zástup osobností. Nejsou ani tak důležitá jejich jména, jako jejich životy. Životy, které naše škola obohatila o vzdělání a poznání a řadě z nich také pomohla nalézt ten správný směr. Všechny žáky vnímáme jako jedinečné osobnosti a je nám ctí i potěšením, pokud se k nám rádi vracejí, pokud nám bývalí absolventi svěřují své potomky a pokud na nás rádi vzpomínají,“ říká ředitelka školy Eva Antošová a dodává, že oslavy vnímá nejen jako možnost setkání, ale také jako příležitost připomenout si bohatou tradici učňovského školství v Turnově.

Tradice školy totiž sahá až do Rakouska–Uherska, kdy byla pozornost vedle velkého počtu dalších řemeslných odborností věnována především učebním oborům souvisejícím se zpracováním drahých kamenů. Od té doby se vystřídalo široké spektrum oborů v různých budovách pod různými názvy.
Éra novodobého učňovského školství v Turnově začala v 70. letech 20. století výstavbou budovy školy v Alešově ulici, v níž sídlí dodnes a kde celé oslavy proběhnou.

V roce 2009 došlo v rámci optimalizace ke splynutí Integrované střední školy s Obchodní akademií a Hotelovou školou. Toto spojení trvá dosud a škola dnes nese název Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola Turnov a nabízí učební i maturitní obory.

Z tříletých oborů zakončených výučním listem si dnes žáci mohou vybrat nejen z těch tradičních, jimiž jsou nástrojař, obráběč kovů, strojní mechanik, optik, kuchař, číšník, ale mají možnost rozhodnout se i pro nově otevřený obor pivovarník – sladovník. V nabídce školy jsou také čtyřleté obory zakončené maturitní zkouškou – strojírenství, hotelnictví, obchodní akademie a cestovní ruch.

Více na www.ohsturnov.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.