POJĎTE SI HRÁT!

0

Od čtvrtka 6. února probíhá v Kamenářském domě v areálu Muzea Českého ráje výstava nazvaná „Svět kostiček“. A hned od čtvrtka je tu plno. Dopoledne školní děti, odpoledne děti všechno věku s rodiči a prarodiči. Stavebnice firmy LEGO prostě táhnou.

Přízemí Kamenářského domu se proměnilo v jednu velkou hernu s tisíci kostičkami a doplňky této firmy, které oslovují již několikátou generaci. Návštěvníci také mohou vidět asi dvacetiminutový film o historii rodinné dánské firmy, která vznikla před II. světovou válkou a původně vyráběla dřevěné hračky. Nástup plastů a jejich nápadité využití umožnil ohromný rozvoj, LEGO se stalo ve světě pojmem.

Výstava v Kamenářském domě

V horním patře Kamenářského domu je k vidění výstava těch nejzajímavějších exponátů z pestrobarevných kostiček z téměř 250 tisíc dílků stavebnice. Je tu i celé město s kolejištěm a pohyblivými vlakovými soupravami. Jsou tu novinky z posledních let, filmová tvorba, válečná zóna robotů z edice Lego Bionicle a další exponáty. K dispozici je další herna pro děti.

Autorem a patriotem projektu putovní výstavy Svět kostiček® je Ing. Petr Šimr, sběratel, designer, stavitel, vystavovatel a lektor. V neděli 29. března od 14.00 hodin se zde uskuteční komentovaná prohlídka výstavy, která tím dnem v Kamenářském domě končí.

Vznik společnosti se datuje do roku 1932, kdy LEGO založil dánský tesař jménem Ole Kirk Christiansen. Začal vyrábět dřevěné hračky. Samotný legendární název vznikl v roce 1934 z dánského výrazu „Leg godt“, což znamená „Hraj si dobře“. S výrobou plastových kostiček firma začala v roce 1947, od roku 1954 se kostičky Lega vyrábí v podobě, jakou známe dodnes. V roce 2000 Britská asociace hraček jmenovala Lego kostku „Hračkou století“. Dnešní výroba kostek LEGO je celosvětovou záležitostí. Kromě dvou továren v Dánsku se vyrábí v Maďarsku, Mexiku a od roku 2000 i v České republice v závodě v Kladně. Roční produkce kostiček dosahuje přibližně dvaceti miliard. Firma je stále v držení rodiny zakladatele.
(Zdroj: Muzeum Lega, Tábor)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.