Celkově nám v posledních týdnech počasí přálo, co se týká teplot, které nebyly až na několik dnů kolem 20. června nikterak úmorné. To se ale bude měnit. Přelom června a července by měl být teplotně více výrazný a dočkáme se tropických teplot častěji než v červnu.
I letos by ale nemělo panovat příliš suché počasí, teplo by mělo podporovat vznik bouřek, které mohou být na střetu vzduchových hmot nebo v čáře instability i velmi výrazné a silné, s přívalovými lijáky a silnými větry včetně bohaté bleskové intenzity. Takové počasí lze očekávat nárazově jak v červenci, tak i v prvních dvou dekádách srpna. V září už bude bouřková aktivita střídmější.
Díky větším teplotním kontrastům se nad naším územím objevují častěji než kdy jindy i supercelární bouře, které mohou přinést i tornáda. Vždy je vhodné pozorovat nejen oblaky, ale i radarové odrazy. Postupuje-li k nám bouřková formace, největší pravděpodobnost vzniku supercelární rotace bývá většinou na jižním nebo jihozápadním konci bouřky. Oblak vizuálně na svém konci mívá nízkou základnu a vytváří vertikálně rotující celek. Někdy se na nás valí bouře, která pokryje hustým černým mračnem i půlku obzoru. Takové nízké čelo bouře se nazývá shelf cloud, a přestože vypadá hrozivě, tornádové jevy přináší méně často. Spíše nárazový silný vítr a přívalový déšť.
Přeji vám příjemné léto s minimem takových nepříjemných bouřkových momentů. A pokud budete mít zajímavé fotografie z průběhu počasí letošního léta, pošlete je na e-mail: brucek.vlastimil@seznam.cz, nebo na tel. 603 544 715.
Vlastík Brůček Plamínek, Amatérské pozorovací centrum Turnov