POČASÍ NA LÉTO

0

Celkově nám v posledních týdnech počasí přálo, co se týká teplot, které nebyly až na několik dnů kolem 20. června nikterak úmorné. To se ale bude měnit. Přelom června a července by měl být teplotně více výrazný a dočkáme se tropických teplot častěji než v červnu.

I letos by ale nemělo panovat příliš suché počasí, teplo by mělo podporovat vznik bouřek, které mohou být na střetu vzduchových hmot nebo v čáře instability i velmi výrazné a silné, s přívalovými lijáky a silnými větry včetně bohaté bleskové intenzity. Takové počasí lze očekávat nárazově jak v červenci, tak i v prvních dvou dekádách srpna. V září už bude bouřková aktivita střídmější.

Díky větším teplotním kontrastům se nad naším územím objevují častěji než kdy jindy i supercelární bouře, které mohou přinést i tornáda. Vždy je vhodné pozorovat nejen oblaky, ale i radarové odrazy. Postupuje-li k nám bouřková formace, největší pravděpodobnost vzniku supercelární rotace bývá většinou na jižním nebo jihozápadním konci bouřky. Oblak vizuálně na svém konci mívá nízkou základnu a vytváří vertikálně rotující celek. Někdy se na nás valí bouře, která pokryje hustým černým mračnem i půlku obzoru. Takové nízké čelo bouře se nazývá shelf cloud, a přestože vypadá hrozivě, tornádové jevy přináší méně často. Spíše nárazový silný vítr a přívalový déšť.
Přeji vám příjemné léto s minimem takových nepříjemných bouřkových momentů. A pokud budete mít zajímavé fotografie z průběhu počasí letošního léta, pošlete je na e-mail: brucek.vlastimil@seznam.cz, nebo na tel. 603 544 715.
Vlastík Brůček Plamínek, Amatérské pozorovací centrum Turnov

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.