NA STATKU TO VONĚLO

0

Stovky posvícenských koláčů upekli ve čtvrtek 28. září, na svátek sv. Václava, na Dlaskově statku v Dolánkách. Volný den uprostřed týdne, kdy navíc panovalo nádherné počasí babího léta, přilákalo na akci s názvem „Svatováclavské posvícení na statku“ stovky lidí. Převažovaly rodiny s menšími dětmi. Pro ně tady pracovníci turnovského muzea připravili řadu tvůrčích dílen. Nejoblíbenější byla asi ta, která k posvícení patří nejvíce. Z připraveného těsta, povidel a máku si tu každý příchozí mohl udělat svůj vlastní koláček a se jmenovkou si ho dát upéct v troubě. A takový koláček prostě chutná nejlépe …

Snad každé dítě odcházelo s koláčkem vlastní výroby…

„Posvícení je tradiční poslední větší akce na Dlaskově statku, poprvé tady bylo pořádáno už v roce 1986,“ říká ředitelka Muzea Českého ráje Vladimíra Jakouběová. Teď tady pomalu začnou připravovat vánoční výstavu, která každoročně aktivity na statku uzavírá. Letos, kdy v muzeu ve Skálově ulici především kvůli výstavbě expozice horolezectví nebude standardní vánoční výstava, chtějí muzejníci vánoční atmosféru přenést více na Dlaskův statek. Zde by mělo proběhnout i vánoční zpívání, což tu dosud nebylo, protože tyto aktivity se vždy odehrávaly ve městě.

„V příštím roce v muzeu chystáme velkou výstavu o mlýnech a mlynářích, u Kamenářského domu bychom chtěli pro děti postavit náhon i mlýn se stavidly. Místo zářijového posvícení budou dožínky s hraným folklorním programem v podobě příjezdu hospodáře s posledním snopem, hostinou a dalším programem na statku,“ doplnila V. Jakouběová.

Z vystoupení folklorního souboru Šafrán

Každoročně do muzea a na Dlaskův statek zavítá kolem 60 tisíc návštěvníků, stejně by to mělo být i v letošním roce. Na statek přichází asi 20 tisíc lidí, do muzea zbytek. Velmi oblíbené a navštěvované jsou tvůrčí dílny v Kamenářském domě.

Další z tvůrčích dílen pro děti

…bylo plno…

Volupsije

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.