NA STATKU TO VONĚLO

0

Stovky posvícenských koláčů upekli ve čtvrtek 28. září, na svátek sv. Václava, na Dlaskově statku v Dolánkách. Volný den uprostřed týdne, kdy navíc panovalo nádherné počasí babího léta, přilákalo na akci s názvem „Svatováclavské posvícení na statku“ stovky lidí. Převažovaly rodiny s menšími dětmi. Pro ně tady pracovníci turnovského muzea připravili řadu tvůrčích dílen. Nejoblíbenější byla asi ta, která k posvícení patří nejvíce. Z připraveného těsta, povidel a máku si tu každý příchozí mohl udělat svůj vlastní koláček a se jmenovkou si ho dát upéct v troubě. A takový koláček prostě chutná nejlépe …

Snad každé dítě odcházelo s koláčkem vlastní výroby…

„Posvícení je tradiční poslední větší akce na Dlaskově statku, poprvé tady bylo pořádáno už v roce 1986,“ říká ředitelka Muzea Českého ráje Vladimíra Jakouběová. Teď tady pomalu začnou připravovat vánoční výstavu, která každoročně aktivity na statku uzavírá. Letos, kdy v muzeu ve Skálově ulici především kvůli výstavbě expozice horolezectví nebude standardní vánoční výstava, chtějí muzejníci vánoční atmosféru přenést více na Dlaskův statek. Zde by mělo proběhnout i vánoční zpívání, což tu dosud nebylo, protože tyto aktivity se vždy odehrávaly ve městě.

„V příštím roce v muzeu chystáme velkou výstavu o mlýnech a mlynářích, u Kamenářského domu bychom chtěli pro děti postavit náhon i mlýn se stavidly. Místo zářijového posvícení budou dožínky s hraným folklorním programem v podobě příjezdu hospodáře s posledním snopem, hostinou a dalším programem na statku,“ doplnila V. Jakouběová.

Z vystoupení folklorního souboru Šafrán

Každoročně do muzea a na Dlaskův statek zavítá kolem 60 tisíc návštěvníků, stejně by to mělo být i v letošním roce. Na statek přichází asi 20 tisíc lidí, do muzea zbytek. Velmi oblíbené a navštěvované jsou tvůrčí dílny v Kamenářském domě.

Další z tvůrčích dílen pro děti

…bylo plno…

Volupsije

Sdílet

Autor článku

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.