JAKÝ BUDE PODZIM A JAKÁ NÁS ČEKÁ ZIMA?

0

Máme za sebou průměrně teplé léto, naštěstí s dostatkem srážek, a netrpělivě vyhlížíme dopředu, co že můžeme očekávat od blížícího se podzimního, a hlavně zimního období. Předpoklady a cirkulace nad severní polokoulí, zejména nad Atlantikem, ukazují, že by měla letošní zima být teplotně průměrná až lehce nadprůměrná, tedy myšleno mírná a občas i větrná.

Podobné orkánové bouře, jako byla v naší oblasti ta z 21. října, se mohou objevit v první polovině listopadu a v období na přelomu roku, jinak by ale počasí mělo být výrazněji pod vlivem mírného a teplejšího vlivu od Atlantiku.

Sibiřská anticyklóna bude po většinu období zeslabena, a tak vpády arktického studeného vzduchu lze očekávat sporadicky, a to zejména až v první polovině ledna a února. Dostatek sněhu na zimní sporty bude zejména na horách, na Turnovsku a v Pojizeří bude stabilní sněhová pokrývka málo častá, a přestože výraznější frontální systémy mohou přinést husté a silné sněžení, následně tato sněhová vrstva bude rychleji odtávat. Takže pokud se těšíte na vánoční svátky na sněhu, tak ano, může být, ale spíše to bude mokrý sníh, který dlouho nevydrží. Na zimní sporty bude vhodné vyrazit na Slovensko, a kromě jistoty alpských středisek se letos ukazují příznivě i Bulharsko nebo Pyreneje.
A kdo bude chtít vyrazit za teplem, pak jistotu skýtá Egypt a veškeré lokality kolem rovníku. Tam je ale nutno počítat s občasnými tropickými bouřkami, ale bez ochlazení, a to zejména v oblastech jihovýchodní Asie, Zanzibaru, Keni a Tanzanie nebo v Amazonii a oblasti Kostariky a jižního a východního Mexika.

Ať již budete kdekoliv, přeji vám krásně prožitý podzim a romanticky naplněnou zážitkovou zimu.
Vlastík Brůček Plamínek, APC Turnov, Brucek.Vlastimil@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.