HRDINOVÉ ODBOJE!

1

V Turnově se rodí další naučná stezka s pracovním názvem „Po stopách národního odboje – profesor Vladimír Krajina a výsadek Antimony v Českém ráji a v Podkrkonoší 1942-1943.“

V loňském roce díky iniciativě Rohozeckého okrašlovacího spolku spojila Dolánky s Jenišovicemi naučná stezka Josefa Pekaře mapující životní osudy a dílo jednoho z nejvýznamnějších českých historiků.

V současné době se kolem dr. Davida Pokorného formuje skupinka nadšenců, která by podobným způsobem chtěla zdokumentovat a široké veřejnosti představit dramatické události druhé světové války, kdy v Turnově a jeho širším okolí působil odbojář Vladimír Krajina a členové londýnského desantu Antimony František Závorka, Stanislav Srazil a Lubomír Jasínek. Vedle klasických vzdělávacích panelů umístěných v plenéru by tato místa měla propojit interaktivní webová aplikace, která by události, od kterých už brzy uplyne 80 let, zajímavým způsobem představila dospělým i dětským návštěvníkům Českého ráje. Vzhledem k značnému teritoriálnímu rozsahu působnosti těchto odbojářů je v plánu oslovit ke spolupráci i další obce v našem regionu.

Iniciátoři vzniku naučné stezky (zleva): Pavel Mlejnek, David Pokorný a Michal Loukota

Stezku aktivně iniciují a jsou zapojeni do její přípravy turnovští radní za PROTO Michal Loukota (ředitel ZŠ Skálova) a Pavel Mlejnek (učitel dějepisu místního gymnázia, autor textu), projektu je nakloněno i vedení města v čele se starostou Tomášem Hockem.

Obracíme se také na obyvatele Turnovska, kteří by mohli nějakým způsobem k realizaci naučné stezky přispět, vlastní například nějakou pozůstalost, artefakty či osobní vzpomínky k těmto válečným událostem nebo by se rádi k týmu autorů osobně připojili, napište na e-mail: mlejnek@gytu.cz a my vám obratem odpovíme.

Českým rájem „kráčely velké dějiny“, je třeba tyto události a statečnost odbojářů i místních obyvatel, kteří jim nezištně pomáhali a v mnohých případech je to stálo život, neustále připomínat. Turnov se v tomto roce připojí k projektu „Kameny zmizelých“, který upozorňuje na osudy místních obětí nacismu a holocaustu. V budoucnu by se mohl dočkat i této zajímavé naučné stezky.
Pavel Mlejnek

Aktuální dění o tomto projektu můžete sledovat na facebookovém profilu ZDE.

Tři snímky z natáčení dokumentárního filmu Antimony (2010)

Sdílet

Autor článku

1 komentář

  1. Článek „Hrdinové odboje“ mne velice zaujal. Proto, že všichni Ti členové odboje – padlí, či umučení v nacistických koncentrácích , i ti odbojáři, kteří přežili to hrůzné období 2. světové války, si zaslouží, aby nebyli zapomenuti. Zajímám se blíže o historii zdejšího odboje – a shromažďuji písemné prameny z období odboje do rodinné kroniky – i proto, že můj otec, Rudolf Beran, člen a laický kazatel turnovské Jednoty bratské byl též účastníkem odboje. Turnovská Jednota bratrská v čele s farářem Pavlem Glosem sehrála v regionu Turnovska v odboji za 2. světové války nemalou roli! Můj otec se – coby odbojářská spojka – setkával i s prof. Vladimírem Krajinou v jeho úkrytech na Turnovsku. Při procházkách Českým rájem, zvláště Kacanovskem, či Loučkami (Kostelními) a Podloučkami vždy s úctou vzpomínám na ony odbojáře.
    Vítám projekt naučné stezky „Po stopách národního odboje …“ . Mgr. Miroslav Beran

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.