GLOSA: MALÉ ZAMYŠLENÍ NA KONCI TURISTICKÉ SEZONY

0

Rozvoj cestovního ruchu – nemyslím tím konkrétně Český ráj, ale celou republiku i zahraniční destinace – se v uplynulých letech zaměřil převážně na uspokojování potřeb návštěvníků. Přizpůsoboval území turistům a zapomínal na potřeby místních obyvatel. V turisticky exponovaných lokalitách postupně narůstala nevraživost místních vůči návštěvníkům. Tato situace ještě vygradovala vlivem covidové situace, a to především na jaře a na podzim 2020.

Když se vrátím k začátkům rozvoje cestovního ruchu v Českém ráji, tak hlavním důvodem, proč jsme se na tuto oblast rozvoje zaměřili, bylo zvýšení kvality života místních (pracovní místa, lepší infrastruktura, služby i pro místní atd.). Tento cíl se postupem času vytratil.
Zanedbala se i „výchova“ návštěvníků. Souvisí to samozřejmě s celkovou vzdělaností národa. Turista si do regionu často jede jen „užívat“. Získal dojem, že region je jen pro něj. Že je to jen kulisa pro jeho zážitky. Uniká mu, že k nám přijíždí na návštěvu. Že zde žijí lidé, kteří se starají o louky, lesy, zahrady, chalupy a domy. Pečou skvělý žitný chleba, pasou dobytek, řídí špičková muzea, pořádají pro turisty akce apod. Díky těmto lidem je u nás krásně a návštěvníci zde můžou strávit bezva dovolenou. Možná je nenapadne, že stojí za to místní lidi poznat a něco se o nich dozvědět.
Některým návštěvníkům chybí pokora a zájem skutečně poznat toto území i s řadou nedokonalostí, které tu jsou. Není třeba mít vše dokonalé – ztrácí se pak autenticita území.

K tomuto poznání mě přivedly naše cesty do zapadlých končin v nejrůznějších částech světa. Nejvíce vzpomínek jsem si odvážela ze zapomenutých koutů, kde žijí lidé tradičním způsobem života. Turistické cíle, které byly velkolepé, byly pochopitelně plné turistů. A pro mě pocitově prázdné. Nic moc ve mně nezanechaly. Naopak setkání s obyčejnými lidmi byla úžasná a inspirující. Umožnila nám pochopit jejich kulturu a filozofii života.
Bylo by skvělé, kdyby k nám lidé přijížděli za poznáním, ne užívat si. Odjížděli od nás obohaceni o nové poznání a zkušenosti. Aby je dovolená u nás posunula o kousek dál ve vnímání světa i sebe sama. V tomto duchu se to snažím dělat i ve svém malém ubytování na Kozákově – v Chalupě Na Paloučku. A snažím se tyto myšlenky přenášet i do přednášek o Českém ráji.
Další cesta cestovního ruchu spočívá podle mě v „pozitivním/měkkém poznávacím cestovním ruchu“; včetně nové komunikace s návštěvníky, aby si tato fakta uvědomili.

Pavla Bičíková, fotografka a cestovatelka

(Pozn. red.: článek byl publikován v letošním vydání letních Turistických novin Sdružení Český ráj – http://e-brozury.cesky-raj.info/noviny2021/#p=1, na titulním snímku je areál turnovské Zrcadlové kozy.)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.