DIVADELNÍ FESTIVAL A PRVNÍ ROK KNIHOVNY NA NÁDRAŽÍ

0

V sobotu 14. prosince se v pobočce knihovny na turnovském nádraží uskutečnil malý divadelní festival mladých souborů. Úvodem s představením Drama Lama vystoupili studenti gymnázia, následovala velmi povedená improvizace NNM souboru Kámoš Drámoš (jeho aktéři na titulním snímku), jejíž téma se postupně rodilo přímo před publikem, na závěr tentýž soubor předvedl úspěšnou hrou Dekanémor. Kámoš Drámoš byl jedním z nejúspěšnějších souborů ZUŠ v posledním desetiletí, sbíral ocenění na regionálních i celostátních přehlídkách mladého divadla. Dnes jej již tvoří středoškoláci, někteří – Vojtěch Franců, Pavlína Pacáková – dokonce studují na hereckých konzervatořích a v budoucnu o nich ještě jistě uslyšíme. Pro samotný soubor to však byla jedna z derniér. Naštěstí divadelní zázemí na zdejší ZUŠ je velmi široké, je tu další generace…

Představili se i mladí básníci

Sobotní divadelní přehlídka, na které se také představili začínající regionální básníci, a následné středeční uvedení nové knihy ornitologa Zdeňka Mrkáčka, uzavřou první rok fungování knihovny na nádraží. Bylo to šťastné rozhodnutí, využít prostor nádražní budovy právě pro pobočku knihovny. O její služby je mnohem větší zájem, než se původně předpokládalo, již po prvním roce se zařadila mezi vyhledávaná místa pro kulturu v Turnově. Otevřena byla 3. prosince 2018 (ZDE).

Podle ředitele knihovny Jaroslava Kříže má pobočka velmi dobrou návštěvnost, v průběhu měsíce sem pro knihy zamíří na 700 osob. Každý měsíc se zde koná nějaká akce, většinou dvě i tři, probíhá zde úspěšný cyklus besed „Spisovatelé na nádraží“, byl tu i rockový koncert, konají se zde přednášky, dílny pro děti, nyní tady byla i divadelní přehlídka.

V průměru na jednotlivé akce přichází kolem 30 až 50 lidí, největší návštěvnost zde zaznamenali při podzimním setkání s herečkou a spisovatelkou Ivankou Devátou, kdy přišlo 180 (!) lidí, plno bylo například i na besedě s politologem Janem Kubáčkem, pocházejícím z Turnova (100 osob). „V příštím roce chceme rozšířit otevírací dobu pobočky knihovny pro veřejnost a připravit více akcí pro děti ze základních a mateřských škol. Uvažujeme i o zařazení většího počtu hudebních večerů,“ přibližuje ředitel knihovny Jaroslav Kříž.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.