DÍLNY, KTERÉ ZACHRÁNILY FESTIVAL

0

Na konci 90. let minulého století se Festival Dvořákův Turnov a Sychrov s dlouholetou tradicí a prestiží ve světě vážné hudby ocitl v krizi. Chybělo málo a tradice opravdu skončila. „Říkali jsme si, že by to byla škoda, ale že festival potřebuje nějaký nový impuls,“ přibližuje ředitel turnovské ZUŠ Bohuslav Lédl. Tehdy se sešlo několik lidí, kteří chtěli, aby festival pokračoval – manželé Eva a Bohuslav Lédlovi, Jana Zajícová, tehdy ještě místostarostka Hana Maierová a ředitel kulturního střediska Václav Feštr. Ten přišel s tím, že by se v rámci festivalu mohly konat tvůrčí dílny mladých hudebníků. A to se také stalo. První „Interpretační hudební dílny mladých“ se konaly v roce 1999.

Michiyo Keiko s jednou z účastnic dílen… (13.6.2019)

I samotný festival se ustálil, vznikl Spolek přátel Dvořákova Turnova a Sychrova, který nyní festival pořádá a v jehož rámci dílny v režii ZUŠ Turnov fungují dodnes. „V průměru na červnové dílny přijíždí kolem čtyřiceti žáků základních uměleckých škol z celé republiky, nejvíc z Libereckého kraje. Byly roky, kdy se dílen účastnily i děti z Německa a Polska,“ doplňuje Bohuslav Lédl.

Letos se dílny konají již po dvacáté. Není divu, že mezi jejich účastníky patří dnes už renomovaní hudebníci. Jen namátkou – jedna z účastnic je produkční Pražského jara, je tu spousta konzervatoristů, učitelů hudby a hudebních odborníků. „Zájem o dílny je, je zde spousta dětí, které mají zájem o vážnou hudbu, je tu poměrně silné i posluchačské zázemí, tak myslím, že se budoucnosti bát nemusíme,“ uzavřel Lédl.

…Leoš Čepický

K turnovským dílnám patří také neodmyslitelně renomovaní lektoři. Prakticky na všech dílnách působil jeden z nejlepších českých korepetitorů, klavírista, skladatel a dlouholetý člen České filharmonie Jaroslav Šaroun. Ten přijíždí většinou ve dvojici s Michiyo Keiko. Do Turnova pravidelně jezdí i profesoři AMU Leoš Čepický a Tomáš Víšek, z učitelů konzervatoří mj. František Souček či Jana Turková (na titulním snímku) a mnoho dalších. Význační lektoři dodávají těmto dílnám vysokou úroveň, kterou účastníci i zájemci z řad veřejnosti mohou ocenit při pravidelných lektorských koncertech. Tradicí je také závěrečný koncert účastníků dílen – letos v sobotu 15. června.

Festival Dvořákův Turnov a Sychrov 2002, společný snímek organizátorů, účastníků a lektorů tvůrčích dílen mladých (v popředí uprostřed Jaroslav Šaroun, úplně vlevo Václav Feštr)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.