VÝSTAVY A KINO V KVĚTNU

0

Od 11. května můžeme opět navštívit za přísných hygienických podmínek muzea a galerie. Otevře se Muzeum Českého ráje, zájemci si budou moci prohlédnout nové výstavy v knihovně, v infocentru na náměstí či v hale ČD.

* MUZEUM ČESKÉHO RÁJE: Stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Muzeum bude pro návštěvníky opět otevřeno od 12. května otevírací doba je úterý – neděle od 9.00 do 17.00 hodin.
Kromě stálých expozic v hlavní budově a výstavy horolezectví nabídne i několik novinek.
Mineralogická výstava se dočkala nových prostor. „Na výměnu vitrín v expozici jsme získali dotaci ministerstva kultury. Ta byla dokončena na konci loňského roku. Na ni letos navázala oprava elektroinstalace, malování, velký úklid, výběr nových exponátů a jejich instalace,“ říká Vladimíra Jakouběová, ředitelka muzea.
Otevřou se zde také dvě unikátní výstavy. Ta první mimořádná a neplánovaná „99 nej“ bude instalována v Kamenářském domě a veřejnosti představí nejzajímavější exponáty, které muzeum v posledních letech získalo buď darem, anebo koupí. „Na přípravě se podílí téměř celé odborné oddělení muzea, je to velmi příjemná spolupráce. A vybírat je opravdu z čeho. Zejména dárci jsou k našemu muzeu v posledních letech velmi štědří,“ uvedla ředitelka Jakouběová, která je zároveň kurátorkou sbírky etnologie a uměleckého řemesla.
Další připravenou výstavou je „Současný Evropský šperk ze sbírek Muzea Českého ráje“. Ta prezentuje práci zlatníků a šperkařů, kteří se v uplynulých 25 letech v Turnově zúčastnili mezinárodních šperkařských symposií. Na tuto výstavu pak postupně navážou expozice předních českých šperkařů Reného Hory a Karla Votipky. Kurátorem těchto výstav je Miroslav Cogan.
Na Dlaskově statku se návštěvníci mohou těšit na novou stálou expozici „Kolovrátek, stav i jehla“ věnovanou tradičním textilním technikám v oblasti Pojizeří. „Připravili jsme novou expozici společně s Míšou Havelkovou a našimi konzervátory Lenkou Mařanovou a Tomášem Štefánkem. V létě tato expozice ožije workshopy a ukázkami tkaní na stavu, paličkování, spřádání lnu apod. Chtěla bych velmi poděkovat i kolegům z našeho oddělení provozu, kteří si v době, kdy bylo muzeum uzavřeno, opravili mlat ve stodole. Ušetřili tak muzeu hodně peněz,“ vysvětlila Jakouběová.
Nabídka pro návštěvníky tímto samozřejmě nekončí. Muzeum připravuje další výstavy a letní programy cílené pro rodiny s dětmi a tuzemské výletníky.
(Zdroj: TZ LK)

* MĚSTSKÁ KNIHOVNA A. MARKA
V květnu je knihovna na hlavní budově v Jeronýmově ulici pro čtenáře otevřena od pondělí do pátku od 8.00 hodin do 16.00 hodin v obou odděleních. Uzavřeny nadále zůstávají prostory ICM, veřejného internetu a studovny – čítárny.
Pobočka knihovny Turnov II na vlakovém nádraží se otvírá v pondělí 4. května. Otevírací doba bude pondělí až pátek od 9.00 hodin do 15.00 hodin. I tady doporučujeme stejně jako na hlavní budově, aby čtenáři využili online katalog na rezervaci knih. Také můžete pracovníky knihovny kontaktovat telefonicky na čísle 484 840 055, nebo e-mailem: turnov2@knihovna.turnov.cz
Pobočky Mašov, Malý Rohozec a Výšinka budou otevřeny až v červnu.

Výstavy:
* Pozor, v knihovně je kocour! Výstava kreseb ilustrátora Vojtěcha Šedy, s texty spisovatelky Kláry Smolíkové. Výstava doplňuje stejnojmennou knihu a je ukázkou tvorby obou autorů. Výstava se pořádá v rámci 200, výročí založení knihovny v Turnově.
* Čertice Dorka – Nechytej mne za slovo. Komorní výstava ke knize Kláry Smolíkové, která obohatí jako doprovodný materiál autorskou besedu se spisovatelkou.
* Bublifuk. Výstava s ukázkami komiksů od autorů, kteří přispívají do komiksové revue.

* GALERIE U ZLATÉHO BERÁNKA (v 1. patře infocentra na náměstí): Kouzlo mokřadů – Ing. Jiří Šťastný. Výstava fotografií rodilého Turnovana, ochránce přírody a nadšeného fotografa živé přírody, předsedy základní organizace Českého svazu ochránců přírody „Bukovina“ a člena fotoklubu Safír Turnov. Výstava poukazuje na důležitost mokřadů v naší krajině, ať už jde o zadržovaní vody či o zachování druhové rozmanitosti rostlin a živočichů. Mokřady jsou cenné i z hlediska estetického. Proto je důležité tato cenná místa chránit a navracet jim přirozený charakter. Výstava probíhá od 11. května do 30. června.
Otevírací hodiny infocentra v prvním květnovém týdnu po-čt 9.00-16.00 hodin. Od 11. května po-pá 8.00-17.00, so 9.00-12.00 hodin.

* GALERIE GRANÁT, náměstí Českého ráje. Ukázky výroby granátových šperků a broušení českých granátů. Celoroční výstava granátových šperků. Otevírací doba: pondělí – pátek 9.00–17.00 hodin, sobota 9.00-12.00 hodin. Doprovodná výstava: Perokresby Ivety Kleinové (duben – červenec).

* FOTOKLUB SAFÍR, hala nádraží ČD – fotografie Miroslava Trávníčka – Masopust. Výstava bude zahájena v hale turnovského nádraží 6. května a potrvá do 30. června.

KINO SFÉRA VE STŘELNICI
V současné době je turnovské kino zařazeno do projektu MOJE KINO LIVE. Více ZDE.
Provoz kino Sféra zahajuje za splnění hygienických podmínek v úterý 12. května. Více informací na www.kinoturnov.cz a www.kcturnov.cz.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.