DEVADESÁTINY LEGENDÁRNÍ PANÍ UČITELKY

0

Kdo se v posledních zhruba čtyřiceti padesáti letech učil hrát na housle, musel na to jméno narazit. Milena Zelená, legendární učitelka, muzikantka a sportovkyně zapsaná i ve Zlaté knize turnovského sportu. Její kolegové a žáci jí vpodvečer v pátek 3. května v sále ZUŠ na náměstí Českého ráje uspořádali neformální oslavu jejích nadcházejících 90. narozenin, kterých se dožívá v plné duševní a fyzické svěžesti. Ona dopředu nic netušila, zvána byla do školy na běžný koncert, o to větší byla její radost ze setkání s bývalými kolegy a především žáky, kterých je od konce 60. let několik desítek! Pogratulovat svojí paní učitelce přijela mj. i její žačka Markéta Langová, která po studiu pražské konzervatoře odešla do Paříže studovat hru na barokní housle a v hlavním městě Francie už zůstala natrvalo.

Gratulace od Jindřicha Bady

Prvním vystupujícím byl Smyčcový soubor ZUŠ pod vedením Šárky Košťálové

Podvečer výtečně moderovaný Jindřichem Badou byl protkán pozitivní energií, zahrálo zde několik hudebních uskupení, například smyčcové kvarteto Ad libitum, které paní Zelená před desetiletími dokonce zakládala. Vystoupili manželé Lédlovi – Evu Lédlovou kdysi přesvědčila ke studiu zpěvu na konzervatoři v Teplicích, kde našla životního partnera a Turnov ředitele ZUŠ. Závěr patřil předvedení jejích oblíbených skladeb jejími žáky.

Milena Zelená se narodila v roce 1929 v Mělníku, vystudovala pražskou střední školu umění, obor módní návrhářka. V oboru pracovala začátkem 50. let ve Vratislavicích, po přestěhování do Turnova pracovala jako archivářka ve Sklářských strojírnách a v Diasu. Po mateřské dovolené vystudovala pražskou konzervatoř, jako učitelka hry na housle působila v Lidových školách umění, resp. v ZUŠ v Turnově, v Železném Brodě a na menších školách v Malé Skále a Jenišovicích. Kromě umění se aktivně věnovala i sportu, byla mj. mistryní ČSR v dukelském závodě, dělala atletiku, v zimě běh na lyžích, ve kterém i reprezentovala naší zemi.

Milena Zelená

„Svoje hodiny a svoje žáky měla na naší škole ještě v roce 2012. Je to neuvěřitelně vitální kantor i člověk, ještě nedávno chodila hrát tenis. Uměla děti motivovat, jako učitelka byla hodná, laskavá a současně i přísná a důsledná. Měla a má díky svému pozitivnímu přístupu k životu dar hledat a nacházet v lidech to dobré. Jejími žáky jsou dnešní přední houslisté a pedagogové u nás i ve světě. Například na naší škole v současnosti vyučují hru na housle pouze její žáci. Chtěl bych jí poděkovat za nás za všechny a popřát jí hodně zdraví a pohodu do dalších let, je to živá legenda a neskutečný motivátor,“ shrnul ředitel turnovské ZUŠ Bohuslav Lédl.

…další její žačka, Barbora Sluková, v současnosti studentka pražské konzervatoře

…manželé Lédlovi

Ad libitum

Zleva: Markéta Langová, Anna Kůdelová, Michaela Faltusová

…dort pro oslavenkyni

Markéta Langová přijela pogratulovat své paní učitelce z Paříže

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.