PUTOVÁNÍ ZA KRÁLOVNOU HOR

0

Nejznámnější a nejnavštěvovanější poutní místo v Pojizeří a také jedno z nejstarších poutních míst v Čechách a na Moravě. Bozkov. V dřívějších dobách sem přicházely tisíce věřících. Dnes je to jiné, byť i tady je o poutní bohoslužbě kostel zaplněný do posledního místa. I dnes za Královnou hor přicházejí poutníci z blízka i z daleka. K Panně Marii Bozkovské putují lidé s pokorou se svými prosbami a přáními, prosí o její ochranu. Však také v kostele v Bozkově, ležícím mezi Semily a Vysokým nad Jizerou, z jehož věže vidíte panorama našich hor, je hmatatelně cítit, kolik veskrze pozitivní energie je tu uchováno. Stačí jen „nabrat“ si do zásoby na horší chvíle.

Také v neděli 3. července 2022 bylo na poutní bohoslužbě plno, v úvodním průvodu byla nesena soška P. Marie, která je symbolem tohoto kraje. Nemusí být nutně člověk věřící, aby ho vroucí atmosféra uvnitř kostela nezasáhla. A tak to má být, P. Marie Bozkovská – Královna hor, je tady pro všechny.

Farní kostel stával v Bozkově již v polovině 14. století, zanikl však za husitských válek. K jeho obnově došlo až v 16. století – dodnes se dochoval zvon z r. 1555 s reliéfem Madony, svědčícím o tom, že i za protestantské vrchnosti (Smiřičtí) byl Bozkov střediskem mariánské úcty. Legenda vypráví o zázračném přenesení stavebního materiálu z Roztok do Bozkova. Také ke gotické mariánské soše se pojí dvě pověsti. Podle první ji nalezl havíř v železném dole v Podbozkově; návod mu poskytla jeho nemocná manželka, jíž se zjevil ve snu anděl. Druhá se týká doby husitské, během níž zachránil bozkovský farář zázračnou sošku zakopáním do země; farníkům toto místo označil v červenci napadlý sníh.
O poutní místo původně pečovali benediktini, později je vystřídal řád cisterciáků a nyní je od roku 1996 ve správě Misionářů Matky Boží z La Saletty. Zbožné poutě ke Královně hor byly obnoveny hned po roce 1989.
Po letech útlumu se zdá, že přicházejí lepší časy. Za finančního přispění zahraničních charitativních organizací byla opravena zanedbaná fara, kde se pořádají akce duchovního zaměření. Přilehlá schola je přeměněna na poutní dům. Strop nad lodí kostela s centrální malbou „Brána nebeská“ byl v havarijním stavu, na poslední chvíli se přistoupilo k jeho záchraně, která si vyžádala značného nákladu. Byla zpřístupněna také věž kostela, ze které je možné vidět daleké okolí. Novou fasádou už zase kostel září do daleka…
(Více najdete na www.farnostbozkov.cz.)

Snímky z poutní bohuslužby 2. července

Pouť v Bozkově má i velmi navštěvovanou „světskou“ část

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.