PERSEIDY JSOU SUPER, ALE TO PODSTATNÉ ZŮSTÁVÁ NA ZEMI!

0

V současné hektické době mnohým unikla nenápadná, ale pro obětavé pořadatele o to důležitější vědecko-recesistická akce, která proběhla před měsícem v Malechovicích. Jak se již stalo tradicí (následující den po poslední akci), termín 12. ročníku byl stanoven s ohledem na fázi Měsíce s ročním předstihem na 6. srpna. „Dvanácté netuctové pozorování Perseid a oblohy denní i noční“ zaujalo jak odborníky, tak i návštěvníky z řad veřejnosti a jako správné médium i nás, takže se k němu s jistým časovým odstupem vracíme.

Asi stovka přítomných se díky vystupujícím a bohatému občerstvení opravdu nenudila a víc, než kdy jindy si uvědomila, že veškeré sociální sítě osobní kontakt prostě nikdy nenahradí! Na scéně u Libošovic nemohla chybět jazzová kapela HáRáPeS s jejím „francouzským“ repertoárem. Představila se tu také nová punková skupina Rámová pila a do třetice se konečně po letech pozvánek a přesvědčování podařilo na akci přivést ještě jedno nové hudební těleso složené z krásných a sympatických dívek – Fired Flies, v překladu Vyhozené mouchy.
Namísto výtečného Pavla Suchana pozval autor odborného programu Pavel Brom jeho kolegyni z Astronomického ústavu Akademie věd ČR, v. v. i., RNDr. Soňu Ehlerovou, Ph. D. Ta si v zájmu pestrosti programu připravila „velmi krátkou“ přednášku s titulem „Jsou-li tam žáby taky“. Tu doplnila báseň Jana Nerudy „Seděly žáby v kaluži“ a umělecká část přednášky byla doplněna také představením obrazu Přemysla Dolenského „Jsou-li tam žáby také“ (1994). „S ohledem na nejisté počasí jsme museli ve skladbě programu improvizovat, ale vše nakonec vyšlo na jedničku, i přesto, že se zhruba pět dní před akcí omluvily dvě rodiny, které s realizací měly pomáhat,“ popsal strasti organizátorů za všechny Pavel Brom.

Program pro děti, konkrétně shazování plechovek, skákání v pytli, haptické zastavení – rozpoznávání předmětů po hmatu naslepo, alkoholické brýle a tvůrčí dílny, kde bylo cílem z korálků symbolizujících jednotlivé planety i asteroidy vytvořit náramek představující Sluneční soustavu, připravily za pomoci rodinných příslušníků tři mladé maminky a čtenářky libošovické Knihovny Antonína Bocha – Ilona Prudičová z Libošovic, Marie Jandová z Rytířovy Lhoty a Lenka Plachá ze Sobotky. Drobnou aktivitu pro děti si přichystala také Šárka s Danielem z Hvězdárny MB.

Při oficiálním zahájení zazněl přednes tradiční básně „Malechovice“ od Josefa Brože v podání předsedkyně OSM Aleny Pospíšilové. Zavzpomínalo se také na začátky, kdy se na kopci sešlo asi 12 lidí, kteří si přinesli pivo a strávili pěknou noc s Perseidy. Po úvodním hudebním vystoupení následoval odborný blok, v němž své referáty přednesli hned tři vědci. Bc. Daniel Kučava, MBA (Badatel Cimrmana a mladoboleslavský astronom) představil „Největší malechovický objev“, dr. Pavel Brom, CSC (Cimrmanův skromný ctitel) měl připraven referát o možném vzniku šolcátka a DOC František Kozderka (Doživotní obdivovatel Cimrmana) se příspěvkem na téma „Vliv jazzu na růst mechů a lišejníků“, věnoval památce malechovického rodáka, středoškolského profesora a botanika Josefa Nováka (1846 – 1917).

Nejlepší divadlo pak ovšem sehrála sama příroda čili hvězdy na překrásné malechovické obloze. Účastníci měli k pozorování Slunce k dispozici vedle Šolcova slunečního zrcátka bez odrazné vrstvy (!), také dalekohled Onyx s Herschelovým a žlutým filtrem na automatické montáži EQ-6 a apochromát Astro Professional s průměrem 10 cm na azimutálních montážích s třecími spojkami. „V dalekohledech byla vidět i letos poprvé nenasvícená Vyskeř, pravděpodobně z důvodu výrazného navýšení cen za energie. Dále optika dokoukla na Kozákov a Ještěd, které naopak v noci nasvíceny zůstaly,“ přiblížili pořadatelé polo-recesistické seance.

Hodinu před půlnocí se v souladu s předpovědí výrazně vylepšilo počasí a hvězdy v dalekohledu začaly zářit jako diamanty podobně jako v předchozím roce. Přítomní pozorovali třeba Alcor a Mizar ve Velkém voze, barevnou dvojhvězdu Albireo, Velkou mlhovinu v Andromedě, otevřenou hvězdokupu Chí v souhvězdí Persea či kulovou hvězdokupu M13 aj.
Zájemci však byli nejvíce okouzleni maličkými prstenci Saturnu. Vzorně v jedné přímce byly vidět také všechny měsíce planety Jupiter, včetně dvou tmavých pásů v jeho atmosféře. K vyjasnění dotazů všem dobře posloužilo zelené laserové ukazovátko. „Byli jsme tu poprvé a moc se nám celý tenhle příjemný letní večer se vším všudy svým pojetím líbil. Klobouček pořadatelům i za naši dceru Justy,“ smekla mladá rodina z Turnova.

Více a podrobněji ZDE. Zajímá-li také vás hvězdná problematika, navíc podaná velice lidsky a s humorem, máte šanci. Už teď si můžete do kalendáře napsat termín příštího ročníku příjemné akce pod noční oblohou. Ten byl stanoven na sobotu 12. srpna 2023, opět od 18.00 hodin.

Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz
Foto Jan Musil

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.