K DOLÁNKÁM SE VÁŽÍ VZPOMÍNKY NĚKOLIKA GENERACÍ

4

Tři desetiletí putuji s fotoaparátem Českým rájem a (ne)systematicky zaznamenávám vše kolem sebe. Za tu dobu vznikl archiv čítající několik tisíc negativních filmů po 36 políčcích – z 99 % černobílých – a od roku 2002 vzniká archiv digitální čítající dnes víc než čtvrt milionu snímků z každodenního života Turnovska a přilehlého regionu. Většina obrázků je uložena v archivu a nikdy nespatřila světlo světa. To bych rád změnil.

V Dolánkách byly celkem tři bazény, tenhle byl největší – pro plavce (květen 1997)

Jde o otisk doby, který patří nám všem, každý v něm máme svůj díl, své místo. Proto budu do této rubriky vždy v souznění s roční dobou v bohatém archivu vyhledávat, co považuji za zajímavé, jedinečné a hodné zveřejnění. Možná se na fotografiích sami uvidíte, jak jste byli uchováni na citlivé emulzi či na digitálním čipu dalším generacím. Stárneme, a není od věci vzpomenout, zamyslet se, vidět tehdejší skutečnosti v dnešním světle…

Tady prošel každý, byla to pokladna na vstupu. Kolik že se platilo?

První zastavení je letní. Proto je to vzpomínka na koupaliště v Dolánkách, kde má generace prožila dětství a mládí a ty vzpomínky nám už nikdo neodpáře. Snímky jsou už z doby, kdy koupaliště nefungovalo, resp. se bouřlivě jednalo o jeho záchraně. Záběry jsou staré 20 let. Dnes víme, jak to všechno dopadlo. Jestli dobře, nebo špatně, to nechávám na vás…

Velký bazén…

V květnu 1997 se v Dolánkách sešli ti, kdo chtěli bazény opravit (třeba svépomocí) a ti, kdo chtěli vystavět nové koupaliště mimo zátopovou zónu (Cuchý vers. Hejduk)

Areál koupaliště v Dolánkách 18.6.1997 (snímek je z motorového rogalla)

Zavážení velkého bazénu, podzim 2000

Likvidace bývalé plovárny ze 30. let 20. století u jezu (podzim 2000)

Sdílet

Autor článku

4 komentáře

 1. Nejsem z Turnova, ale jako voják jsem v Dolánkách několikrát byl.Většinou po koupání ve vlastním potu.Na fotografie je velice smutný pohled.A stala se obrovská chyba.V té době by se totiž to koupaliště opravdu obnovilo a k tomu mohl být dnešní Aquapark a byli jste vysmátí.Ještě že přežila Zrcadlová Koza.

 2. Koupaliste uprostred mesta – to je neco jako Lidl ci Pennymarket. Vypada to vsude vicemene stejne, rozdil je pouze ve velikosti a nakladech, ktere byly na tento chram konzumu/zabavy vynalozeno. Zatimco Dolanky s okolim (jez na Jizere, Dlaskuv statek, skalni mesta pobliz) mely v sobe neco neopakovatelneho a pozoruhodneho. Genius loci. neco, co mohlo pripadat zajimave – na rozdil od toho zdejsiho vicemene unifikovaneho Lidlu – i narocnemu navstevnikovi z dalekych kraju. Turnovu se podarilo behem 90. let 20 stoleti ale i potom docilit nekolika strategicky pozoruhodne chybnych rozhodnuti. Likvidace koupaliste v Dolankach, tahanice militantnich „ekologu“ kolem R35 ktere ve vysledku povedou k te nejhorsi mozne variante (ucpane mesto, pozde postavena, osizena „dalnice“ vedouci tez vicemene mestem z duvodu nemoznosti vest ji v sousedni CHKO? mozna i ta predimenzovana Strelnice…

 3. Předchozí příspěvek nechám raději bez komentáře, stejný postup radím i dalším čtenářům.
  Ale na téma revitalizace doláneckého areálu jsem v předchozích letech uskutečnil řadu rozhovorů se současnými i s minulými zastupiteli a vesměs se všichni shodli na názoru: „Musí se s tím už něco udělat! Je to velká škoda.“ Výsledek však není za cca posledních 10 let pozorovatelný. Až snad letošní letní škola architektury může pomoci najít východisko. V nastávajícím roce budou turnovští opět volit své zástupce v městské samosprávě. Co kdybychom se jich zeptali zda, jak a hlavně kdy chtějí toho „kostlivce ve skříni“ už odstranit?

 4. Dovolím si uvést komentář větami z článku pana Charouska. Cituji: „Záběry jsou staré 20 let. Dnes víme, jak to všechno dopadlo. Jestli dobře, nebo špatně, to nechávám na vás…“ . Konec citace. Za sebe mohu říci: DOPADLO TO ŠPATNĚ. Současné miniaturní „smáčedlo“ v Maškově zahradě nenahradilo co do velikosti vodní plochy ony tři bazény v Dolánkách. Mnohokrát už bylo psáno o nenahraditelné krajinné scenérii nivy řeky Jizery se zámkem Hrubý Rohozec v pozadí. Fungovalo i slušné pohostinství. Areál byl uchráněn od spalin automobilových motorů, protože motorizovaní návštěvníci museli „obětovat“ několik málo kroků od parkoviště u Dlaskova statku. Bez koupaliště už nikdy nebude dolánecký areál tím, čím býval.
  Jsem snad nostalgik? To posuďte sami. Spíše bych se pasoval na pamětníka, který může posuzovat dění v Turnově z širokého věkového nadhledu.
  Mgr. Miroslav Beran.
  P.S. Pro zajímavost: zúčastnil jsem se – coby učitel „šperkárny“ – spolu s žáky i brigád při stavbě bazénů.

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.