FENOMÉN PSO A MARTIN HYBLER

0

Podkrkonošský symfonický orchestr (PSO), který sídlí v Semilech a v jehož řadách hraje i několik hudebníků z Turnova, má za sebou jeden z dalších vrcholů činnosti. V sobotu 2. července toto 80členné amatérské těleso, které patří k největším u nás, vystoupilo na Smetanově Litomyšli, dnes velmi prestižním multižánrovém festivalu. Koncert se uskutečnil v podvečer ve Festivalových zahradách (www.festivalovezahrady.cz).

V této sezoně, která vystoupením v Litomyšli skončila, orchestr dirigoval známý hudební skladatel z Turnova Martin Hybler. „Byla to pro mě příjemná zkušenost. Takhle velké amatérské těleso jsem ještě nedirigoval. PSO má sice amatérský statut, ale tvoří ho učitelé ZUŠ, konzervatoristé a hudební nadšenci, kteří šlapou na paty i profesionálním souborům. Je logické, že nemohou hrát jako Česká filharmonie, která zkouší denně, ale dobře sestaveným repertoárem je zvuk silný a velmi kompaktní. Byla to pro mě čest je vést,“ rekapituluje koncertní sezonu Martin Hybler.

Jak doplňuje, repertoár byl takový, aby to všechny bavilo – muzikanty i diváky. První část skoro dvouhodinového vystoupení tvořila „klasika“ – Dvořák, Smetana, Rachmaninov, ve druhé části zazněly známé skladby z muzikálů. Třešničkou na dortu byla skladba Melodicon, složená z 16 písní Mekyho Žbirky, které pro něho Hybler před časem upravoval. Ta dokonce zazněla v premiéře v celé délce, protože na koncertech se hrávala pouze její část.

„Vystupovala s námi ještě Věra Poláchová, sólistka opery divadla F. X. Šaldy, i díky ní se nám myslím koncert v Litomyšli výjimečně povedl. Bylo ideální teplé počasí, diváci se rozložili na trávníku, naprosto pohodový podvečer. V Litomyšli jsem ještě nikdy nevystupoval, musím ocenit, jak festival šlape, postupem let se vypracoval mezi nejlepší hudební festivaly moderního evropského střihu. Škoda, že náš Dvořákův Turnov a Sychrov není v takové kondici. Člověk musí ocenit, co se v Litomyšli povedlo vybudovat,“ shrnul Martin Hybler.

Před ním je nyní dokončení vánočního CD předního českého hobojisty Viléma Veverky, Hybler se také podílí na novém programu Gerhard Hauptmann-Theater Görlitz-Zittau, za sebou má odehrány koncerty s Michalem Hrůzou. V lednu příštího roku se zase vrátí k dirigování Podkrkonošského symfonického orchestru.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.