Zastupitelé jednali: Turnov ve VHS zatím zůstává, proběhnou další jednání o změně stanov

0

Hlavním tématem listopadového (26. 11.) zasedání turnovských zastupitelů mělo být projednání deklarovaného rozhodnutí rady města o záměru vystoupení ze svazku Vodohospodářského sdružení Turnov (VHS). Nakonec ale bylo všechno jinak, původní návrh byl stažen.

V úvodu se zastupitelé věnovali připravované revitalizaci sídliště Výšinka. Řešit se má především rozšíření možnosti parkování, úprava zeleně a veřejného prostoru. Přítomní obyvatelé sídliště kritizovali záměr výstavby patrového parkovacího domu, který by mohl stát pod pečovatelským a bytovým domem v Granátové ulici ve svahu k hlavní komunikaci. Proto došlo i na úpravu usnesení – zastupitelé schválili verzi, že parkovací dům případně vznikne až jako poslední část revitalizace sídliště, až bude zřejmé, jestli je tato nákladná stavba opravdu potřeba.

Víc než hodinová diskuze vyvolaná usnesením rady města o záměru vystoupení z VHS začala poněkud překvapivě, a sice stažením původního návrhu na usnesení, že zastupitelé tento záměr podporují a schvalují. Jeden ze zástupců Turnova v Radě VHS Josef Uchytil to vysvětlil mírnou nadějí po posledním jednání Rady VHS 24. listopadu. Uchytil shrnul, že město Turnov má v dobrovolném svazku obcí největší podíl vloženého majetku a z 28 členů Rady VHS disponuje pouze třemi hlasy. Podobně je na tom druhé největší město Semily, které má dva zástupce. Tyto dvě města nyní usilují o změnu stanov, která by tuto situaci zohlednila, narážejí však na absolutní nepochopení a nechuť cokoli měnit především ze strany zástupců malých obcí. Turnov a Semily navrhli úpravy stanov, většina členů ale byla proti, a protože podle současných stanov musí ty nové schválit všichni členové svazku, bylo další jednání podle Uchytila zbytečné. Proto i původní rozhodnutí rady města o záměru vystoupení z VHS.
Po hodinové diskuzi nejprve zastupitelé neodsouhlasili návrh Michala Kříže, aby projevili nesouhlas s usnesením rady města o záměru vystoupení z VHS. Poté zastupitelé souhlasili s dalším jednáním o změně stanov a pověřili starostu města a zástupce Turnova v Radě VHS s jejich uskutečněním – termín je do dubna 2021. Poté vzali na vědomí rezignaci dosavadního zástupce Turnova v Radě VHS Zbyňka Miklíka a na jeho místo zvolili starostu Tomáše Hockeho. Dále vzali na vědomí výsledek koncesního řízení na provozovatele vodohospodářského majetku a uložili J. Uchytilovi na Radě VHS předložit podklady dokládající skutečnost o převodu vodohospodářského majetku města Turnov na VHS Turnov v rámci privatizačního projektu.
Na zasedání zastupitelstva k tomuto bodu vystoupila také starostka Semil Lena Mlejnková, která snahy Turnova plně podpořila.

Více se tématu budeme věnovat v samostatném článku.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.