Zastupitelé jednali: Opozice odešla ze sálu!

0

Poměrně poklidné zasedání turnovských zastupitelů se ve čtvrtek 25. května proměnilo v drama, když na jeho konci opozice odešla ze sálu Střelnice z důvodu nesouhlasu s projednáváním zadání specifikací analýz budoucího postupu města ve Vodohospodářském sdružení Turnov.
Aktuálně vznikají nové stanovy VHS, hotové mají být na konci června a v září je bude schvalovat turnovské zastupitelstvo. Podle výsledku hlasování pak bude zvolen další postup, a to buď setrvání města ve svazku, nebo jeho možné vystoupení.
Koalice na turnovské radnici (Nezávislý blok, Proto a Piráti) navrhuje zpracování analýz, které by při svém rozhodování měli mít na podzim zastupitelé v ruce. Jedná se o právní analýzu, která by přinesla souhrn případů v naší zemi, kdy došlo k vystoupení některého člena z vodohospodářského společenství a způsob vydání majetku. Druhá analýza by se měla týkat posouzení finálního návrhu nových stanov VHS – porovnání kladů a záporů z pohledu města. Další dvě analýzy ekonomického charakteru by měly být případně zadány na podzim.
Podle opozice (ANO 2011, ODS) jde jen o další zbytečné vynakládání peněz. Jak na jednání z řad opozice zaznělo (zastupitel Kříž z ANO), koalice chce z VHS vystoupit. Podle koaliční zastupitelky Evy Kordové se zastupitelé stále „motají v kruhu“. Analýz již bylo zpracováno dost, Nezávislý blok nechce vystoupit z VHS, ale ostatní členové svazku by měli vnímat, že Turnov má ve VHS nejvíce majetku, což by mělo být zohledněno i v nových stanovách. Na jednání vystoupil i ředitel svazku Milan Hejduk, který upozornil na skutečnost, že aktuálně v Turnově pod patronací VHS probíhá mnohamilionová rekonstrukce čistírny odpadních vod a zastupitelé se o tuto mimořádnou investiční akci vůbec nezajímají. Co se týká nových stanov, zmínil také odpovědnost dalších starostů a zástupců členských obcí, kteří se musí zodpovídat zase svým voleným zastupitelům. Všechny kroky vedení turnovské radnice podle něho vedou k vystoupení Turnova z VHS. Starosta Turnova T. Hocke kontroval, že je to právě Hejduk, kdo ostatní zástupce obcí popouzí proti městu. Hovořilo se i o návrhu zrušení funkce ředitele svazku. Výsledkem tohoto neradostného jednání byl odchod opozice z jednacího sálu. Zástupci koaličních stran poté nejtěsnější většinou 14 hlasů schválili zadání obou výše uvedených analýz.
Podobně vyhrocené jednání proběhlo na téma pravidel pro poskytování dotací sportovním spolkům a organizacím.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.