Zastupitelé jednali: Od výkupu pozemků přes rozpočet k rezignaci starostky

0

Jedno z nejklidnějších zasedání turnovského městského zastupitelstva proběhlo ve čtvrtek 24. ledna. Hned v úvodu se zastupitelé dohodli na stažení kontroverzního bodu, který obnáší odpovědi vedení města na otázky opozice týkající se technických služeb, zeleně i třeba podpory médií. Důvodem bylo pozdní dodání některých materiálů. Pak už zasedání probíhalo v nebývale poklidné atmosféře. Zajiskřilo to trochu, když se jednalo o výkupu pozemků na biokoridor na Hruštici. Někteří majitelé pozemků byli ochotni tyto městu prodat za 179 Kč za metr čtvereční, místostarostu Pekařovi se to ale zdálo moc, a tak navrhl „jen“ 91 Kč za metr čtvereční a kupodivu našel podporu 14 zastupitelů. Jestli majitelé své pozemky prodají i za tuto sníženou cenu, není známo. Zastupitelé také podpořili podání žádosti o dotaci na další etapu regenerace sídliště u nádraží.
Nejdůležitějším bodem jednání bylo schválení rozpočtu města na tento kalendářní rok. V podstatě bez větších připomínek pro něj hlasovalo všech 23 přítomných zastupitelů! Pro běžného občana málo záživným, nicméně velmi důležitým bodem závěru jednání bylo, ke kterému regionálnímu sdružení, tzv. místní akční skupině by se město mělo připojit. Nabízely se dvě možnosti: MAS Turnovsko a o.p.s. Český ráj. Tyto dobrovolné svazky obcí čerpají finanční prostředky  z dotačního programu na rozvoj venkova Leader. Zde nejsou k dispozici nijak závratné peníze, ale na rozdíl od fondů EU tam ještě nějaké jsou. Z nich jsou potom financovány prospěšné drobnější akce, jako například stavby sportovních hřišť, opravy hasičských zbrojnic ad. Po delší diskuzi se zastupitelé rozhodli (po opakovaném hlasování) připojit se k o.p.s. Český ráj, která sdružuje obce zhruba na území CHKO Český ráj a přilehlých lokalit, zatímco MAS Turnovsko je orientováno na Turnovsko, Železnobrodsko a Semilsko.
V samém závěru jednání zazněly dvě důležité informace. Dotace z česko-německého projektu, která měla posloužit na opravu hvězdárny na Vrchhůře, nebyla poskytnuta. Hvězdárna se tedy ani tentokrát opravy nedočká! Druhou informací bylo poděkování starostky Hany Maierové zastupitelům za stávající spolupráci. Na úvod únorového zasedání hodlá rezignovat a plně se věnovat již jen své práci na pozici náměstkyně hejtmana Libereckého kraje. Na příštím zasedání tedy proběhne volba starosty nového. K tématům se vrátíme na TvA ještě také podrobně v příštím týdnu.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.