ZMĚNY, ZMĚNY, ZMĚNY, UŽ JSTE JE VSTŘEBALI?

0

Jaké změny jsou od Nového roku 2012 nejdůležitější? S jakými se budeme potýkat a na co si máme rychle zvyknout? Jedna z nejdůležitějších novinek – zvýšení sazby DPH – se promítla hned do několika oborů lidské činnosti. Zvýšila se cena potravin, některých služeb a energií. Dále došlo ke zpřísnění pravidel pro podporu v nezaměstnanosti, nové jsou některé sociální dávky zejména v kategorii zdravotně postižených, stavební spoření už nebude tak výhodné jako v letech předchozích a jsou tu i další změny. Ty důležité se pokusíme promítnout do reality Turnovska.

Daň z přidané hodnoty stoupla z 10 na 14 %. Za potraviny zaplatíme víc, byť prodejci už většinou stačili zdražit před koncem roku. Zdražilo ale i další zboží a služby: knihy a časopisy, cigarety, ubytování, vstupné na kulturní akce, léky, zdravotnické pomůcky a třeba i stavební práce a stavební povolení. Češi si už dávno zvykli, že každého 1. ledna dochází také ke zvýšení nákladů na energie. ČEZ zvedl ceny o téměř 5 %, dodavatel plynu – RWE – sice mírně zlevnil, ale to stejně nekompenzuje loňské výrazné navýšení. Více zaplatíte za dálniční známku a městskou dopravu (v našem kraji alespoň platí zvýhodnění pro seniory nad 70 let). Na Turnovsku máme od ledna jednu z nejvyšších cen vodného a stočného v republice – 81,32 Kč za jeden kubík!

Již v prosinci se zvedl poplatek za pobyt v nemocnici, a to z 60 na 100 Kč. Potěší, že méně v lékárnách zaplatíme za recept – ne 30 Kč za položku, ale 30 Kč za celý recept. V některých městech došlo ke zvýšení nájemného v regulovaných bytech, v Turnově již deregulace proběhla, ceny jsou tak na dohodě mezi nájemcem a pronajímatelem. Město nicméně od ledna ceny nezvýšilo. Nezvýšily se ani další poplatky, jako třeba z pronájmu veřejného prostranství ad. Na loňské úrovni v Turnově zůstává také částka vybíraná za likvidaci komunálního odpadu.

Od 1. ledna došlo k radikálním změnám v oblasti dávkového systému v sociální oblasti. Změny nastaly v případě poskytování rodičovského příspěvku – rodiče mají větší volnost při čerpání a mohou rozhodovat pružněji než dříve o jeho délce a výši, nově jsou řešeny podpora v nezaměstnanosti a možnosti rekvalifikačních kurzů. Na některé dlouhodobě nezaměstnané čeká veřejná služba v podobě prospěšných prací. Novela zákoníku práce přináší nejvýraznější změny za posledních pět let. Mění se pravidla pro přesčasy, smlouvy na dobu určitou, zaměstnavatel může dát lidem výpověď při porušení režimu při pobírání nemocenské ad.

V rámci sociální reformy došlo k některým změnám v oblasti péče o osoby zdravotně postižené ad. Agendy dosud spravované obcí, v Turnově radničním odborem sociálních věcí, přešly na Úřad práce České republiky. Jedná se o vyřizování agend hmotné nouze, příspěvku na péči a příspěvku pro zdravotně postižené. Pět pracovnic městského úřadu od ledna přešlo na úřad práce, dál ale zůstávají v kancelářích města ve Skálově ulici čp. 84, tedy v budově, kam lidé byli zvyklí chodit dosud.

(Zdroj: TvA, Aktuálně.cz, ČTK)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.