Vzkaz samoživitelům: Být sólo neznamená být na vše sám

0

V turnovské Náruči se snaží pomáhat všem rodinám bez rozdílu. Jednou z cílových skupin jsou také rodiče – samoživitelé, kterým se také říká „sólo rodiče“. Právě k nim je směřována výzva, aby se nestyděli a nebáli říci o pomoc.
Rodiče – samoživitelé jsou podle aktuálních informací z neziskového sektoru jednou z nejohroženějších skupin. Dopadají na ně ekonomické důsledky krizových opatření, řada z nich už před „dobou covidovou“ žila na hraně (nebo za ní). Nyní se jejich materiální nedostatek ještě více prohlubuje – obzvláště pokud jsou dlouhodobě bez alimentů, zadlužení, jejich příjmy pocházejí z různých forem brigád, dohod o provedení práce, nebo dokonce švarcsystému… A to je řeč „jen“ o penězích. Ruku v ruce s tím přicházejí také pocity frustrace, bezmoci, zoufalství, vzteku, ale také třeba zvyšující se agrese, jejichž hromosvodem se pak stávají děti.
Od letošního roku proto funguje v Turnově a v Mnichově Hradišti kontaktní místo – Náruč pro sólo rodiče. Jeho cílem je poskytnout zdarma nízkoprahovou podporu samoživitelům v různých směrech. Princip je jednoduchý: „Sólo rodič zavolá na uvedené číslo, napíše mail, osloví nás přes facebook. Během tohoto prvního kontaktu zjistíme, co potřebuje. Například boty pro své dítě. Prostřednictvím našich sociálních sítí oslovíme veřejnost, že sháníme pro samoživitele takové a takové dětské boty. Máme zkušenost, že téměř okamžitě se lidé ozývají a nabízejí pomoc,“ popisuje Veronika Udeaja, kontaktní pracovnice pro sólo rodiče. Botičky od dárce převezme i předává obdarovanému pracovník Náruče, který je vázán mlčenlivostí – sólo rodič se tedy nemusí stydět, že jeho příběh bude veřejně propírán. „To je totiž jedno z velkých stigmat samoživitelů – propadají pocitu, že toho dělají málo (a často tato slova zaznívají i z jejich okolí), říkat si o pomoc jim připadá ponižující,“ doplňuje pracovnice Náruče.
Pomoc nemusí být jen materiální, ale také odlehčovací – zprostředkujeme odborné poradenství v Náruči, případně jinde (např. kvůli vymáhání alimentů, právního poradenství…), seženeme doučování, krátkodobé hlídání…
Anna Bergerová, naruc@naruc.cz, www.naruc.cz

Kontakty: 728 328 452 – Veronika Udeaja / 775 964 312 Anna Bergerová

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.