Výstraha meteorologů se naplnila, vítr lámal hlavně stromy, poškodil střechu turnovské knihovny

0

Krátce před nedělní půlnocí začali hasiči v Libereckém kraji vyjíždět k událostem spojeným s výstrahou silného větru dosahujícího až 110 km/h, kterou vydal Český hydrometeorologický úřad na neděli 30. ledna.
Během noci a časně k ránu už za sebou měli profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje několik desítek výjezdů. Vítr lámal větve i celé stromy, které potom zpravidla tvořily překážky na pozemních komunikacích, popřípadě s sebou při cestě k zemi strhly i dráty elektrického vedení. Hasiči na několika místech v kraji provizorně zabezpečovali části poškozených střech, aby nehrozily dalším pohybem či pádem. Jednalo se o objekty průmyslových hal nebo bytových a rodinných domů, dále například o objekt v areálu českolipské nemocnice, o městskou knihovnu v Turnově nebo mateřskou školu a poštu v Zákupech. Jednalo se celkem o 19 případů tohoto druhu technické pomoci v celém kraji.

Od dopoledních hodin až do brzkého odpoledne hasiči vyjížděli k událostem téměř každou minutu. Nejvíce událostí spojených s povětrnostními vlivy řešili hasiči na Českolipsku a Liberecku. Situace na Jablonecku a Semilsku byla o něco málo klidnější. Frekvence nahlašování nových událostí na krajské operační a informační středisko se snížila až po 16. hodině. Celkem bylo za neděli 30. ledna evidováno 270 událostí spojených s působením silného větru, z toho 110 na Českolipsku, 88 na Liberecku, 41 na Semilsku a 31 na Jablonecku.

Přímo v Turnově byl podle velitele městské jednotky hasičů Martina Bartoníčka nejvážnější zásah v knihovně v Jeronýmově ulici, kde vítr utrhl několik plechů na střeše. „Tento zásah ale prováděla profesionální jednotka, my jsme měli celkem čtyři výjezdy k popadaným stromům v Mokřinách a v Dolánkách a jednou jsme asistovali u otevření bytu,“ uvedl Bartoníček.
(TvA s využitím TZ HZS LK)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.