Vlajka pro Masaryka

0

Již pátým rokem je v Turnově vyhlášena kampaň „Vlajka pro Masaryka“, která je spojená s blížící se oslavou Dne vzniku československého státu. Chci prostřednictvím této kampaně vyzvat obyvatele města, aby se nebáli cítit národní hrdost a vlastenectví. Slova vlast či vlastenectví zní dnes poněkud starobyle a mnozí v dnešním moderním a globálním světě necítí potřebu hledání národní identity. Vlastenectví však znamená několik veskrze přirozených věcí, kterými jsou například otevřené přiznání, že máme rádi místo, kde žijeme, nebo že nám záleží na dobrém rozvoji tohoto místa. Je to vyznání, že rozumíme zdejšímu osobitému duchovnímu klimatu i všemu, co sem tradičně patří. Je to však i odporování špatného a naopak stranění dobrému. Obecně lze říci, že je to cítění souvislostí mezi tím, oč se snažíme, a tím, oč usilovali naši předkové, jakož i tím, co odkážeme svým potomkům. Chceme-li být dobře sami sebou, musíme mít určitý názor i na to, čím jsme byli. A co je nejdůležitější – měli bychom rozumět těm nejlepším hodnotám a ideálům, které v prostředí našeho domova vznikly, vědomě na ně navazovat a rozvíjet je způsobem odpovídajícím dnešnímu světu. K vlastenectví patří i úcta k těm, kteří v minulosti zápasili za svobodný a lepší život nás všech, a patří k němu posléze i vůle sami něco dělat ve prospěch naší země, města a v případě nutnosti jejímu prospěchu i něco obětovat, tak jak to dokázali mnozí před námi. Z velkého daru, kterým je život ve svobodné zemi a v zemi, která by měla být prosperující, se nelze jen radovat, ale je třeba trvale o něj pečovat a případně ho i bránit. Bez vůle k obraně svého domova a hodnot, které ho tvoří, se stěží můžeme natrvalo těšit ze své vlastní svobody.
Právě státní svátek 28. října je okamžikem, kdy bychom takových myšlenek měli vzpomenout a sdělit i našim dětem, proč by nám na domech měla vlát státní vlajka. Pojďme společně ozdobit náš Turnov státními vlajkami a alespoň o krůček se přibližme historickým fotografiím z první republiky.
V sekretariátu starosty je připraveno k vyzvednutí 50 kusů státních vlajek. Chtěl bych poprosit zejména obyvatele centra města, aby neváhali a vlajku vyvěsili.
Tomáš Hocke, starosta města

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.