Praemium Bohemiae letos nebylo

0

Vždy 4. prosince, v den výročí narozenin mecenáše a filantropa Bohuslava Jana Horáčka, se od roku 2001 na zámku Sychrov koná předávání ocenění Praemium Bohemiae nejlepším studentům, kteří uspěli v zahraničních vědomostních olympiádách. „Pro letošní ročník správní rada Nadace B. J. Horáčka Českému ráji rozhodla, že vzhledem k okolnostem souvisejícím v boji s pandemií koronaviru se slavnostní předání cen Praemium Bohemiae neuskuteční. Věříme, že za rok již bude vše v pořádku, takže sloučíme dva ročníky 2020 a 2021 do jednoho,“ uvedl člen správní rady nadace Lumír Šubert.

Bohuslav Jan Horáček se osobně zúčastnil pouze prvního ročníku Praemium Bohemiae v roce 2001. Narodil se 4. prosince 1924 v Radvánovicích u Turnova v chudé venkovské rodině jako nejmladší z osmi dětí. Po únoru 1948 emigroval a v německém Stuttgartu se stal významným obchodníkem. Také na Kanárských ostrovech vybudoval síť hotelů. Získané prostředky z jejich prodeje použil ve prospěch rozvoje Českého ráje. Založil nadaci a rozhodl se podporovat osobnosti z oblasti vědy a umění a úspěšné studenty.
Zemřel 18. října 2002 ve věku nedožitých 78 let. Prezident republiky Václav Havel mu 28. října 2002 udělil in memoriam státní vyznamenání – medaili „Za zásluhy“.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.