Na platy pracovníků v kultuře dává kraj do konce letošního roku přes tři miliony

0

Pracovníci v kulturních zařízeních mají podle nařízení vlády od letošního 1. července vyšší platy. Polepšili si o 9,4 procenta. Stát na zvýšení však nepřidá ani korunu. Liberecký kraj musí platy dorovnat částkou přes tři miliony korun. Navýšení platů se týká celkem 197 zaměstnanců v pěti příspěvkových organizacích.
Liberecký kraj zřizuje Krajskou vědeckou knihovnu v Liberci, Oblastní galerii Liberec, Severočeské muzeum v Liberci, Muzeum Českého ráje v Turnově a Vlastivědné muzeum a galerii v České Lípě. Na pokrytí zákonného navýšení musel ve svém rozpočtu najít částku 3.138.149 Kč.
„Podle statistik patří zaměstnanci pracující v kultuře dlouhá léta mezi nejhůře ohodnocené skupiny. Zvýšení platů je rozhodně na místě. Problém nastal, protože nařízení vlády přišlo během roku a krajský rozpočet s tím nepočítal. Příští rok musí od kraje všech pět organizací, a nejen v kultuře, dostat více peněz, stát nám s tím bohužel nepomůže,“ komentuje Květa Vinklátová, radní pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu. „Jak dokládá aktuální průměrná hrubá mzda v České republice, tak pracovníci v kultuře jsou daleko pod ní,“ dodává radní.
Aktuální průměrná hrubá mzda v ČR je podle statistického úřadu 29.346 Kč. Například kurátor sbírek měl dosud tarifní plat ve výši 23.710 Kč, nově bude mít 26.980 Kč, archeolog 22.020, resp. 25.050 Kč, knihovník 16.770, resp. 18.350 Kč hrubého.
(Zdroj: TZ LK)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.