Památkáři se ohlížejí za návštěvnickou sezonou

0

Letošní sezona, nesoucí se ve znamení rodu Harrachů, ještě nekončí – během celého roku jsou v našem regionu přístupné zámky Sychrov a Zákupy.

Jaká byla sezona na hradech a zámcích v Libereckém kraji ve správě NPÚ Sychrov?

* Správa hradu Bezděz si připravila vzdělávací program pro školy a nadále rozšiřovala nabídku pro rodiny s dětmi. Hrad navštívilo přes 55 tisíc návštěvníků, tedy o necelých 500 více než loni. Po 40 letech zde skončil provoz nákladní lanovky a v současné době finišuje výstavba nové. S rekonstrukcí lanovky byly položeny sítě pro možnost budoucího napojení hradu na vodovodní řad a svodu odpadní vody z objektu, proběhlo restaurování výmaleb Rytířského sálu pod ochozem věže.

* Hrad a zámek Frýdlant navštívilo přes 66 tisíc návštěvníků, o deset tisíc více než vloni. Návštěvníci oceňovali nabídku několika prohlídkových okruhů (okruh zámkem byl kompletně zreinstalovaný) i možnost posezení v nádvoří, vyprodány byly také noční prohlídky. Finišuje zde restaurování sgrafit na Renesančním zámku.

* Hrad Grabštejn uvítal přes 15 tisíc platících návštěvníků; s velmi pozitivními ohlasy se setkala reinstalace tří místností bytu vrchního nadlesního, která proběhla v rámci projektu Po stopách šlechtických rodů: Harrachové – vznešenost zavazuje.

* S vyšší návštěvností v porovnání s loňským rokem ukončil sezonu i zámek Hrubý Rohozec a také zámek Lemberk.

* Nadcházející víkend bude na celoročně a denně zpřístupněném zámku Sychrov ve znamení pohádkových prohlídek, na konci listopadu zde proběhnou tradiční Adventní trhy a zámek bude vánočně nazdoben. Zámek byl část sezony pod lešením – došlo ke kompletní výměně střešní krytiny na celém východním křídle zámku, spolu s Bretaňskou a Rakouskou věží. Zásahem prošel i krov, byly opraveny komíny, vikýře, zachytávače sněhu a hromosvody. Na jižním křídle byla opravena střecha nad schodišťovou halou a byly opraveny kamenné prvky na Rakouské věži. Nadále probíhá oprava litinového oplocení zámecké zahrady.

* Úspěšnou sezonu měl také hrad Trosky, který navštívilo 96 tisíc návštěvníků. Z kulturních akcí se největšímu zájmu již tradičně těšili lanochodci. Proběhly dvě etapy oprav hradebního zdiva – čištění, spárování – a tyto opravy budou realizovány i v dalších letech. Byla zahájena realizace odvodnění věže Baba a stavby nového vyhlídkového ochozu.

* Rok 2023 se na zámku Zákupy nesl ve znamení výročí 160 let od narození rakouského arcivévody a pozdějšího následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, což mimo jiné připomínala panelová výstava v nádvoří a také kostýmované prohlídky. Vyvrcholením této připomínky budou v závěru roku kostýmované prohlídky, kdy návštěvníky bude vánočně vyzdobeným zimním prohlídkovým okruhem provázet František Ferdinand d´Este.

(Zdroj: Národní památkový ústav, územní památková správa na Sychrově)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.