KVĚTNOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

Měsíc tradičně doslova nabitý akcemi. Májová slavnost v Turnově, Velocipiáda na Všeni, oslava divadelního spolku Jizera v Rakousích, Antimony, putování pohádkovými lesy na Drábovně a v Rovensku pod Troskami, Festival svobody v Kacanovech, originální vystoupení Podkrkonošského symfonického orchestru. Vrcholem květnové nabídky jsou tradičně Staročeské trhy.

Pondělí 1. května
* HRAD VALDŠTEJN: 21. ročník melodramu Máj na Valdštejně pod taktovkou hudebního skladatele a režiséra Zdeňka Zahradníka, který kombinuje mluvené slovo s hudbou. V hlavních rolích vystoupí herec Ernesto Čekan a herečka a moderátorka Gabriela Filippi. Začátek ve 14.00 hodin.

Úterý 2. května
* VILÉM VEVERKA TRIO PLUS – v současnosti zřejmě jeden z nejoriginálnějších hudebních projektů české scény. Viděno klasickou optikou jde o výraznou multižánrovou komorní fúzi, – na půdorysu sólového hoboje a jazzového trio, navíc s jasnou akcentací současné hudby, na straně druhé je specifikem této koncertní performance osobitý „stand-up“ element, který počítá dokonce s možnou interakcí diváka. Není bez zajímavosti, že hudební formaci doprovodí turnovský sbor Musica Fortuna. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné od 250 Kč.

Čtvrtek 4. května
* MINIDIVADELNÍ PIDIPIKNIK. Základní umělecká škola Turnov si vás dovoluje pozvat na divadelní přehlídku, a především závěrečné vystoupení Literárně dramatického oboru ZUŠ Turnov. Městské divadlo Turnov od 17.00 hodin, vstupné dobrovolné.
* PETR ČEPEK – TAXIKÁŘ. Spisovatel Petr Čepek, který pochází z Jičína, představí svůj nový detektivní thriller Taxikář. V minulosti vydal úspěšné romány Sametové iluze (2019) a Odložená spravedlnost (2020). Napsal i několik titulů pro dětské čtenáře. Zatímco příběhy nazvané Ať žijí auta! (2020) byly inspirovány povídkami Johna Steinbecka, volné pokračování Pohádky z jedné i druhé nádrže (2022) svým názvem prozrazuje, že vzorem byl Karel Čapek. Akce bude navíc doplněna o prodej knih. Knihovna na vlakovém nádraží v Turnově II od 17.00 hodin.
* KAVÁRENSKÝ KVÍZ. Velký sál KC Střelnice od 18.00 hodin, vstupné za tým 200 Kč. Pět různých témat, celkem pětapadesát otázek, hlasovací aplikace. Atraktivní výhry v ceně mnoha set korun a sleva na útratu během večera.

Pátek 5. května
* MÁJOVÁ SLAVNOST. Ve 12.00 hodin se koná tradiční pieta u pomníku padlých ve Skálově ulici. Od 13.00 hodin můžete na náměstí prozkoumat hasičskou techniku díky Sboru hasičů města Turnov, od 14.00 hodin začíná hudební program s Retro Five a Big Bandem ZUŠ Turnov. V 16.00 hodin bude slavnostně otevřena Ulička řemesel (Turnovské dílo). V zrekonstruované pasáži pod historickou radnicí nahlédnete do nových dílen, obchůdků a do galerie. Těšte se na workshopy pro děti a dost možná nejen pro ně. Dílna pro děti bude po celé odpoledne připravena také u stánku Městské knihovny A. Marka a infocentra přímo na náměstí Českého ráje. Občerstvení zajištěno.
* RETRO FIVE. Turnovsko-liberecká kapela vznikla na podzim 2009 sloučením členů bývalé turnovské skupiny Tornádo a liberecké kapely Bezpes. Malá (domácí) scéna, klub KUS na Střelnici od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Sobota 6. května
* ROCK LIVE SHOW. Autokemp Kacanovy. Večer s nestárnoucími rockovými hity. Vystoupí kapely Retro Five a Laxigal. Začátek v 17.00 hodin. Vstupné dobrovolné. Viz www.kemp-kacanovy.cz.
* ALL FRIENDS DEAD & AM I GOD. Parta, která řádí na turnovský scéně už od roku 2011. Hardcorová šílenost s čistými zpěvy i tvrdším výrazem metalového vokálu, v které se mísí metal s popovou melodii, corovou hrubostí i elektronikou vás nenechá klidnými. Malá (domácí) scéna, klub KUS na Střelnici od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Pondělí 8. května
* XXI. HAŠKOVA VELOCIPIÁDA. Prezentace na hřišti na Kopanině ve Všeni od 13.00 hodin, společný start na spanilou jízdu okolím v 15.00 hodin. Na místě hraje k tanci a poslechu Dechová hudba Všeň.

Úterý 9. května
* VEČER NA SBOŘE – NA KOLOBĚŽCE DO SANTIAGA DE COMPOSTELA. Literárně cestovatelský pořad se spisovatelkou Martinou Josífek Zelinkovou, která se vydala na koloběžce do španělského Santiaga de Compostela. Cestu absolvovala během 43 dnů a na koloběžce ujela 3 467 km. Jela v horku, lijáku, větru, bouřích i za krásných dnů a zažila neuvěřitelné věci. O Svatojakubské cestě vyšel již nespočet knih, ale její kniha S Bílým rytířem za svatým Jakubem je skutečně originální. Dům Na Sboře od 19.00 hodin. Akce Městské knihovny A. Marka.

Středa 10. května
* DÁMSKÁ JÍZDA: ŽIVOT PRO SAMOUKY. Kino Sféra láká na další večer určený výhradně dámskému publiku. Opět se můžete těšit na welcome drink, losování o dárky a předpremiéru nové české komedie. Život po čtyřicítce s nadhledem a pořádnou dávkou sarkasmu. Hlavní postava Klára (v podání Jany Plodkové) umí být ve čtyřiceti pořád stejně nejistá a zmatená jako v osmnácti, jenom už to nevypadá tak roztomile. Její manželství ze dne na den skončí a ona se znovu ocitne v nepředvídatelném světě randění a trapasů. Ve snímku Jitky Rudolfové dále uvidíte Barboru Seidlovou, Jaroslava Plesla či Davida Švehlíka. Kino Sféra od 19.00 hodin, vstupné 165 Kč / 145 Kč.
* IVO KAHÁNEK A KAROLÍNA CINGROŠOVÁ. Z Broadwaye do Hollywoodu a zpět aneb pocta pánům Korngoldovi a Gershwinovi. V programu se snoubí hudba dvou amerických hudebních skladatelů židovského původu, kteří působili a tvořili ve stejnou dobu na stejných místech. Karolína Cingrošová se v písních obou skladatelů představuje jako femme fatale v dobových róbách z předválečné éry, a to za doprovodu předního českého klavíristy Ivo Kahánka, který přednese také několik sólových skladeb včetně nezbytné Rapsodie v modrém. Turnovský hudební večer, Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 210 Kč, na místě 240 Kč.

Čtvrtek 11. května
* POHÁDKOVÁ BABIČKA V NÁRUČI. Pořad spojený s nabídkou nových knih pro rodiny s nejmenšími dětmi jako součást pořadu Zpívánky. Na rodiny i děti se těší Míša Uchytilová a Eva Kordová. Koná se v rámci projektu Bookstart – S knížkou do života. Centrum pro rodinu Náruč od 10.00 hodin.
* PO STOPÁCH ALBRECHTA Z VALDŠTEJNA. Vydáme se historií k osobnosti Albrechta Václava Eusebiuse z Valdštejna, významného českého politika, vojevůdce a nejvýznamnější osoby tehdejší Evropy. Pořad se koná v rámci projektu Aktivně ve stáří pro návštěvníky Klubu aktivní senior a další zájemce z řad veřejnosti. Penzion Žižkova od 14.00 hodin. Akce Městské knihovny A. Marka.
* POCTA ROHANŮM. Kastelán Sychrova Miloš Kadlec představí nový prohlídkový okruh druhého patra východního křídla, který byl zpřístupněný ke dvoustému výročí příchodu rodu Rohanů na zámek Sychrov. Turnov II – knihovna na vlakovém nádraží, začátek v 17.00 hodin.
* ŽIVOT VE STŘEDOVĚKU: NA HRADECH. Poslední povídání o životě ve středověku, které uzavře celý cyklus, symbolicky vyvrcholí prostředím společenské elity. Podíváme se, jak se toto prostředí, do něhož spadal i panovnický dvůr, vyvíjelo od raného středověku do novověku, jak jeho struktura v žádné z dob nebyla jednolitá a vnitřně se i velmi výrazně odlišovala. Představíme si povinnosti i radosti této vrstvy obyvatel, která zhruba 1 300 let utvářela politický vývoj naší země. Hlavní budova knihovny v Jeronýmově ulici, sálek ICM, začátek v 18.00 hodin.
* KAKTUSOVÝ KVĚT. Představení je již 27. premiérou Divadelní společnosti Háta. Jedná se o brilantní komedii, která skvěle kombinuje situační humor a romantiku. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 400 Kč, na místě 450 Kč.

Pátek 12. května
* JARNÍ PŘEHLÍDKA ŽLUTÉ PONORKY. Přehlídka převážně tanečních a hudebních vystoupení doplněná řadou prezentací dalších kroužků. Pokud počasí dovolí, proběhne vše na zahradě a v přízemí Ponorky (za deště v přilehlém sále SUPŠ). Začátek v 16.00 hodin.
* BODLÁK.
Koncert oblíbené místní country kapely. Malá (domácí) scéna, klub KUS na Střelnici od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Pátek 12. a sobota 13. května
* SLAVNOSTNÍ DEN spojený s připomínkou 80. výročí PARASKUPINY ANTIMONY. Na programu je přednáška, slavnostní vystoupení hostů, vojensko-historická ukázka z období 2. světové války, výstava historické vojenské techniky, fotolety vrtulníkem. Dále pak airsoftová střelnice, koncertem hudební skupiny a další. Pořádají město Rovensko pod Troskami a Spolek veteránů ČSL protichemického praporu – za přispění MAS Brána do Českého ráje. Více na www.rovensko.cz.
Program na připojeném plakátu.

Sobota 13. května
* 31. ROČNÍK CESTY LESEM POHÁDEK NA VŠENI. Start na hřišti Kopanina nebo u ZŠ Všeň od 9.00 do 11.00 hod. Cíl pohádkové cesty hřiště Kopanina Všeň.
* POHÁDKOVÝ LES NA DRÁBOVNĚ
. Start bude od 9.30 do 11.00 hodin mezi Voděrady a Záborčím (Převahy) a na trase dlouhé asi 4 km potkáte spoustu pohádkových bytostí, u kterých budou děti plnit úkoly a sbírat razítka do hrací karty. Vstupné děti od 4 let a dospělí 70 Kč, mladší děti zdarma. Výtěžek akce jde ve prospěch ZŠ Jenišovice. Start a parkování bude značeno z odbočky na Borek mezi Turnovem a Malou Skálou a z Jenišovic. V případě nepříznivého počasí sledujte www.jenisovice-detem.cz.
* DIVADELNÍ SPOLEK JIZERAN Z RAKOUS SLAVÍ 100 LET. Začátek v 11.00 hodin v areálu Obecního úřadu Rakousy. K tanci i poslechu zahrají dechovka a cimbálová kapela. K výročí vzniku spolku bude zasazena lípa. K vidění bude i dětské divadelní vystoupení a večer představení „Dívčí válka“ od F. R. Čecha v nastudování souboru Jizeran. Akci ukončí retro party. Více v samostatném článku.
* LAXIGAL, PLUTO & JIM ČERT. Turnovská rocková kapela Laxigal vznikla před téměř patnácti lety. Kapela Pluto vám zahraje svou tvorbu žánru psychedelic-alternative rock. Kapela z Lomnice nad Popelkou byla založena v roce 2019. Posledním účinkujícím bude Jim Čert, vlastním jménem František Horáček – český zpěvák a akordeonista, zpívající vlastní balady, které vycházejí z východoslovanského folkloru, s častými citacemi barokní hudby. Vedle toho hraje zlidovělé hospodské odrhovačky, parodické písně ad. Malá (domácí) scéna, klub KUS od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.
* MACHINE GUN KELLY: Mainstream Sellout Live from Cleveland. Záznam koncertu – filmová projekce, kino Sféra od 19.30 hodin, vstupné 300 Kč.

Neděle 14. května
* VÝTVARNÁ DÍLNA DÁRKOVÁ, ARANŽOVACÍ A MÝDLOVÁ. Tvůrčí výtvarná dílna bude věnována maminkám k jejich svátku matek a tvořit s dětmi budou doufejme hlavně tatínkové. Dílna je součástí projektu Knihovna otevřená rodině v rámci Bookstart S knížkou do života. Dětské oddělení knihovny v Jeronýmově ulici, začátek v 10.00 hodin.
* KRÁLOVSKÝ BALET: POPELKA. Pohádková Popelka choreografa Fredericka Ashtona, který stál u zrodu Královského baletu, oslavila tuto sezonu 75. výročí. Balet v kině, kino Sféra od 17.00 hodin, základní vstupné 250 Kč.

Pondělí 15. května
* PO STOPÁCH ALBRECHTA Z VALDŠTEJNA. Vydáme se historií k osobnosti Albrechta Václava Eusebiuse z Valdštejna, významného českého politika, vojevůdce a nejvýznamnější osoby tehdejší Evropy. Pořad se koná v rámci projektu Aktivně ve stáří pro obyvatele penzionu Výšinka a další zájemce z řad veřejnosti. Začátek ve 14.00 hodin. Akce Městské knihovny A. Marka.

Úterý 16. května
* POHÁDKOVÝ PODVEČER – Z POHÁDKY DO POHÁDKY. Pohádkové tvoření se skřítkem Knihovníčkem pro rodiče a děti. Společně se také podíváme do pohádkové knížky na Chameleona Leona. Dětské oddělení knihovny v Jeronýmově ulici od 16.00 hodin.
* VARIETÉ KRHUT je původní autorská show muzikanta, textaře a baviče Jiřího Krhuta. Jeho sólové varieté je mozaika stand-upů, skečů a scénických písniček, inspirovaných svérázným životem nejen z Ostravy a okolí. Městské divadlo Turnov od 19.00 hodin, vstupné v předprodeji 420 Kč, na místě 490 Kč.

Středa 17. května
* MAJÁLES: POSTAPOKALYPSA. Parlament mládeže města Turnova vás zve na tradiční jarní Majáles. Ten bude zahájen na náměstí Českého ráje výstavou vraků aut z Ukrajiny, následovat bude průvod v maskách, na který naváže program v letním kině od 15.00 hodin.
* MICHAELA KUKLOVÁ & HANA MARIE KÖRNEROVÁ. Setkání moderuje Dáša Landrová. Prvním hostem talk show Pohovka bude spisovatelka Hana Marie Körnerová. Druhým hostem bude herečka, modelka a také dabérka Michaela Kuklová, která se řadí k nejkrásnějším českým princeznám. Hudební doprovod obstarají Pavel Půta a Andy Seidl. Cyklus Pohovka, Městské divadlo Turnov od 19.00 hodin, základní vstupné 250 Kč.

Sobota 20. května
* VÍTÁNÍ DO ŽIVOTA. Tradiční vítání nových občánků města Turnova se opět koná ve spolupráci knihovny A. Marka s matrikou městského úřadu obohaceno v rámci projektu Bookstart – S knížkou do života knižními dárky, včetně dárkového poukazu knihovny pro děti a rodiče. Foyer KC Střelnice od 9.00 hodin.
* ŠKOLNÍ JARMARK. Turnovská ZŠ Žižkova srdečně zve na tradiční školní jarmark. Těšit se můžete na školní akademii, soutěže pro děti, tombolu, stánky s výrobky žáků i příjemnou kavárnu. Ke specialitám bude patřit ukázka legorobotiky, soutěž o pizzu a prezentace výcviku psů. Novinkou letošního jarmarku bude ukázka starého řemesla – předení a zpracování ovčí vlny.
* POHÁDKOVÝ LES – tradiční putování Boreckými skalami nad Rovenskem pod Troskami proměněnými v pohádkovou říši. Na pohádkový les pojede parní vlak z Turnova. Start od 12.00 do 15.30 hodin. Vstupné dospělí 70 Kč, děti zdarma. Z Turnova bude vypraven speciální vlak tažený parní lokomotivou. Více na www.rovensko.cz.
* FESTIVAL SVOBODY. Tradiční akce na louce u koupaliště v Kacanovech. Pořádá spolek Radosti.
* DOBROU CHUŤ OD PODKRKONOŠSKÉHO SYMFONICKÉHO ORCHESTRU. Podkrkonošský symfonický orchestr a komik Petr Vydra připravili na jaro 2023 unikátní kulturní představení na pomezí koncertu symfonického orchestru a stand-upu. PSO během koncertu pod taktovkou dirigenta a skladatele Martina Hyblera zahraje nejrůznější skladby spojené s jídlem, pitím a gastronomií vůbec. V mnohdy překvapivých souvislostech zazní hudba klasických skladatelů, jako jsou G. Rossini, B. Smetana nebo V. Bellini. Znít bude ale i ryze současná hudba jako například Janem Kučerou zhudebněný recept na Pivní polévku od M. D. Rettigové, který přednese turnovská rodačka a sopranistka Kristýna Poláková, nebo Martinem Hyblerem instrumentovaná Mozartova skladba Chleba s máslem (padá na zem vždy namazanou stranou) a také filmová hudba, například z filmu Adéla ještě nevečeřela.
Do poslední ingredience vyladěným slovem bude večerem provázet herec a stand-up komik Petr Vydra. Střelnice od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 280 Kč, na místě 350 Kč.

Neděle 21. května
* KRÁLOVSKÁ OPERA: FIGAROVA SVATBA. Opera v kině Sféra od 17.00 hodin, základní vstupné 250 Kč.
* JAZZOVÝ PODVEČER v Pizzerii v Maškovce. Hrají Duo Dim a Lédl Jazz Q. Začátek v 18.00 hodin.

Čtvrtek 25. května
* BABYCLUB VAGONEK. Dopolední program vyhrazený našim nejmladším čtenářům a rodičům. Společné čtení a navazující tvůrčí a hrací aktivity se pravidelně pro veřejnost konají jednou měsíčně v pobočce Turnov II v rámci projektu Knihovna pro celou rodinu, Bookstart – S knížkou do života. Turnov II – knihovna na vlakovém nádraží, začátek v 10.00 hodin.
* LITVA, LITEVSKÁ SAHARA A VÝCHODNÍ PRUSKO. Cestopisná přednáška o Pobaltí od Jany Vančatové ze spolku Societas Amicuum Liberec (SAL). Turnov II – knihovna na vlakovém nádraží, začátek v 17.00 hodin.
* CESTOVATELSKÝ ČTVRTEK: TÁDŽIKISTÁN – HORY KAM SE PODÍVÁŠ. Tádžikistán ve dvou – těžké batohy ve Fanských horách, dlouhotrvající aklimatizace, pokusy vylézt nějaké pětitisícovky, a nakonec toulky okrajem Pamíru. Cestovatelské vypravování a promítání fotek s Anežkou Smutnou. Sálek ICM, hlavní budova knihovny v Jeronýmově ulici, začátek v 18.00 hodin. POZOR! Nekoná se z důvodu nemoci!

Pátek 26. května
* BA NAOPANK & OŠKLIVÉ DĚTI. Turnovský psycho-punk-popový kvintet se vrací na své oblíbené místo činu, aby rozpumpoval srdce Českého ráje dřív, než mu přibude další bypass. Předskakovat budou rock-punkeři ze Spařenců. A možná přijde i vídžej! Malá (domácí) scéna, klub KUS na Střelnici od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Sobota 27. a neděle 28. května
* STAROČESKÉ TRHY. Program v samostatném článku.

Sobota 27. května
* PŘEDSTAVENÍ GEOPARKU UNESCO ČESKÝ RÁJ NA HRADĚ TROSKY. Koná se v rámci Evropského týdne geoparků. Celodenní program. Hrad Trosky od 9.00 hod 16.30 hodin.
* NAOPAK, PETR VAŠINA & VĚTRNO.
Skupina Naopak oficiálně vznikla v lednu 2010. Hrají vlastní písně, které píše KLEKI – PETRA. V současnosti usilují o úspěšnou prezentaci vlastní tvorby na festivalech a soutěžích po celé České republice. Pro Petra Vašinu, rodáka z Karlových Varů, byla hudba koníčkem už od dětství. Studoval hru na klavír, hrál v různých kapelách (na kytaru, flétnu i foukací harmoniku). Od roku 1980 dodnes hraje i samostatně, jako písničkář. Skupina Větrno, založená roku 1985, je držitelem interpretační porty 2019. Ve skupině se prostřídala řada známých muzikantských osobností Libereckého kraje. Repertoár tvoří převážně autorské skladby. Malá (domácí) scéna, klub KUS na Střelnici od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.
* Ochrana Klokočských skal, z. s., zve přátele a příznivce dobré country na výroční country bál s kapelou COUNTRY VÝVAR od 20.00 hodin v Kulturním domě v Tatobitech. Recitál: Jan Ponikelský. Bál pořádá spolek u příležitosti 35. výročí svého založení.

Neděle 28. května
* EOS: Mary Cassatt – malba moderní ženy. Mary Cassatt se proslavila malbou běžných životů žen kolem sebe. Její radikální obrazy je ukazovaly jako intelektuální a zvídavé, což představovalo zásadní posun v tom, jak byly ženy v umění vnímány. Vytvořila desítky obrazů a grafik matek a dětí, sama se ale nikdy nevdala, ani neměla děti. Byla vzdělanou umělkyní, která se rozhodla připojit ke skupině pařížských radikálů – impresionistů. Umění v kině Sféra od 17.00 hodin, základní vstupné 180 Kč.

Čtvrtek 1. června
* LETNIČNÍ JARMARK ve Waldorfské mateřské škole v Turnově v Hruborohozecké ulici. Začátek v 15.00 hodin – stánky, dílničky, hry pro děti, divadlo. Jste srdečně zváni!
* VÝZNAMNÉ ŽENY RODU ROHANŮ.
Miloš Kadlec, kastelán Sychrova, ve své přednášce přiblíží nejvýznamnější ženy v rámci rodu Rohanů, a to až od středověku až po současnost. Turnov II – knihovna na vlakovém nádraží od 17.00 hodin.

Pátek 2. června
* NOC KOSTELŮ – „ZWOLNA A CITEDLNĚ“. Kytarový virtuos Jan Matěj Rak zahraje skladby Johanna Sebastiana Bacha, Bedřicha Smetany, i české lidové písně či písně v jidiš. Začátek v 19.00 hodin v kapli Ochranovského sboru při Českobratrské církvi evangelické v Rovensku pod Troskami. Více na https://www.nockostelu.cz/program/113274.

Sobota 3. června
* 100 LET HASIČŮ V KACANOVECH. Louka u koupaliště od 13.00 hodin. Soutěž v hasičském útoku, ukázka techniky, skákací hrad pro děti. Hudební program: Duo tandem / Retro band. Občerstvení zajištěno. Vstup zdarma. Pořádají SDH Kacanovy a Obec Kacanovy za podpory kacanovských spolků a sponzorů.
* MALOSKALSKÁ NOC. Tradiční hudební festival. Program v samostatném článku.

 

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.