Na Maloskalsku hořel les

0

Při požáru lesního porostu v obci Malá Skála zasahoval ve čtvrtek 21. května vrtulník LS PRČ a 16 jednotek hasičů. Hlášení o hustém dýmu, který se valil z lesa mezi obcemi Malá Skála, Bobov a Sněhov, obdrželi hasiči krátce před dvanáctou hodinou. Průzkumem na místě zjistili, že požár zachvátil paseku o velikosti 20 x 30 metrů.

Snímky z požáru. Foto: HZS LK

Paseka byla plná polámaných a vyvrácených stromů. Na místě se nacházela lesnická technika, ke které se požár začal šířit. Hasiči nejprve nasadili vodní proud k ochraně těchto strojů, aby zamezili jejich poškození požárem. Poté se požár začal šířit a rozšiřovat do stran po svažitém a těžko přístupném terénu. Během 20 minut se rozšířil na plochu 50 x 50 m.

V 12.25 hodin byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Velitel zásahu rozhodl o povolání LS PČR s vrtulníkem Florian se závěsným Bambi vakem. Okolo jedné hodiny odpolední se požár rozšířil oběma směry na rozlohu 100 x 50 m. Na místo byly proto povolány další jednotky. Pro zajištění dodávky vody na požářiště byla zřízena dvě čerpací stanoviště. Jedno v obci Bobov, druhé na koupališti v nedalekém Mukařově. Na místě bylo přítomno 14 jednotek hasičů.

Během dalších dvou hodin byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Plnění Bambi vaku vrtulníku prováděli hasiči ze stanice Jablonec nad Nisou, JSDH Železného Brodu a Turnova. Vak vrtulníku byl plněn na louce v blízkosti místa zásahu. Na místo se nakonec sjelo 16 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Hasičům se požár podařil v 18.32 hodin zlikvidovat. Místní dobrovolná jednotka zůstane na místě přes noc k vyloučení opětovného rozhoření požáru. Celková škoda a příčina požáru je v tuto chvíli v šetření.

Na místě zasahovaly jednotky profesionálních hasičů ze stanice Jablonec nad Nisou, Semily a Turnov, dále dobrovolné jednotky z obcí Jablonec nad Nisou Paseky, Frýdštejn, Koberovy, Jablonec nad Nisou Kokonín, Líšný, Malá Skála, Maršovice, Malá Skála Mukařov, Pěnčín Huť, Rychnov u Jablonce nad Nisou, Železný Brod, Železný Brod Těpeře a Turnov.
(Zdroj: TZ HZS LK)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.