Mladík našel v lese u Sychrova munici z II. světové války

0

V sobotu 27. ledna krátce před 16. hodinou nalezl 26letý muž v lesním porostu u Sychrova starou munici. O svém nálezu čtyř střel okamžitě vyrozuměl operační středisko policie. Bezprostředně po oznámení vyslal operační důstojník na místo policejní hlídku z nedalekého obvodního oddělení v Hodkovicích. Po příjezdu na místo policisté prostor zabezpečili a střežili do příjezdu pyrotechniků. Policejní specialisté na výbušniny pak na témže místě a v jeho okolí dohledali a vyzvedli dalších šestadvacet střel.
Šlo o munici ráže 76,2 mm, která se vyráběla pro víceúčelový divizní kanón sovětské provenience, vyvinutý ve Stalinových závodech. Dělostřelecké granáty této ráže byly jednou z nejrozšířenějších druhů munice používané Rudou armádou ve druhé světové válce. Hmotnost jedné takovéto střely je něco přes šest kilogramů. Policejní pyrotechnici po důkladném průzkumu místa nálezu převezli všech třicet střel k odborné likvidaci.
UPOZORNĚNÍ: V případě nálezů munice nebo podezřelých předmětů, které mohou munici připomínat, nebo jsou-li to předměty snadno s municí zaměnitelné, případně se jedná o nálezy jakýchkoli vojenských produktů, okamžitě vyrozumějte policii prostřednictvím bezplatné tísňové linky 158. Takto nalezené předměty nevyzvedávejte z místa nálezu. Nijak s nimi nemanipulujte! Může velmi snadno dojít k nechtěné iniciaci spouštěcího mechanismu a případné explozi, která by mohla mít za následek ať již škody na majetku, tak především nevratné následky na zdraví a životech osob. Pokuste se místo zabezpečit proti možnému zásahu jiných osob. Místo nálezu označte a kontaktujte Policii ČR.
Vojtěch Robovský, KŘP Libereckého kraje, tiskový mluvčí

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.