Mládež se bavila tím, že útočila na lidi neznámou tekutinou

0

(Aktualizováno) V úterý 9. března vydal internetový portál iDnes.cz zprávu s titulkem „Lidem bez roušky stříkají mladíci sprej do obličeje“. Na něj zareagovala 41letá žena z Turnova, kterou autor v článku zmiňoval, a navštívila téhož dne kolem 17. hodiny obvodní oddělení policie v Turnově, aby k události učinila výpověď.
Oznamovatelka v pondělí 8. března kolem 19.30 procházela od prodejny Billa v Turnově k Nádražní ulici, když u ní zastavilo osobní vozidlo tovární značky Subaru vínové barvy, ze kterého se ozýval smích a hlasitá hudba. Vzápětí na ni někdo z tohoto vozidla přes stažené okénko začal stříkat neznámou štiplavou látku, která ji zasáhla mimo jiné i do obličeje. Žádné zranění jí ale naštěstí nevzniklo. Útočníci svůj čin nijak nekomentovali a po krátké chvilce z místa odjeli. Žena, na kterou mládež zaútočila, měla na obličeji nasazený respirátor, a proto z tohoto incidentu nelze dovodit závěr, že by se jí tím někdo mstil za to, že si nechrání dýchací cesty.
Ukázalo se ještě, že v pondělí posádka vozidla Subaru zaútočila také v Turnově v ulici Za Sokolovnou mezi třetí a čtvrtou hodinou odpoledne na paní Petru, která nám svůj zážitek popsala v e-mailu. Kromě ní neznámá látka zasáhla i její dvě děti, ale vše naštěstí dopadlo jen na jejich oblečení a neohrozilo to nikoho z rodiny na zdraví. Podle její výpovědi ve stejnou dobu na stejném místě postříkali útočníci další tři lidi, ty se ale dosud na policii neobrátili. I tyto oběti měly na obličeji upevněný respirátor, takže ani v těchto případech nic nepodporuje spekulaci autora citovaného novinového článku o tom, že jde o trestání lidí za porušení protiepidemických opatření. Oznamovatelka Petra v e-mailu útoky znuděných teenegerů na už tak dost vystresované lidi ostře odsuzuje a doporučuje jim, aby svůj čas a energii věnovali třeba nějaké dobrovolnické aktivitě.
Zasažen neznámou tekutinou byl rovněž v pondělí krátce před 20. hodinou 43letý muž, který si na parkovišti před zdravotnickou záchrannou službou v Turnově u svého vozidla odložil respirátor na sedačku, aby si mohl zakouřit. V té chvíli k němu zezadu přijela posádka zmíněného vozidla, která mu bez varování nastříkala do obličeje neznámou dráždivou látku, a protože mu vnikla i do očí, musel si je nechat ošetřit ve zdravotnickém zařízení. I jeho jsme již vyslechli do protokolu a ani on neslyšel od pachatelů kromě nadávek slova o tom, že by útok nějak souvisel s rouškami.
Všechny případy jsme kvalifikovali jako přestupky proti občanskému soužití a už se nám ve spolupráci se strážníky, kteří obsluhují městský kamerový systém v Turnově, podařilo identifikovat provozovatele vínového Subaru, ve kterém se mladí útočníci pohybovali. Naším úkolem nyní je zjistit, kdo konkrétně tuto posádku tvořil a jaké role v ní kdo zaujímal.
Ivana Baláková, tisková mluvčí KŘP Libereckého kraje

Aktualizace 12. března:

Známe jména všech členů posádky vínového Subaru, která se bavila na účet kolemjdoucích
Turnovští policisté ve středu odpoledne vyslechli posádku vínového Subaru, která se v pondělí odpoledne a v podvečer bavila tím, že v Turnově stříkala po lidech na ulici neznámou tekutinu. Jde o dva mladíky ve věku 17 a 18 let a jejich dvě kamarádky ve věku 18 a 19 let, všichni bydlí v okrese Semily.
Dva lidé z Turnova, které si vzali na mušku, později do protokolu vypověděli, že je někdo z auta postříkal dráždivou tekutinou a jeden z nich si dokonce musel ve zdravotnickém zařízení nechat vypláchnout zasažené oči. Celkem tři občané nám tyto útoky oznámili a o dalších třech jsme se dozvěděli z jejich výpovědí. Partička se ke svému pondělnímu řádění přiznala a vysvětlila ho tím, že šlo jen o legraci, které se údajně smáli i ti, které postříkali. Výpovědi oznamovatelů však hovoří o opaku.
Dívky se střídaly při řízení auta a mladíci vyhlíželi „živé cíle“, do kterých se pak trefovali. Na svou obhajobu uvedli, že nikomu nechtěli ublížit, a že svého jednání nyní litují. K této zábavě jim posloužila dětská vodní pistole, kterou údajně naplňovali jen čistou pitnou vodou. Dívky i chlapci vyloučili, že by přitom, co dělali, hrálo nějakou roli to, zda lidé roušky nosí či nikoliv.
Policisté v Turnově dnes postoupili spisový materiál do správního řízení Městskému úřadu v Turnově pro důvodné podezření ze spolupachatelství na přestupku proti občanskému soužití, ve kterém pachateli hrozí pokuta do výše 20 tisíc korun a současně také poslali do správního řízení oznámení o porušení vládního krizového opatření, týkajícího se omezení volného pohybu. V něm jim může správní orgán uložit další dvacetitisícovou pokutu. Ta se týká jejich nedovoleného pohybu po okrese za účelem se společně povyrazit.
Ivana Baláková, tisková mluvčí KŘP Libereckého kraje

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.